.: Na imieniny do: Celestyny, Iwony i Piotra .: Użytkowników online: 3
     | home
      Nie masz jeszcze konta? Możesz !
 

W galerii
BWO-2018
OOM i MMM-2018
 
Brydż-Turnieje
Turnieje Milickie
 
Milicka Wiosna 2018
Wyniki Turnieju
Galeria foto
 
Informacje
Telefony
 
Statystyki
Użytkowników: 0
Gości: 3
 
Twój adres IP
54.234.227.202
 
Liczba odwiedzin
 
 
  WIOŚ wstrzymał działalność spalarni - 2018-08-09 09:26:47
W połowie lipca, po dwumiesięcznej kontroli w milickiej spalarni odpadów medycznych i weterynaryjnych, Dolnośląski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wydał decyzję o wstrzymaniu jej działalności. Decyzję wydano z rygorem natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że po skutecznym jej doręczeniu pełnomocnikowi strony spalarnia nie powinna pracować do czasu usunięcia nieprawidłowości.

Jak dowiedzieliśmy się w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska we Wrocławiu, kontrola w spółce Eko ABC w Miliczu była zaplanowana. Rozpoczęła się 10 maja i trwała do 16 lipca. Kontrola dotyczyła sprawdzenia, jak przestrzegane są przepisy ustawy o odpadach, a także przepisy ochrony środowiska w zakresie emisji gazów i pyłów do powietrza oraz przepisy dotyczące wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych innych podmiotów, ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego. 
W wyniku kontroli stwierdzono nieprawidłowości, a spółka Eko ABC odmówiła podpisania protokołu i złożyła do Inspektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu swoje wyjaśnienia, które są teraz analizowane przez Inspektorat. 
W związku ze stwierdzonymi w trakcie kontroli nieprawidłowościami, w połowie lipca Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu wydał decyzję w sprawie wstrzymania działalności w zakresie termicznego przekształcania odpadów medycznych i weterynaryjnych, z rygorem natychmiastowej wykonalności od dnia następnego po jej skutecznym doręczeniu pełnomocnikowi.
Na tym nie koniec. Jak dowiedzieliśmy się, podczas kontroli w milickiej spalarni uniemożliwiono kontrolerom wykonanie kontrolnych pomiarów emisji do powietrza z instalacji do termicznego przekształcania odpadów medycznych i weterynaryjnych. Za pierwszym razem pomiarów nie przeprowadzono, bo nastąpiła awaria instalacji, natomiast za drugim razem spółka wstrzymała ruch instalacji. Dopiero za kolejnym podejściem kontrolerom udało się wykonać pomiary, które nie wypadły pozytywnie, ale właściciel spalarni zakwestionował je.   
W związku z zakłócaniem kontroli 1 sierpnia Dolnośląski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu wysłał do milickiej prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez spółkę Eko ABC, polegającego na uniemożliwieniu kontrolerom wykonania kontrolnych pomiarów emisji do powietrza z instalacji do termicznego przetwarzania odpadów medycznych i weterynaryjnych w milickiej spalarni. 
– W sprawie zakłócania kontroli przeprowadzanej w zakresie ochrony środowiska nasi policjanci prowadzą już postępowanie sprawdzające. Jeśli okaże się, że istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, wtedy zostanie wszczęte dochodzenie w tej sprawie – informuje nas oficer prasowy KPP Milicz podinsp. Sławomir Waleński. Zgodnie z art. 225 par. 1 kodeksu karnego: „Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.


Alicja  Szczepańska-Sikorska

dodał: jsl
 
 
Kalendarz
Kalendarz

niedziela
19 maja 2019

pn wt śr cz pt sb nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
 
Linki milickieStarostwo PowiatoweGmina MiliczPolicja w MiliczuZespół Szkół
przy ul. Trzebnickiej
Stowarzyszenie
Dolina Baryczy
Gmina CieszkówNadleśnictwo MiliczTechnikum Leśne
w Miliczu
Gmina KrośniceI LO w MiliczuOSiR w MiliczuBank Spółdzielczy
w Miliczu
 
Nasz adres
Redakcja Głosu Milicza
56-300 Milicz
ul. T. Kościuszki 22
tel. 71-3830-021, 71-3831-189
sekretariat@glosmilicza.pl
 
Skład redakcji
Redaktor naczelna:
Jolanta Sławenta
Z-ca redaktor naczelnej:
Grażyna Szczepaniak-Antosik
Dziennikarze:
Bartosz Jakubowski
Agnieszka Kaczmarek
Alicja Szczepańska-Sikorska
Agnieszka Jezierska
Ewa Morozowicz
 
© 2004 Głos Milicza Wszelkie prawa zastrzeżone

Drivers... start Your engines
by jPORTAL 2