.: Na imieniny do: Arety, Marty i Marcina .: Użytkowników online: 5
     | home
      Nie masz jeszcze konta? Możesz !
 

Wiadomości

Z regionu - 7.10.2020

Z regionu - 23.09.2020

Z regionu - 9.09.2020

3 Maja- 6.05.2020

Z regionu - 20.11.2019

Z regionu - 6.11.2019

Z regionu - 23.10.2019

Z regionu - 9.10.2019

 
W galerii
BWO-2018
OOM i MMM-2018
 
Brydż-Turnieje
Turnieje Milickie
 
Milicka Wiosna 2018
Wyniki Turnieju
Galeria foto
 
Informacje
Telefony
 
Statystyki
Użytkowników: 0
Gości: 5
 
Twój adres IP
3.230.1.126
 
Liczba odwiedzin
 
 
  Czas na zmiany w oświacie - 2013-11-07 10:28:43

Blisko 30 osób uczestniczyło w konferencji pt. „Czas na dyskusję o oświacie”, zorganizowanej 29 października w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sułowie. Włodarze gminy Milicz podkreślali, że gmina Milicz potrzebuje dobrej strategii oświatowej. W dyskusji pojawiły się głosy, że uczniowie SP 2 mają dużo gorsze warunki do nauki, niż dzieci w wiejskich szkołach. 

W trwającej ponad 2,5 godziny konferencji wzięli udział burmistrz Paweł Wybierała, wiceburmistrz Henryka Skrzynecka, dyrektorzy i nauczyciele placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest gmina Milicz, przewodniczący komisji ds. społecznych Rady Miejskiej w Miliczu Marian Mazurkiewicz, przedstawiciele powstałej niedawno Milickiej Społecznej Rady Oświaty, rad rodziców, stowarzyszeń działających na rzecz szkół: „Ekos”, „Wspólna droga” i „Przyjazna edukacja” oraz związków zawodowych.  

– Chcemy rozmawiać o oświacie w szerokim gronie w sposób otwarty i przejrzysty, żeby decyzje nie zapadały pod wpływem impulsów, tylko zbiorowego namysłu. Naszym celem jest zbudowanie spójnego, dobrze funkcjonującego, racjonalnego systemu oświaty w gminie, mającego na względzie dobro uczniów, pracowników i wspólnoty lokalnej. Mam nadzieję, że powołana kilkanaście dni temu do życia Społeczna Milicka Rada Oświaty będzie platformą do rozmów, dyskusji i analiz dotyczących oświaty – powiedział na wstępie burmistrz Paweł Wybierała. Zanim przystąpiono do rozmów na temat oświaty, Weronika Pyczak i Kamila Skobel przedstawiły prezentację o Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sułowie, gdzie w 6 oddziałach kształci się 126 uczniów, nad którymi pieczę sprawuje 18 nauczycieli. Katarzyna Snażyk zaśpiewała piosenkę zespołu Happysad pt. „Zanim pójdę”.

Potrzebna dyskusja o strategii oświatowej

Podczas konferencji w Sułowie przedstawiono sprawozdanie o stanie realizacji zadań oświatowych w gminie Milicz w minionym roku szkolnym. Dokument dostępny jest na stronie internetowej: www.bip.milicz.pl (w menu po lewej stronie należy rozszerzyć „Informacje i obwieszczenia”, a następnie wybrać zakładkę „Oświata”).

 – W tym roku po raz pierwszy sprawozdanie ze stanu realizacji zadań oświatowych, które władza wykonawcza ma obowiązek przedstawić Radzie Miejskiej, ukaże się w Biuletynie Informacji Publicznej gminy Milicz. Co radni gminy Milicz zrobią z tą informacją, tego nie wiem. Wiem natomiast, co powinni z nią zrobić. Sprawozdanie powinno stać się wreszcie impulsem do rozmów o stanie gminnej oświaty i jej problemach. Dalsze odkładanie w czasie poważnej dyskusji na temat strategii oświatowej w gminie, której nawiasem mówiąc nie ma, a także decyzji dotyczących finansowania szkół i zrównoważenia warunków nauczania uważam za niewłaściwe i niedopuszczalne. Oświata zasługuje na priorytetowe traktowanie, nie tylko dlatego że pochłania ogromne środki z budżetu gminy, ale przede wszystkim dlatego, że od jej jakości zależeć będzie w przyszłości jakość życia wszystkich mieszkańców naszej gminy – powiedziała wiceburmistrz Henryka Skrzynecka, która omówiła problemy oświaty związane z demografią i finansami, wspominając o wysokich kosztach utrzymania szczególnie małych szkół. Skupiła także swoją uwagę na wynikach sprawdzianów szóstoklasistów i egzaminów gimnazjalistów w gminie Milicz. – Raczej nie mamy się z czego cieszyć. Najwyższy czas na zmiany w gminnej oświacie, przede wszystkim jakościowe – podsumowała.

