.: Na imieniny do: Adeli, Felicyty i Klemensa .: Użytkowników online: 5
     | home
      Nie masz jeszcze konta? Możesz !
 

Wiadomości

Z regionu - 4.11.2020

Z regionu - 7.10.2020

Z regionu - 23.09.2020

Z regionu - 9.09.2020

3 Maja- 6.05.2020

Z regionu - 20.11.2019

Z regionu - 6.11.2019

Z regionu - 23.10.2019

Z regionu - 9.10.2019

 
W galerii
BWO-2018
OOM i MMM-2018
 
Brydż-Turnieje
Turnieje Milickie
 
Milicka Wiosna 2018
Wyniki Turnieju
Galeria foto
 
Informacje
Telefony
 
Statystyki
Użytkowników: 0
Gości: 5
 
Twój adres IP
3.237.66.86
 
Liczba odwiedzin
 
 
  Marszałek idzie na wojnę ze spalarnią - 2019-02-14 09:12:10
Urząd Marszałkowski 11 i 25 stycznia cofnął właścicielowi spalarni odpadów medycznych w Miliczu spółce ECO-ABC dwa najważniejsze pozwolenia – na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza oraz na przetwarzanie odpadów. Spółka wniosła odwołanie od tych decyzji do ministra środowiska.

Spalarnia odpadów medycznych i weterynaryjnych w Miliczu należąca do bełchatowskiej spółki ECO-ABC funkcjonuje dzięki dwóm najważniejszym decyzjom wydanym w poprzednich latach przez marszałka województwa dolnośląskiego. Pierwsza kluczowa decyzja to ważne jeszcze do 11 listopada 2024 roku pozwolenie na wytwarzanie odpadów wraz z zezwoleniem na przetwarzanie odpadów. Druga kluczowa decyzja to ważne do 23 lipca 2023 roku pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza.
Niespodziewanie, działająca z upoważnienia marszałka województwa Cezarego Przybylskiego zastępczyni dyrektora wydziału środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Monika Poważna w styczniu cofnęła ECO-ABC oba kluczowe pozwolenia. Bełchatowska spółka odwołała się jednak od niekorzystnych dla siebie decyzji do ministra środowiska, przez co do czasu zakończenia postępowania odwoławczego są one nieprawomocne i spalarnia może dalej pracować bez przeszkód w obecnej formie.

Przekroczone 
normy emisji
Jako pierwsze, 11 stycznia cofnięto ECO-ABC pozwolenie na wprowadzanie ze spalarni gazów i pyłów do powietrza. Powodem cofnięcia pozwolenia jest powtarzające się przekroczenie standardu emisyjnego dioksyn i furanów.
Wykonany w lipcu pomiar wykazał 6-krotne przekroczenie dopuszczalnych norm emisji dioksyn i furanów. Wcześniejsze kontrole Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykazały aż 26-krotne przekroczenie norm emisji dioksyn i furanów (z czerwca) oraz 12-krotne (z kwietnia). ECO-ABC naruszyło także inne warunki wydanego pozwolenia, jak np. wygaszanie instalacji przy obecności spalanych odpadów i zachodzącym procesie spalania oraz dopuszczalny czas rozruchu spalarni określony na 24 godziny w roku.
Marszałek wszczął postępowanie administracyjne w sprawie cofnięcia przedmiotowej decyzji 28 września 2018 r. Warunkiem stawianym ECO-ABC było usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości. ECO-ABC 24 października zapewniło urzędników marszałka o prawidłowej pracy spalarni, w tym o dotrzymywaniu standardów emisyjnych dla dioksyn i furanów. W trakcie trwania postępowania spółka ECO-ABC zleciła wykonanie dodatkowych badań emisji ze spalarni. Wykonane 12 listopada 2018 r. badania jednoznacznie wykazały, mimo prac ulepszających działanie spalarni, aż 27-krotne przekroczenie norm emisji dioksyn i furanów. Wszystkie pomiary zostały wykonane przez akredytowane laboratoria.
Prowadzone postępowanie administracyjne wykazało, że ponadnormatywna emisja dioksyn i furanów z milickiej spalarni jest powtarzającą się okolicznością i nie jest jednorazowym przypadkiem. Normy emisji rakotwórczych dioksyn i furanów zostały przekroczone podczas 4 badań wykonanych w 2018 roku w dniach: 5 czerwca, 11 lipca, 17 sierpnia i 12 listopada. Oznacza to, że podejmowane przez ECO-ABC działania ograniczające emisję dioksyn i furanów nie były skuteczne, przez co Urząd Marszałkowski cofnął kluczową dla działalności spalarni decyzję.

