.: Na imieniny do: Dominika, Franciszki i Katarzyny .: Użytkowników online: 1
     | home
      Nie masz jeszcze konta? Możesz !
 

Wiadomości

Z regionu - 9.12.2020

Z regionu - 2.12.2020

Z regionu - 18.11.2020

Z regionu - 4.11.2020

Z regionu - 7.10.2020

Z regionu - 23.09.2020

Z regionu - 9.09.2020

3 Maja- 6.05.2020

Z regionu - 20.11.2019

Z regionu - 6.11.2019

Z regionu - 23.10.2019

Z regionu - 9.10.2019

 
W galerii
BWO-2018
OOM i MMM-2018
 
Brydż-Turnieje
Turnieje Milickie
 
Milicka Wiosna 2018
Wyniki Turnieju
Galeria foto
 
Informacje
Telefony
 
Statystyki
Użytkowników: 0
Gości: 1
 
Twój adres IP
3.231.166.56
 
Liczba odwiedzin
 
 
  Spór o kontrolowanie spółek komunalnych - 2020-02-06 10:09:40
Mocno iskrzyło między radnymi podczas obrad Rady Miejskiej w Miliczu 30 stycznia, gdy przyszło do uchwalania planu pracy komisji rewizyjnej na 2020 rok. Komisja chce bowiem skontrolować gminną spółkę OSiR oraz spółkę kanalizacyjną PGK „Dolina Baryczy”, natomiast radni koalicyjni uważają, że takie kontrole są niezgodne z prawem.

Jednym z punktów sesyjnych obrad miało być zatwierdzenie przez Radę Miejską planów pracy na 2020 rok wszystkich stałych komisji działających przy Radzie Miejskiej, w tym komisji rewizyjnej. Jednak głosami 10 koalicyjnych radnych z klubu „Ziemia Milicka” plany pracy zostały cofnięte z powrotem do komisji w celu ich poprawienia. Odbyło się to na wniosek radnej Haliny Smolińskiej, która w imieniu radnych z „Ziemi Milickiej” zakwestionowała zamiar przeprowadzenia przez komisję rewizyjną kontroli dwóch samorządowych spółek – gminnej spółki OSiR oraz spółki PGK „Dolina Baryczy”, w której gmina Milicz jest większościowym udziałowcem. – Mamy wątpliwości prawne odnośnie kontrolowania przez radnych spółek prawa handlowego – zgłosiła radna, dodając, że zasięgnięta przez klub „Ziemia Milicka” opinia prawna wskazuje, że radni nie mają prawa kontrolować spółek prawa handlowego. Opinię tę potwierdził radna prawny gminy Milicz, stwierdzając: – W mojej ocenie komisja rewizyjna nie ma prawa do kontrolowania spółek. Radca prawny powoływał się przy tym na art. 18a ustawy o samorządzie gminnym, wskazując, że zapisy tego artykułu wyszczególniają, kogo może kontrolować komisja rewizyjna, czyli: wójta/burmistrza, gminne jednostki organizacyjne oraz jednostki pomocnicze gminy. – Artykuł ten nie zawiera spółek – dowodził radca, dopowiadając, że o tym, kto może kontrolować spółki, jasno wypowiada się natomiast kodeks spółek handlowych. Jak wynika z tego kodeksu, kontrolę w spółce może przeprowadzić wspólnik, rada nadzorcza spółki, komisja rewizyjna spółki oraz biegły rewident wyznaczony przez sąd na wniosek wspólnika. 

Różne wyroki sądów
Z argumentami radcy prawnego nie zgodzili się opozycyjni radni. Paweł Wybierała wskazywał, że w obiegu prawnym są sprzeczne wyroki sądów administracyjnych dotyczące kontrolowania spółek komunalnych przez komisje rewizyjne rad gmin. Jak mówił, istnieje co prawda wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Gliwicach mówiący, że komisja rewizyjna nie może takich spółek kontrolować, ale jednocześnie jest też wyrok WSA w Zielonej Górze, stwierdzający, że komisja rewizyjna ma takie prawo. Radny apelował przy tym, żeby Rada Miejska w Miliczu przegłosowała przeprowadzenie kontroli w spółkach OSiR i PGK, a jeśli wojewoda zakwestionuje te ustalenia, skierowała sprawę do WSA we Wrocławiu, by spór ten rozstrzygnął sąd. 
W podobnym duchu wypowiadał się też radny Andrzej Nestoruk, który dodatkowo poinformował, że dysponuje on wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), który stwierdza, że komisja rewizyjna rady gminy ma prawo kontrolować spółki komunalne. Jak dowodził, z wyroku NSA wynika, iż określenie „gminne jednostki organizacyjne”, które ma prawo kontrolować komisja rewizyjna zgodnie z powyższym art. 18a, obejmuje również spółki komunalne. – A NSA jest ponad WSA – argumentował radny. Zaapelował też do pozostałych radnych, aby wyrazili zgodę na kontrolę gminnych spółek. – Mieszkańcy mają prawo wiedzieć, co się w tych spółkach dzieje, bo te spółki żyją z mieszkańców. My jesteśmy reprezentantami mieszkańców, więc nie odbierajmy im prawa do tych informacji. Nie działajmy na szkodę mieszkańców – mówił wzburzony radny Nestoruk. 

