.: Na imieniny do: Łukasza, Kai i Nastazji .: Użytkowników online: 2
     | home
      Nie masz jeszcze konta? Możesz !
 

W galerii
BWO-2018
OOM i MMM-2018
 
Brydż-Turnieje
Turnieje Milickie
 
Milicka Wiosna 2018
Wyniki Turnieju
Galeria foto
 
Informacje
Telefony
 
Statystyki
Użytkowników: 0
Gości: 2
 
Twój adres IP
3.95.63.218
 
Liczba odwiedzin
 
 
  Duże zagrożenie dla Stawów Milickich - 2017-03-23 10:16:51
Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przymierza się do wycofania unijnych rekompensat wodno-środowiskowych dla gospodarstw rybackich, które częściowo wyrównywały im straty ponoszone w hodowli. Jeśli decyzja ta zostanie podjęta, uderzy ona bezpośrednio w spółkę Stawy Milickie, która z tego źródła rocznie otrzymuje ponad 6,7 mln zł.

Rekompensaty wodno-środowiskowe częściowo wyrównywały gospodarstwom rybackim straty ponoszone w hodowli. W lutym na konferencjach rybackich w Rytwianach i Słoku przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowali, że planowane jest wycofanie rekompensat, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze mają zostać przeznaczone na badania nad populacją dorsza bałtyckiego z uwagi na duży kryzys w rybołówstwie bałtyckim. Ministerstwo rozpoczęło już formalny proces wycofania rekompensat, a przed podjęciem przez rząd ostatecznej decyzji we wrześniu przeprowadzone mają zostać konsultacje społeczne.
Decyzja ta mocno uderzy w finanse spółki Stawy Milickie, która rocznie z rekompensat otrzymywałaby ponad 6,7 mln zł, co w ciągu 5 lat obowiązywania pakietów wyniosłoby łącznie ponad 33,5 mln zł. – Te rekompensaty pokrywają około 1/3 rocznych kosztów spółki. Koszty prowadzenia hodowli w obszarach chronionych przyrodniczo są bardzo wysokie, rekompensaty pokrywają zaledwie ok. 50 proc. kosztów spółki związanych z działaniami na rzecz ochrony przyrody. Brak rekompensat to poważny problem dla spółki i dla właściciela, czyli samorządu województwa dolnośląskiego. Tych pieniędzy po prostu zabraknie w budżecie, a bez nich spółka nie będzie mogła funkcjonować – mówi prezes spółki Stawy Milickie Piotr Połulich.
Jak przyznaje publicznie wicemarszałek województwa Ewa Mańkowska, województwo nie jest w stanie dodatkowo wesprzeć swojej spółki kwotą kilku milionów złotych rocznie. Władze samorządowe i związki hodowców ryb mają apelować do ministerstwa o zmianę decyzji i niewycofywanie rekompensat wodno-środowiskowych dla gospodarstw rybackich. Ciężko będzie jednak zmienić decyzję władz państwowych, gdyż sam minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk publicznie krytykował zasadność wypłacenia rekompensat, które zdaniem ministra były źle wydatkowane i służyły obniżaniu ceny produktów w ramach przetwórstwa karpiowego, tworząc rynek niekonkurencyjny. Dopłata dla hodowców ryb wynosiła ok. 1 tys. zł do hektara stawów. Na ten cel na lata 2014-2020 planowano przeznaczyć 92 mln euro.
W Polsce jest ok. 400 dużych gospodarstw karpiowych oraz 200 gospodarstw hodowli pstrąga. Stawy Milickie to największy kompleks stawów hodowlanych w Polsce, liczący ponad 6,5 tys. ha stawów. 95 proc. zbiorników, w których spółka prowadzi hodowlę, znajduje się na Obszarach Chronionych Natura 2000, a 60 proc. objętych jest ścisłą ochroną rezerwatu przyrody „Stawy Milickie”.
Bartosz Jakubowski
dodał: jsl
 
 
Kalendarz
Kalendarz

poniedziałek
22 kwietnia 2019

pn wt śr cz pt sb nd
1234567
891011121314
15161718192021
22 232425262728
2930
 
Linki milickieStarostwo PowiatoweGmina MiliczPolicja w MiliczuZespół Szkół
przy ul. Trzebnickiej
Stowarzyszenie
Dolina Baryczy
Gmina CieszkówNadleśnictwo MiliczTechnikum Leśne
w Miliczu
Gmina KrośniceI LO w MiliczuOSiR w MiliczuBank Spółdzielczy
w Miliczu
 
Nasz adres
Redakcja Głosu Milicza
56-300 Milicz
ul. T. Kościuszki 22
tel. 71-3830-021, 71-3831-189
sekretariat@glosmilicza.pl
 
Skład redakcji
Redaktor naczelna:
Jolanta Sławenta
Z-ca redaktor naczelnej:
Grażyna Szczepaniak-Antosik
Dziennikarze:
Bartosz Jakubowski
Agnieszka Kaczmarek
Alicja Szczepańska-Sikorska
Agnieszka Jezierska
Ewa Morozowicz
 
© 2004 Głos Milicza Wszelkie prawa zastrzeżone

Drivers... start Your engines
by jPORTAL 2