.: Na imieniny do: Beaty, Juliana i Wincentego .: Użytkowników online: 4
     | home
      Nie masz jeszcze konta? Możesz !
 

Wiadomości

Z regionu - 9.12.2020

Z regionu - 2.12.2020

Z regionu - 18.11.2020

Z regionu - 4.11.2020

Z regionu - 7.10.2020

Z regionu - 23.09.2020

Z regionu - 9.09.2020

3 Maja- 6.05.2020

Z regionu - 20.11.2019

Z regionu - 6.11.2019

Z regionu - 23.10.2019

Z regionu - 9.10.2019

 
W galerii
BWO-2018
OOM i MMM-2018
 
Brydż-Turnieje
Turnieje Milickie
 
Milicka Wiosna 2018
Wyniki Turnieju
Galeria foto
 
Informacje
Telefony
 
Statystyki
Użytkowników: 0
Gości: 4
 
Twój adres IP
3.231.166.56
 
Liczba odwiedzin
 
 
  Gmina Milicz zabezpieczy kredyt dla szpitala - 2020-02-13 09:45:18
Na nadzwyczajnej sesji 6 lutego radni Rady Miejskiej zdecydowaną większością głosów opowiedzieli się za ustanowieniem hipoteki na dwóch gminnych nieruchomościach w celu zabezpieczenia kredytu dla Milickiego Centrum Medycznego w wys. 5 mln zł.

Burmistrz Piotr Lech przedstawił Radzie Miejskiej projekt uchwały w sprawie poręczenia kredytu w Banku Gospodarstwa Krajowego dla szpitalnej spółki Milickie Centrum Medyczne w wys. 5 mln zł. Hipoteką mają zostać objęte dwie działki. Chodzi o nowo wznoszoną salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej nr 2 w Miliczu oraz o gminny budynek przy pl. ks. Waresiaka w Miliczu, w którym mieści się Centrum Aktywności Lokalnej. Wartość każdego z tych budynków oszacowana została na 5 mln zł.

Kredyt dla ratowania szpitala
W czwartek 6 lutego radni o propozycji burmistrza dyskutowali na posiedzeniu komisji budżetu, a następnie na nadzwyczajnej sesji. Na początku obrad burmistrz Piotr Lech mówił, że wzięcie poręczonego przez gminę kredytu pozwoli spółce MCM spłacić zobowiązania wymagalne, które mogą skutkować egzekucją komorniczą, co w konsekwencji może doprowadzić do upadłości szpitala. Starosta Sławomir Strzelecki przypominał, iż powiat samodzielnie spłaca kredyt po dawnym szpitalu ZP ZOZ, którego zostało do spłaty jeszcze ok. 2,5 mln zł. Starosta mówił, że wzięcie kredytu umożliwi spłatę zobowiązań zaciągniętych za czasów poprzedniego prezesa szpitala i jest on podstawowym punktem planu naprawczego dla szpitala opracowanego przez zewnętrzną firmę. Starosta podkreślał, że powiat ma już poręczenie na swoich dwóch budynkach - Urzędzie Pracy i Starostwa Powiatowego, a nie chce ustanawiać hipoteki na szkołach. S. Strzelecki podkreślał, że jeżeli Rada Miejska nie wyrazi zgody na ustanowienie hipoteki na swoich nieruchomościach, to wtedy powiat będzie musiał objąć hipoteką swoje szkoły, i zapewniał, że to zrobi. Starosta podkreślał, jak ważny dla powiatu jest szpital, w którym zatrudnionych jest około 600 osób.
Głos podczas obrad zabrał również prezes Andrzej Oćwieja, który potwierdził, że kredyt w banku BGK w wys. 5 mln zł zostanie przeznaczony na spłatę zobowiązań wymagalnych, w tym kredytu w rachunku bieżącym. Nowy prezes MCM podkreślał, że szpital w Miliczu cieszy się bardzo dobrą opinią pacjentów i ma wiele rozwojowych oddziałów, jak chociażby ortopedia, ZOL, położnictwo czy też realizowane na oddziale chirurgicznym zabiegi onkologii urologicznej. Prezes mówił, że planuje odtworzyć w Miliczu oddział terapii uzależnień oraz utworzyć nowy oddział rehabilitacji neurologicznej.

