.: Na imieniny do: Michaliny, Michała i Piotra .: Użytkowników online: 6
     | home
      Nie masz jeszcze konta? Możesz !
 

Wiadomości

Z regionu - 19.09.2018



Z regionu - 19.09.2018



Z regionu - 26.09.2018



Z regionu - 26.09.2018



Z regionu - 3.10.2018



Z regionu - 3.10.2018



Z regionu - 10.10.2018



Z regionu - 10.10.2018



Z regionu - 17.10.2018



Z regionu - 17.10.2018
 
W galerii
BWO-2018
OOM i MMM-2018
 
Brydż-Turnieje
Turnieje Milickie
 
Milicka Wiosna 2018
Wyniki Turnieju
Galeria foto
 
Terminarz sportowy
Brydż - Klub Nauczyciela
Czwartek - turniej par 1730
 
Informacje
Telefony
 
Statystyki
Użytkowników: 0
Gości: 6
 
Twój adres IP
54.224.118.247
 
Liczba odwiedzin
2 196 256
 
 
  Burzliwe przerwanie sesji w powiecie - 2016-05-12 09:26:04

We wtorek 10 maja na sesji Rady Powiatu radni nie zdążyli przegłosować uchwały w sprawie odwołania ze stanowiska starosty Jana Krzysztofika. Radni byłej koalicji Ziemia Milicka - PSL na wniosek radnego Władysława Szydełki z PSL przegłosowali bowiem przerwę w obradach.

Radny Piotr Zajiczek nie ukrywał zdenerwowania przerwaniem sesji przez radnych koalicyjnych. Z lewej równie oburzona radna Krystyna Patalas



We wtorkowej sesji Rady Powiatu uczestniczyło 14 z 15 radnych Rady Powiatu Milickiego. Jako jedyny nieobecny był radny Paweł Wybierała.

Na sesji radni mieli głosować uchwałę w sprawie odwołania ze stanowiska starosty Jana Krzysztofika, które byłoby równoznaczne z rozwiązaniem Zarządu Powiatu, w skład którego wchodzi jeszcze Marcin Goczling.

W złożonym 31 marca wniosku o odwołanie starosty Jana Krzysztofika grupa radnych byłej koalicji Ziemia Milicka - PSL stwierdziła, że w powiecie konieczne jest wprowadzenie zdecydowanych działań zmierzających do naprawy stanu powiatowych finansów i należytego przygotowania się do aplikowania o środki unijne w nowej perspektywie finansowej. Radni wyrazili we wniosku przekonanie, że obecny starosta Jan Krzysztofik nie jest w stanie sprostać temu wyzwaniu, a jedynym gwarantem koniecznych zmian i pożądanych reform w powiecie jest ciągłość koalicji Ziemia Milicka - PSL. Pod wnioskiem podpisali się: Marek Warkocz, Marcin Goczling, Władysław Szydełko, Szymon Lew, Wanda Wiśniewska, Grażyna Zalewska-Nowak, Stanisław Szocik oraz Marek Maciejak.

Aby odwołanie było skuteczne, za przyjęciem uchwały na zwołanej 10 maja sesji powinno zagłosować przynajmniej 9 z 15 radnych Rady Powiatu (co najmniej 3/5 ustawowego składu rady).

Zadecydowały istotne informacje

Nieoczekiwanie na sesji radny Władysław Szydełko zgłosił wniosek formalny o przerwanie sesji. – W imieniu radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego chciałem zgłosić wniosek formalny. Chodzi o przerwanie obrad i kontynuowanie ich w innym terminie ze względu na to, iż otrzymałem ważne informacje w sprawie podjęcia decyzji o odwołaniu starosty. W związku z czym proszę o przyjęcie tego wniosku – mówił wicestarosta Władysław Szydełko.

Radny Piotr Zajiczek zapytał się, do kiedy miałaby zostać przerwana sesja. Przew. Rady Powiatu Marek Warkocz odpowiedział, że termin zostanie ustalony. Z kolei radny Mirosław Drobina dopytywał jakie informacje zadecydowały o złożeniu wniosku przez Władysława Szydełkę. – Bo jeśli informacje będą rzeczywiście istotne, to wtedy będziemy mieli przynajmniej świadomość, nad czym głosujemy – mówił radny Drobina, a przew. Warkocz przypomniał, iż radny Szydełko wyjaśniał, że o złożeniu przez niego wniosku zadecydowały „informacje istotne”. Chwilę później przew. Rady Powiatu zarządził głosowanie nad wnioskiem formalnym o przerwanie obrad.

