.: Na imieniny do: Eleonory, Lenki i Kiejstuta .: Użytkowników online: 4
     | home
      Nie masz jeszcze konta? Możesz !
 

Menu główne
strona główna
download
GALERIA!
 
W galerii
BWO-2017
OOM i MMM-2017
 
BRYDŻ-TURNIEJE
TURNIEJE MILICKIE
 
Milicka Wiosna 2017
WYNIKI TURNIEJU
FOTO
 
Informacje
Telefony
 
Inne
artykuły
ogłoszenia drobne
   bezpłatne

rekomenduj nas
kontakt
 
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 4
 
subskrypcja
informacje o nowościach na twój mail!
 
Jak gminy radzą sobie w sytuacjach kryzysowych
W budżetach gmin powiatu milickiego na sytuacje kryzysowe związane z klęskami żywiołowymi i innymi losowymi zdarzeniami zarezerwowanych jest w sumie ponad 472 tys. zł, najwięcej w gminie Milicz – ponad 311 tys. zł. Pieniądze te są jednak wykorzystywane przez nasze gminy w niewielkim stopniu.
 
 
  Świetlice powinny tętnić życiem - 2017-10-19 09:37:29
Rozmowa z dyrektor Ośrodka Kultury w Miliczu, Sylwią Szydłowską-Małecką

Kieruje pani Ośrodkiem Kultury od 23 stycznia, a oficjalnie funkcję dyrektora objęła pani 6 kwietnia. Co przez ten czas udało się zrealizować w Ośrodku Kultury pod pani sterami i ilu pracowników jest obecnie zatrudnionych?


Zorganizowaliśmy w tym czasie wydarzenia wpisane na stałe w kalendarz imprez, jak Konkurs Piosenki Miłosnej czy Piosenki Patriotycznej, konkursy plastyczne, Jarmark Wielkanocny czy Bożonarodzeniowy, Festiwal Karpia Milickiego, Dożynki Gminne w Bartnikach oraz zajęcia wakacyjne i zajęcia w czasie ferii zimowych. Przez pierwszy tydzień ferii zajęcia odbywały się w Ośrodku Kultury, a w drugim tygodniu – w świetlicach wiejskich. Udało się także zorganizować wyjazd na narty do pobliskich Machnic. Wakacyjne zajęcia wyglądały inaczej,  niż zwykle, gdyż spodziewaliśmy się remontu budynku Ośrodka. Przy wsparciu Stowarzyszenia OKM zaproponowaliśmy dzieciom wycieczki wyjazdowe do różnych miejscowości, i pomysł ten bardzo im się spodobał. Zorganizowaliśmy też koncert Andrzeja Piasecznego, występ Kabaretu Ani Mru-Mru, Festiwal Gruzińskie Opowieści oraz po raz pierwszy Dyktando Plenerowe pod patronatem Jana Miodka. Mam nadzieję, że to wydarzenie również na stałe zagości w naszej gminie. 
W czasie wakacji wprowadziłam na próbę koncerty połączone z zabawą taneczną, które za czasów mojej młodości odbywały się pod muszlą w restauracji Parkowa. Przyznam szczerze, ze trudno jest dogodzić miliczanom. Daliśmy im możliwość słuchania muzyki i zabawy za darmo na świeżym powietrzu, a miliczan przyszło niewielu. Podobnie jest z młodzieżą. Zdecydowanie za mało młodych ludzi chce korzystać z naszej oferty. Zastanawiam się czy nie jest to spowodowane tym, że wszyscy dużo czasu spędzamy przed komputerami. Jeżeli ktoś ma ciekawy pomysł na organizację jakiegoś wydarzenia, to jestem zawsze otwarta. Pracuję codziennie od godz. 7 do 15 i zawsze każdego wysłucham. Staram się współpracować ze wszystkimi i jeszcze nigdy nikomu nie odmówiłam rozmowy na temat poszerzenia oferty Ośrodka. 
Ośrodek Kultury zatrudnia obecnie 13 pracowników na 11,5 etatu. 

