.: Na imieniny do: Bettiny, Konrada i Mirosława .: Użytkowników online: 1
     | home
      Nie masz jeszcze konta? Możesz !
 

Menu główne
strona główna
download
GALERIA!
 
W galerii
BWO-2017
OOM i MMM-2017
 
BRYDŻ-TURNIEJE
TURNIEJE MILICKIE
 
Milicka Wiosna 2017
WYNIKI TURNIEJU
FOTO
 
Informacje
Telefony
 
Inne
artykuły
ogłoszenia drobne
   bezpłatne

rekomenduj nas
kontakt
 
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 1
 
subskrypcja
informacje o nowościach na twój mail!
 
Jak gminy radzą sobie w sytuacjach kryzysowych
W budżetach gmin powiatu milickiego na sytuacje kryzysowe związane z klęskami żywiołowymi i innymi losowymi zdarzeniami zarezerwowanych jest w sumie ponad 472 tys. zł, najwięcej w gminie Milicz – ponad 311 tys. zł. Pieniądze te są jednak wykorzystywane przez nasze gminy w niewielkim stopniu.
 
 
  Radni wybrali nowy Zarząd Powiatu - 2016-09-22 09:07:49
W czwartek 15 września radni Rady Powiatu wybrali nowego starostę, którym w miejsce Jana Krzysztofika został Krzysztof Osmelak. Nowym wicestarostą został Paweł Herl, a członkami Zarządu: Marcin Goczling i dotychczasowy przewodniczący Rady Marek Warkocz. Z kolei na nowego przewodniczącego Rady Powiatu radni wybrali Jana Krzysztofika.Głównym punktem czwartkowej sesji był wybór nowego Zarządu Powiatu. Dotychczasowy Zarząd na czele ze starostą Janem Krzysztofikiem został bowiem jednogłośnie odwołany na sesji 10 sierpnia. W czwartkowej sesji uczestniczyło 14 z 15 radnych. Jako jedyny nieobecny był radny Władysław Szydełko z PSL, który o tym że nie będzie uczestniczył w sesji, powiedział dzień wcześniej w swoim wpisie w Internecie. Były wicestarosta stwierdził, że sesja „będzie kolejnym popisem gadulstwa i populizmu”, a „radni większej grupy – nie jest już modne określenie koalicji – nadal tkwią w amoku nieomylności”.

Dwóch kandydatów 
na starostę
Gdy na sesji przyszedł czas na zgłaszanie kandydatów na starostę, przewodniczący Rady Powiatu zaproponował kandydaturę obecnego na sesji Krzysztofa Osmelaka, którego przedstawił jako doświadczonego samorządowca, byłego członka Zarządu i przewodniczącego Rady Powiatu. Drugim kandydatem na stanowisko starosty został radny opozycyjny Piotr Zajiczek, którego w imieniu radnych opozycji zgłosiła radna Krystyna Patalas. Radna, przedstawiając kandydata na starostę podkreślała, że w normalnej sytuacji opozycja nie ma żadnych szans, żeby walczyć o władzę. – Tylko, że sytuacja naszego powiatu jest nadzwyczajna i dlatego zdecydowaliśmy się wystawić swojego kandydata – wyjaśniała radna dodając, że bez podjęcia radykalnych działań do drzwi milickiego Starostwa wkrótce zapuka komisarz.
Po zgłoszeniu kandydatów radni wybrali komisję skrutacyjną, w skład której weszli: Janusz Łabuda (przew.), Dorota Folmer oraz Stanisław Szocik. Następnie wizję swojej pracy na stanowisku starosty przedstawiali kandydaci. Jako pierwszy głos zabrał radny Piotr Zajiczek, który podkreślił, że jako starosta oszczędności w powiecie rozpocząłby od siebie i zawnioskowałby o zmniejszenie pensji starosty. Ponadto według wizji P. Zajiczka wicestarosta pełniłby swoją funkcję społecznie i nie byłby zatrudniony w Starostwie na etacie. Kandydat opozycji zapowiedział też próbę renegocjowania zobowiązań powiatu i rozpisania ich spłaty na harmonogram możliwy do udźwignięcia przez powiat. – Nie mamy szans ratować powiatu bez pomocy wojewody i instytucji rządowych. Tego obecna koalicja nie jest w stanie zrobić, a opozycja ma szansę. Jednak do tego potrzebna jest odważna decyzja kilku radnych – mówił P. Zajiczek, zapraszając do współpracy radnych chcących wziąć odpowiedzialność za powiat bez stawiania osobistych warunków.
Drugi z kandydatów Krzysztof Osmelak zadedykował P. Zajiczkowi zmienione przez siebie sformułowanie wypowiedziane kiedyś przez prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego. – Nie pytaj, co ci dał powiat milicki, ale co ty zrobiłeś dla tego powiatu – zwrócił się do swojego kontrkandydata członek Polskiego Stronnictwa Ludowego podkreślając, że urodził się na Ziemi Milickiej, tu się wychował i całe życie pracował. – Przez ostatnie 20 lat prowadziłem w trudnych czasach gospodarstwo rolne. Po przemianie ustrojowej nie wyemigrowałem, ale zakasałem rękawy i zabrałem się do pracy tu, na tej ziemi. Samorząd powiatowy to jest duży zakład pracy i żeby takim zakładem kierować, trzeba mieć odpowiednie przygotowanie i doświadczenie – podkreślał K. Osmelak dodając, że zdecydował się kandydować na funkcję starosty na prośbę grupy radnych.