Za przyjęciem wniosku zagłosowało 8 radnych byłej koalicji Ziemia Milicka - PSL: M. Warkocz, M. Goczling, W. Szydełko, Sz. Lew, W. Wiśniewska, G. Zalewska-Nowak, S. Szocik oraz M. Maciejak. Przeciw opowiedziało się 5 radnych: D. Folmer, K. Patalas, J. Łabuda, M. Drobina oraz P. Zajiczek. Od głosu wstrzymał się natomiast starosta J. Krzysztofik.

Burzliwie po głosowaniu

Po przegłosowaniu wniosku radni opozycji nazwali przebieg tak nagle przerwanej sesji kompromitacją. Radna Krystyna Patalas dziwiła się, że radni koalicji zagłosowali za wnioskiem radnego Szydełki, który został przedstawiony bez uzasadnionych argumentów. – Pan przewodniczący Warkocz skompromitował się do reszty, a pan wiceprzewodniczący Maciejak się pod tym podpisuje. Taka poważna osoba! – nie ukrywał zdenerwowania po zakończonej sesji radny Piotr Zajiczek, co radny Władysław Szydełko skwitował śmiechem. – Niech się pan nie śmieje, bo pan przez ostatnie 5,5 roku skompromitował się już wystarczająco! Jest pan oszustem, bo oszukiwał na tej sali radnych. Okłamywał ich pan! – mówił wzburzony radny Zajiczek. – Piotr! Uspokój się, bo nie masz racji. Napij się wody, będzie dobrze – odpowiedział wyraźnie rozbawiony zdenerwowaniem P. Zajiczka radny Szydełko. – Jesteś bezczelny do bólu człowieku – zakończył dyskusję radny Zajiczek.

Pretensje do przewodniczącej klubu radnych niezależnych Wandy Wiśniewskiej miała także radna Krystyna Patalas. – Pani Wando! Nigdy się do was nie zapiszę. Tacy z was niezależni radni, że bez refleksji głosujecie za tym, co zgłosił szef PSL – mówiła zdenerwowana radna Patalas. – Proszę nas nie obrażać, bo my was nie obrażamy – odpowiedziała radna Wanda Wiśniewska. – Dla nas nie jesteście radnymi niezależnymi. Po prostu jesteście dalej zależni – wtrąciła się do dyskusji radna Dorota Folmer.

Po tych słownych starciach emocje trochę opadły. Część radnych wyszła na dwór, a część została w sali Centrum Edukacji Ekologicznej w Miliczu, gdzie radni i goście sesji jeszcze przez kilkanaście minut toczyli indywidualne dyskusje.

 

Bartosz Jakubowski

dodał: jsl
 
 
Kalendarz
Kalendarz

piątek
19 października 2018

pn wt śr cz pt sb nd
1234567
891011121314
1516171819 2021
22232425262728
293031
 
Linki milickie



Starostwo Powiatowe



Gmina Milicz



Policja w Miliczu



Zespół Szkół
przy ul. Trzebnickiej




Stowarzyszenie
Dolina Baryczy




Gmina Cieszków



Nadleśnictwo Milicz



Technikum Leśne
w Miliczu




Gmina Krośnice



I LO w Miliczu



OSiR w Miliczu



Bank Spółdzielczy
w Miliczu
 
Nasz adres
Redakcja Głosu Milicza
56-300 Milicz
ul. T. Kościuszki 22
tel. 71-3830-021, 71-3831-189
sekretariat@glosmilicza.pl
 
Skład redakcji
Redaktor naczelna:
Jolanta Sławenta
Z-ca redaktor naczelnej:
Grażyna Szczepaniak-Antosik
Dziennikarze:
Bartosz Jakubowski
Agnieszka Kaczmarek
Alicja Szczepańska-Sikorska
Agnieszka Jezierska
Ewa Morozowicz
 
© 2004 Głos Milicza Wszelkie prawa zastrzeżone

Drivers... start Your engines
by jPORTAL 2