Co zmieniło się w Ośrodku Kultury w tym czasie? Co nowego wprowadziła Pani do oferty kulturalnej dla mieszkańców gminy Milicz i co nowego czeka nas w najbliższym czasie?

Współpracuję już ze Szkołą Podstawową nr 1 i będę chciała pokazać uczniom oraz rodzicom przedstawienie „Dziady” przygotowane przez Natalię Loret-Wiernasz. Dobrze byłoby, gdyby uczniowie mogli je przedstawić na scenie w Ośrodku, a nie w sali gimnastycznej z okropną akustyką, by widzowie mogli zasiąść na widowni niczym w teatrze, a nie na małych ławeczkach. Mam nadzieję, że w listopadzie na naszych deskach ponownie zagości fantastyczne przedstawienie przygotowane przez nauczycielkę SP 2 Iwonę Krzyżaniak pt. „Smocza księga”. Moim celem jest też współpraca z przedszkolami, by i maluchy mogły się zaprezentować na naszej scenie.
Udało mi się podjąć współpracę z Anią Sobolewską, która uczy w Ośrodku fotografowania, ale nie od tej technicznej strony, tylko bardziej artystycznej. Efekt tej nauki zostanie zaprezentowany na koniec roku na wystawie prac. Wprowadziłam też konkurs na stworzenie za pomocą telefonu komórkowego filmu o Dolinie Baryczy, którego rozstrzygnięcie odbyło się w czasie Festiwalu Karpia. Teraz przygotowujemy się do jego drugiej, jesiennej edycji. Mam nadzieję, że kolejne jego odsłony przyciągną więcej osób i powstaną wspaniałe filmy, które będą promować naszą Dolinę Baryczy. Od niedawna w Ośrodku Kultury naukę tańca prowadzi szkoła z Wrocławia. Niestety nie ma chętnych wśród par i dzieci, ale licznie na zajęcia latino solo przychodzą panie, które uczą się tańca i pracują nad swoją postawą. W nowej formule planujemy także zorganizować wydarzenie z okazji święta Trzech Króli – orszak nie tylko przejdzie ulicami miasta, ale zatrzyma się w wybranych  miejscach, gdzie będzie pole do popisu dla szkół, Uniwersytetu Trzeciego Wieku czy wszystkich innych chętnych do uczestnictwa w korowodzie. Chciałabym, by na naszych imprezach mogły się zaprezentować inne grupy wiekowe niż dzieci. 

Od stycznia Ośrodek Kultury sprawuje opiekę nad świetlicami. Jaki jest jej zakres? Kto jest odpowiedzialny za współpracę z sołtysami? Jakie są koszty funkcjonowania świetlic?

Na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie oszacować kosztów, bo trwają właśnie przeglądy budowlane oraz przeciwpożarowe. Będziemy też w najbliższych dniach kupować na potrzeby świetlic opał. Mój poprzednik uzgodnił z sołtysami, że do końca stycznia mogą też wydawać środki pozyskane z wynajmu świetlic. Do naszych obowiązków nie należą duże remonty świetlic, a jedynie drobne prace, jak zakup kranu czy naprawa klamki. Dbamy też o to, by umowa wynajmu świetlicy została prawidłowo podpisana, oraz wystawiamy faktury najemcom. Opłacamy część mediów, jednak nie wszystkie liczniki zostały już przepisane na Ośrodek Kultury, część zobowiązań nadal reguluje gmina. Za współpracę z sołtysami z ramienia Ośrodka Kultury odpowiada Magdalena Bolińska. Korzystając z okazji, zachęcam osoby planujące wynajem świetlicy do odwiedzenia strony www.kultura-milicz.pl. Tam można znaleźć regulamin wynajmu i wszystkie potrzebne informacje.

Wraz z przejęciem opieki nad świetlicami wiejskimi zapowiadano ich ożywienie kulturalne. Od początku roku mało się jednak zmieniło w tej kwestii. Czy mieszkańcy sołectw mogą spodziewać się zajęć organizowanych przez Ośrodek Kultury w ich miejscowościach? 