Wybrali Osmelaka
Po prezentacji kandydatów przystąpiono do głosowania, przeciwko czemu protestował radny Paweł Wybierała, który apelował, aby przed głosowaniem przeprowadzić dyskusję i wnioskował o to, aby radni mogli obu kandydatom zadawać pytania. Zgodzić się na to jednak nie chciał przew. Rady Powiatu Marek Warkocz, który zdecydował o przeprowadzeniu głosowania bez dyskusji.
Tajne głosowanie stosunkiem głosów 8:6 wygrał Krzysztof Osmelak, który tym samym został nowym starostą powiatu milickiego. Mimo tajnego głosowania było wiadomo, że za kandydaturą K. Osmelaka zagłosowali: dotychczasowy starosta Jan Krzysztofik, Marek Warkocz, Marek Maciejak, Wanda Wiśniewska, Grażyna Zalewska-Nowak, Szymon Lew, Stanisław Szocik i Marcin Goczling. Z kolei za kandydaturą P. Zajiczka zagłosowali: sam Piotr Zajiczek, Paweł Wybierała, Mirosław Drobina, Dorota Folmer, Krystyna Patalas i Janusz Łabuda.
Po odczytanych przez przew. komisji skrutacyjnej wynikach starosta Krzysztof Osmelak dziękował radnym za wybór. – Kiedy w poprzedniej kadencji pełniłem funkcję przewodniczącego Rady Powiatu, to w najśmielszych oczekiwaniach nie przyszło mi do głowy, że w niedalekiej przyszłości będę stawał przed państwem jako starosta powiatu. Dlatego dziękuje tym radnym, którzy oddali na mnie swój głos, a tym radnym, którzy mieli inne zdanie, będę chciał udowodnić, że się mylili – powiedział nowy starosta, dziękując za wyborczą rywalizację radnemu Zajiczkowi. – Od jutra w Starostwie zaczyna się ciężka praca. Musimy ten powiat uratować i wyprowadzić na prostą. Przyrzekam państwu, że jestem człowiekiem w pracy bardzo wymagającym, a najbardziej od siebie. Będę też dużo wymagał od swoich współpracowników. Moje drzwi będą otwarte dla wszystkich radnych, zarówno z opozycji, jak i koalicji – mówił K. Osmelak.