Plany pracy 
znów do komisji
Do dyskusji włączył się też radny Leszek Żuber, mówiąc: – Mieszkańcy nas obserwują i widzą, że są dwie strony – jedna chce kontrolować, a druga strona zażarcie się broni przed kontrolą. Radny dodał przy tym, że nie może być dyskusji nad tym, czy kontrolować spółki komunalne, czy też nie, bo po to są właśnie radni, żeby przeprowadzać kontrole. Tu ripostowała radna Smolińska, stwierdzając: – Owszem, powinniśmy kontrolować, ale zgodnie z prawem. 
Na wniosek radnej przeprowadzono też głosowanie nad cofnięciem planów pracy z powrotem do poszczególnych komisji, by wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Dotyczą one bowiem nie tylko kwestii kontroli spółek przez komisję rewizyjną, ale też innej planowanej przez tę komisję kontroli – wydatków gminy Milicz za 2019 r. w oparciu o dowody księgowe. Jak wskazywała bowiem radna Smolińska, nie sprecyzowano, o jakie wydatki chodzi. Wątpliwości radnych z klubu „Ziemia Milicka”, zgłoszone przez Halinę Smolińską, dotyczyły też kwestii kontroli inwestycji gminnych – tu również radna wskazywała, że należy uściślić, o jakie konkretnie inwestycje chodzi. Zastrzeżenia – jak mówiła radna Smolińska – budzą też niektóre zapisy w planie pracy komisji społecznej, gdyż wchodzą one w kompetencje komisji budżetowej zajmującej się finansami, co nie powinno mieć miejsca. Z tym stwierdzeniem nie zgodziła się przewodnicząca komisji społecznej Alicja Szatkowska, dowodząc, że żaden z punktów w planie pracy jej komisji nie zahacza o sprawy finansowe gminy. 
Gdy przyszło do głosowania, na 19 radnych uczestniczących w sesji za cofnięciem planów pracy komisji opowiedziało się 11 radnych: Edmund Bienkiewicz, Wiesław Cerazy, Andrzej Kubiak, Stanisław Kuśnierz, Andrzej Leszczyszyn, Alicja Przybylska, Halina Smolińska, Włodzimierz Świrkowicz, Bartłomiej Szmigiel, Arkadiusz Tutak i Wojciech Wencek. Przeciwnych było natomiast 8 pozostałych radnych: Piotr Boliński, Piotr Czajkowski, Dorota Folmer, Jadwiga Janczura, Andrzej Nestoruk, Alicja Szatkowska, Paweł Wybierała i Leszek Żuber. 
Plany pracy komisji zostały więc z powrotem przekazane pod obrady komisji, przy czym opozycyjni radni zażądali dostarczenia im na piśmie opinii prawnej odnośnie niemożności kontrolowania spółek komunalnych przez komisję rewizyjną. 

Grażyna Szczepaniak-Antosik

dodał: jsl
 
 
Kalendarz
Kalendarz

wtorek
09 marca 2021

pn wt śr cz pt sb nd
1234567
89 1011121314
15161718192021
22232425262728
293031
 
Linki milickieStarostwo PowiatoweGmina MiliczPolicja w MiliczuZespół Szkół
przy ul. Trzebnickiej
Stowarzyszenie
Dolina Baryczy
Gmina CieszkówNadleśnictwo MiliczTechnikum Leśne
w Miliczu
Gmina KrośniceI LO w MiliczuOSiR w MiliczuBank Spółdzielczy
w Miliczu
 
Nasz adres
Redakcja Głosu Milicza
56-300 Milicz
ul. T. Kościuszki 22
tel. 71-3830-021, 71-3831-189
sekretariat@glosmilicza.pl
 
Skład redakcji
Redaktor naczelna:
Jolanta Sławenta
Z-ca redaktor naczelnej:
Grażyna Szczepaniak-Antosik
Dziennikarze:
Bartosz Jakubowski
Agnieszka Kaczmarek
Alicja Szczepańska-Sikorska
Agnieszka Jezierska
Ewa Morozowicz
 
© 2004 Głos Milicza Wszelkie prawa zastrzeżone

Drivers... start Your engines
by jPORTAL 2