Inwestycje oświatowe 

Inwestycje oświatowe zrealizowane w roku szkolnym 2012/2013 zaprezentował Dariusz Moczulski, piastujący stanowisko ds. oświatowych w Wydziale Zarządzania Rozwojem Urzędu Miejskiego w Miliczu. Najważniejszą i najbardziej kosztowną gminną inwestycją oświatową, która nadal jest realizowana, była modernizacja Przedszkola Samorządowego w Miliczu. Łączny koszt tego zadania wyniósł 3,1 mln zł, z czego 2,1 mln zł stanowiło dofinansowanie z RPO WD. Ponadto wybudowano także boisko orlik w Sułowie, plac zabaw we Wziąchowie Wielkim, boisko wielofunkcyjne w Nowym Zamku i zatoczkę autobusową przy Szkole Podstawowej w Czatkowicach. – Czekają nas kolejne dwa duże zadania: budowa przedszkola w Sułowie i hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Miliczu. W ramach jednego dużego projektu będziemy starać się o dofinansowanie na termomodernizację wszystkich szkół w gminie Milicz – powiedział burmistrz Paweł Wybierała.

 

Aktualne działania prowadzone w placówkach oświatowych przedstawiła wiceburmistrz Henryka Skrzynecka. Wspomniała m.in. o programie pt. „Jestem sprawny językowo i ruchowo”. W najbliższym czasie w szkołach mają ruszyć zajęcia z języków obcych, podczas których w rolę nauczycieli wcielą się przebywający w Miliczu zagraniczni wolontariusze, nad którymi pieczę sprawuje Fundacja Mobilni Polacy. Na budowanym przy milickiej dwójce krytym basenie w Miliczu, który wkrótce ma zostać oddany do użytku, gmina Milicza planuje organizować prawie 200 godzin tygodniowo zajęć w ramach lekcji wychowania fizycznego. Planowane jest także uruchomienie 4 punktów przedszkolnych: w Dunkowej, Czatkowicach, Nowym Zamku i Gądkowicach.

Uczniowie SP 2 są dyskryminowani 

W dyskusji jako pierwszy głos zabrał Maciej Sokołowski, wiceprzewodniczący Rady Rodziców przy milickiej dwójce. – Dlaczego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Miliczu są w tej gminie dyskryminowani? Dlaczego nasze dzieci mają mieć gorszy start edukacyjny niż inni? Czy to jeszcze długo potrwa? – pytał M. Sokołowski, przytaczając dane liczbowe. W milickiej dwójce w klasach uczy się po 25 uczniów, w podstawówce w Sułowie – 21, we Wziąchowie – 15, a w Czatkowiach – 7. W Nowym Zamku z sali gimnastycznej korzysta 66 uczniów, w Czatkowicach – 43, a w SP nr 2 w Miliczu prawie 1 tys. Na jeden komputer w szkołach podstawowych w Czatkowicach i Nowym Zamku przypada 5 uczniów, we Wziąchowie Wielkim – 7, w Dunkowej – 8, a w Miliczu – 16. – Nie uważam, żeby to było sprawiedliwe – podsumował M. Sokołowski, który zwrócił również uwagę na fakt, iż w najbliższych latach, gdy w wyniku reformy edukacyjnej zwiększy się liczba uczniów w szkołach podstawowych, w milickiej dwójce konieczne będzie wprowadzenie drugiej zmiany. – Wówczas będzie jedna wielka bitwa rodziców – padł głos z sali. – Może należałoby zmienić obwody i przenieść część uczniów do szkół wiejskich, by uniknąć drugiej zmiany – zaproponowali uczestnicy konferencji, którzy sygnalizowali także burmistrzowi, że należy wybudować zatoczki autobusowe w Sułowie i Wróblińcu, wymienić stare okna w Gimnazjum w Miliczu oraz zwiększyć liczbę zajęć logopedycznych w Przedszkolu Samorządowym w Miliczu, gdyż maluchy mają problem z wymową. Radny Marian Mazurkiewicz zwrócił natomiast uwagę na zbyt małą liczbę zajęć korekcyjnych w szkołach.

 

dodał: jsl
 
 
Kalendarz
Kalendarz

sobota
24 października 2020

pn wt śr cz pt sb nd
1234
567891011
12131415161718
192021222324 25
262728293031
 
Linki milickieStarostwo PowiatoweGmina MiliczPolicja w MiliczuZespół Szkół
przy ul. Trzebnickiej
Stowarzyszenie
Dolina Baryczy
Gmina CieszkówNadleśnictwo MiliczTechnikum Leśne
w Miliczu
Gmina KrośniceI LO w MiliczuOSiR w MiliczuBank Spółdzielczy
w Miliczu
 
Nasz adres
Redakcja Głosu Milicza
56-300 Milicz
ul. T. Kościuszki 22
tel. 71-3830-021, 71-3831-189
sekretariat@glosmilicza.pl
 
Skład redakcji
Redaktor naczelna:
Jolanta Sławenta
Z-ca redaktor naczelnej:
Grażyna Szczepaniak-Antosik
Dziennikarze:
Bartosz Jakubowski
Agnieszka Kaczmarek
Alicja Szczepańska-Sikorska
Agnieszka Jezierska
Ewa Morozowicz
 
© 2004 Głos Milicza Wszelkie prawa zastrzeżone

Drivers... start Your engines
by jPORTAL 2