Były starosta 
przewodniczącym
Po swoim wyborze starosta Osmelak przedstawił radnym kandydaturę pracownika Urzędu Miejskiego w Miliczu Pawła Herla na stanowisko wicestarosty powiatu. Z kolei kandydatami na członków Zarządu zostali: zasiadający dotychczas w tym gremium Marcin Goczling oraz przew. Rady Marek Warkocz. Wszystkie te kandydatury wygrały w głosowaniach stosunkiem 8:6.
Po swoim wyborze na funkcję członka Zarządu ze stanowiska przewodniczącego Rady Powiatu zrezygnował radny Marek Warkocz, który na swojego następcę zaproponował dotychczasowego starostę Jana Krzysztofika. Radni wybrali Jana Krzysztofika na nowego przewodniczącego także stosunkiem głosów 8:6.
Po czwartkowych zmianach personalnych skład Zarządu Powiatu tworzą zatem: starosta Krzysztof Osmelak, wicestarosta Paweł Herl oraz członkowie Marek Warkocz i Marcin Goczling. Z kolei prezydium Rady Powiatu tworzą: przewodniczący Jan Krzysztofik i wiceprzewodniczący Marek Maciejak.

Ostre wystąpienie Wybierały
Na koniec sesji głos zabrał radny opozycji Paweł Wybierała, który ostro skrytykował radnych koalicji oraz nowego starostę Krzysztofa Osmelaka. Radnemu Dolnego Śląska XXI nie spodobało się to, że radni przed głosowaniami nie mogli zadawać pytań kandydatom do Zarządu, do czego nie dopuścił były przewodniczący Warkocz.
– W ramach standardów jest dyskusja i możliwość wygłaszania własnych opinii, krytykowania oraz przekonywania się nawzajem. Dzisiaj do tego nie dopuściliście, co jest zwykłym skandalem. Nie wiem, czego się baliście. Widocznie w waszej własnej ocenie te kandydatury były tak słabe, że nie chcieliście narazić ich na szwank w dyskusji, w której można byłoby wykazać ich słabość – mówił radny Wybierała dodając, że radni opozycji uniemożliwili pozostałym radnymi i mieszkańców ocenienie proponowanych kandydatur. – Na skutek tego doszło do sytuacji, że wybieramy na starostę osobę spoza Rady Powiatu, która nie uzyskała mandatu wyborców. Państwo wybraliście na starostę osobę, której mieszkańcy nie chcieli jako radnego – wskazywał radny Wybierała dodając, że takie postępowanie jest niedopuszczalne. – Dziś powiat milicki płonie, pod względem finansowym jest zniszczony. Dziś wy, jako ci podpalacze, głosicie, że będziecie gasić pożar, ale nie wiem, czy ktokolwiek uwierzy w wasze chęci. Krzysztof Osmelak był członkiem Zarządu, przewodniczącym Rady Powiatu i miał ogromny osobisty wkład w tę katastrofę finansową powiatu – grzmiał na koniec sesji radny Wybierała.
Bartosz Jakubowski
dodał: jsl
 
 
Kalendarz
Kalendarz

poniedziałek
19 lutego 2018

 • Ni
 • Pn
 • Wt
 • Śr
 • Cz
 • Pt
 • Sb

 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 06
 • 07
 • 08
 • 09
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 
Linki milickieSerwis Urzędu PowiatuGmina Milicz


Strona policji w Miliczu

Strona Zespołu Szkół na ul. Trzebnickiej
Stowarzyszenia Dolina BaryczyGmina CieszkówNadleśnictwo Milicz


Strona Technikum Leśnego w MiliczuStrona Urzędu Gminy w KrośnicachSerwis I LO w Miliczu


Serwis OSiR-u w Miliczu


Bank Spółdzielczy w Miliczu
 
Nasz adres
Redakcja Głosu Milicza
56-300 Milicz
ul.Tadeusza Kościuszki 22
tel.71-38-30-021 lub 71-38-31-189
sekretariat@glosmilicza.pl
gmmilicz@pro.onet.pl
 
Skład redakcji
Red. naczelna:
Jolanta Sławenta
Zastępca red. naczelnej:
Grażyna Szczepaniak-Antosik
Dziennikarze: Bartosz Jakubowski, Agnieszka Kaczmarek, Alicja Szczepańska-Sikorska, Agnieszka Jezierska, Ewa Morozowicz
 
Terminarz sportowy
BRYDŻ Klub Nauczyciela Czwartek - turniej par 17.30
 
Liczba odwiedzin
 
Twój adres IP
54.83.66.51
 
© 2004 Głos Milicza Wszelkie prawa zastrzeżone

Drivers... start Your engines
by jPORTAL 2