Niekorzystna 
kontrola DWIOŚ
Jako drugie, 25 stycznia cofnięto ECO-ABC pozwolenie na wytwarzanie odpadów wraz z zezwoleniem na przetwarzanie odpadów ze spalarni odpadów medycznych w Miliczu. Powodem cofnięcia pozwolenia są duże nieprawidłowości stwierdzone w trakcie trwającej od 10 maja do 16 lipca 2018 roku kontroli przeprowadzonej przez Dolnośląski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
Stwierdzone nieprawidłowości wykazały, że na terenie spalarni odpady zawierające ropę naftową lub jej produkty były magazynowane z przekroczeniem terminów. Ponadto sposób działania spalarni nie zapewnia, że odpady zakaźne zostaną unieszkodliwione we właściwym czasie i są magazynowane w odpowiednich warunkach.
Podczas kontroli 29 maja 2018 r. temperatura magazynowania odpadów zakaźnych wynosiła 12 st. C, podczas gdy dopuszczalna norma to 10 st. C. Dodatkowo czas magazynowania odpadów zakaźnych kilkukrotnie przekroczył dozwolone 48 godzin. Ponadto w trakcie kontroli w odpady spalarni nie były magazynowe w sposób selektywny, co narzuca prawo. Ponadto określone w pozwoleniu pomieszczenie magazynu odpadów nie pełni swojej funkcji. Odpady są przechowywane jedynie w dwóch naczepach chłodniach oraz w jednym samochodzie chłodni. Na dodatek podczas 4 kontroli w okresie kwiecień-czerwiec 2018 r. samochód chłodnia nie miał ani razu podłączonego agregatu chłodniczego. Spalarnia w Miliczu ponadto nieprawidłowo prowadzi ewidencję odpadów oraz nie ma kart ewidencji dla odpadów zawierających ropę naftową.
Nieprawidłowości jest jeszcze więcej. Najważniejsza z nich wskazuje, że spalarnia nie prowadzi pomiarów ciągłych emisji po rozpoczęciu procesu wstrzymania instalacji, a przedłożone przez ECO-ABC pomiary z 2017 r. nie zawierają informacji o ilości spalanych odpadów w trakcie wykonywania pomiarów. Możliwe jest zatem, że w trakcie wykonywania pomiarów w 2017 r. w spalarni spalane były niewielkie ilości odpadów, przez co uzyskane wyniki nie wykazały przekroczeń emisji.
Mając na uwadze potrzebę ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko spalarni w Miliczu oraz prowadzenie przez nią działalności na terenie Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy” Urząd Marszałkowski cofnął 25 stycznia spółce ECO-ABC pozwolenie na wytwarzanie odpadów wraz z zezwoleniem na przetwarzanie odpadów ze spalarni odpadów medycznych w Miliczu. Decyzja uniemożliwiająca działalność spalarni w Miliczu jest nieskuteczna do czasu zakończenia postępowania odwoławczego.
Przypomnijmy, że przyszpitalna spalarnia odpadów medycznych i kotłownia przy ul. Grzybowej w Miliczu były własnością powiatu i przez wiele lat obsługiwała tylko milicki szpital. W 2012 roku należąca do powiatu Fundacja Ziemi Milickiej, szukając pieniędzy na spłatę wielomilionowego długu szpitala, sprzedała ją za 2,4 mln zł spółce ECO-ABC z Bełchatowa. Spółka szybko przystąpiła do jej rozbudowy, jak się później okazało bez pozwolenia na budowę. Po rozbudowie spółka może spalać w spalarni do 350 kg odpadów medycznych na godzinę, przed rozbudową było to 50 kg. W instalacji spalane są odpady medyczne z Dolnego Śląska i ościennych województw.
Jeżeli decyzje marszałka, cofające właścicielowi spalarni odpadów medycznych w Miliczu dwa najważniejsze pozwolenia, staną się prawomocne, spalarnia definitywnie zakończy swoją działalność.

Bartosz Jakubowski

dodał: jsl
 
 
Kalendarz
Kalendarz

poniedziałek
23 listopada 2020

pn wt śr cz pt sb nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23 242526272829
30
 
Linki milickieStarostwo PowiatoweGmina MiliczPolicja w MiliczuZespół Szkół
przy ul. Trzebnickiej
Stowarzyszenie
Dolina Baryczy
Gmina CieszkówNadleśnictwo MiliczTechnikum Leśne
w Miliczu
Gmina KrośniceI LO w MiliczuOSiR w MiliczuBank Spółdzielczy
w Miliczu
 
Nasz adres
Redakcja Głosu Milicza
56-300 Milicz
ul. T. Kościuszki 22
tel. 71-3830-021, 71-3831-189
sekretariat@glosmilicza.pl
 
Skład redakcji
Redaktor naczelna:
Jolanta Sławenta
Z-ca redaktor naczelnej:
Grażyna Szczepaniak-Antosik
Dziennikarze:
Bartosz Jakubowski
Agnieszka Kaczmarek
Alicja Szczepańska-Sikorska
Agnieszka Jezierska
Ewa Morozowicz
 
© 2004 Głos Milicza Wszelkie prawa zastrzeżone

Drivers... start Your engines
by jPORTAL 2