Są świetlice, w których dużo się dzieje, ale myślę, że jest to spowodowane tym, że w tych sołectwach są osoby, które bardzo prężnie działają. Dla mnie świetlica wiejska to nie jest tylko miejsce na zebrania sołeckie czy sala do wynajęcia na imprezy okolicznościowe. Świetlica powinna tętnić po południu życiem.
Szkoda, że tak mało w gminie jest Kół Gospodyń Wiejskich, które mogłyby tam działać. Zastanawiam się cały czas, jak „odciągnąć” dzieci od komputerów i zaprosić je do świetlic. Na pewno będziemy tam nadal realizować zajęcia wakacyjne, zajęcia feryjne oraz inne. Powiem jednak szczerze, że z tą frekwencją było różnie. W niektórych sołectwach przychodziło na nasze zajęcia bardzo dużo dzieci, ale w innych tylko jedno lub dwoje. W planach mam spotkanie z sołtysami. Chciałabym, by ułożyli harmonogram imprez, które mają zamiar zrealizować w świetlicach i byśmy ustalili, w czym Ośrodek Kultury może im pomóc. Chciałabym też reaktywować Turniej Wsi, na którym sołectwa mogłyby nie tylko rywalizować, ale także się zaprezentować. Stworzyliśmy też projekt z dyrektorem SOA Mezzo Forte Tomaszem Dębskim, w ramach którego uczniowie Ogniska będą występować z koncertami w świetlicach. Mam też w planach zorganizowanie w świetlicach zajęć plastycznych i ruchowych dla najmłodszych mieszkańców sołectw. Innym pomysłem jest prowadzenie w świetlicach akcji czytania dzieciom. Ponadto chciałabym, żeby ze swoimi występami pojechały też na wsie przedszkolaki czy też cheerleaderki. Warto wspomnieć też o projekcie Mobilna Akademia Ukrytych Talentów, w którym Ośrodek Kultury bierze czynny udział. Od stycznia w 8 miejscowościach Gminy Milicz odbywają się warsztaty różnego typu mające na celu aktywizację społeczności wiejskich. Od jogi, zajęć florystycznych na kulinariach kończąc. Frekwencja i zainteresowanie mieszkańców są zadowalające. Projekt finansowany jest z Funduszy Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Rozmawiała 
Agnieszka Jezierska

dodał: jsl
 
 
Kalendarz
Kalendarz

środa
21 lutego 2018

 • Ni
 • Pn
 • Wt
 • Śr
 • Cz
 • Pt
 • Sb

 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 06
 • 07
 • 08
 • 09
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 
Linki milickieSerwis Urzędu PowiatuGmina Milicz


Strona policji w Miliczu

Strona Zespołu Szkół na ul. Trzebnickiej
Stowarzyszenia Dolina BaryczyGmina CieszkówNadleśnictwo Milicz


Strona Technikum Leśnego w MiliczuStrona Urzędu Gminy w KrośnicachSerwis I LO w Miliczu


Serwis OSiR-u w Miliczu


Bank Spółdzielczy w Miliczu
 
Nasz adres
Redakcja Głosu Milicza
56-300 Milicz
ul.Tadeusza Kościuszki 22
tel.71-38-30-021 lub 71-38-31-189
sekretariat@glosmilicza.pl
gmmilicz@pro.onet.pl
 
Skład redakcji
Red. naczelna:
Jolanta Sławenta
Zastępca red. naczelnej:
Grażyna Szczepaniak-Antosik
Dziennikarze: Bartosz Jakubowski, Agnieszka Kaczmarek, Alicja Szczepańska-Sikorska, Agnieszka Jezierska, Ewa Morozowicz
 
Terminarz sportowy
BRYDŻ Klub Nauczyciela Czwartek - turniej par 17.30
 
Liczba odwiedzin
 
Twój adres IP
54.196.213.0
 
© 2004 Głos Milicza Wszelkie prawa zastrzeżone

Drivers... start Your engines
by jPORTAL 2