Wątpliwości opozycji
Wiele wątpliwości co do ustanowienia hipoteki na gminnych obiektach mieli radni opozycji Paweł Wybierała, Andrzej Nestoruk, Dorota Folmer i Alicja Szatkowska. Paweł Wybierała dopytywał się, na co konkretnie przeznaczone zostanie 5 mln zł z kredytu. Prezes Oćwieja informował, iż 2,5 mln zł pójdzie na spłatę kredytu odnawialnego w banku PKO, a reszta na spłatę zobowiązań wymagalnych wobec 119 dostawców chociażby leków, ale także mediów.
Radny Andrzej Nestoruk wskazywał natomiast, że radni zostali postawieni w bardzo trudnym położeniu, gdyż mają podejmować ważną decyzję bez informacji o tym, co dzieje się w spółce MCM. Radny miał pretensje, iż wcześniej w szpitalu nie podjęto działań naprawczych. Starosta Sławomir Strzelecki przypominał, iż w podobnej sytuacji finansowej jak szpital w Miliczu jest 97 proc. zadłużonych szpitali powiatowych w Polsce. – Nie zgadzam się, że w szpitalu nic nie robiono. Poprzedni zarząd w mojej ocenie nie miał pomysłu co zrobić, aby w szpitalu było lepiej. Tamten rok był stracony, dlatego doszło do zmiany zarządu – mówił starosta. Radny Nestoruk uważał, że to powiat, jako większościowy udziałowiec mający 96 proc. udziałów w MCM, powinien poręczyć kredyt. Radny mówił też, że w uchwale jako działkę do hipoteki wskazano całą dużą działkę, na której znajduje się oprócz budowanej hali sportowej także Szkoła Podstawowa nr 2 oraz kryta pływalnia Milicka Fala. Radny ostrzegał, że podjęcie uchwały w takim kształcie da prawo bankowi do przejęcia całej nieruchomości, i także z tego powodu jest on przeciwny przyjęciu uchwały.

Folmer kontra Bienkiewicz
Radna Dorota Folmer mówiła, że MCM powinien wziąć większy kredyt, bo 5 mln zł nie uratuje szpitala. Radna miała pretensje, że od roku nie może doprowadzić do zwołania wspólnych obrad Rady Miejskiej i Rady Powiatu, by przeprowadzić debatę na temat szpitala. – Obie rady powinny usiąść i znaleźć najlepsze rozwiązanie dla szpitala. Tego nie zrobiono, a my do dzisiaj nie znamy wyników audytu szpitala opracowanego przez zewnętrzną firmę – mówiła radna Folmer dodając, że z założeniami audytu zapoznani zostali radni powiatowi.
Radnej Folmer odpowiedział przewodniczący Rady Miejskiej Edmund Bienkiewicz, który informował, że nie zwołał sesji w sprawie szpitala, gdyż uważa, iż nowemu zarządowi należy dać pół roku czasu na zapoznanie się z tym, co się dzieje w spółce. Przewodniczący mówił, że to zarząd spółki musi podjąć trudne decyzje co do działań naprawczych w spółce, a nie Rada Miejska. Jak podkreślał przewodniczący, to zarząd bezpośrednio odpowiada za sytuację w spółce i to on musi działać. – Nie można mówić, że jak byśmy się spotkali 3 miesiące temu, to byśmy podczas dyskusji dokonali właściwej oceny i podjęli działania. To tak nie działa – mówił przew. Bienkiewicz, którego wystąpienie zbulwersowało radną Folmer. Radna PiS wskazywała, że skoro Rada nie może o niczym decydować, to po co ona w ogóle jest? – Rada jest po to, aby wysłuchała wcześniej wszystkich „za” i „przeciw”. A nie po to, aby zwołać nas w trybie nadzwyczajnym, abyśmy podnieśli rękę – mówiła D. Folmer. Przewodniczący odpowiedział radnej, że nie musi podnosić ręki, bo to jest jej wola. – Ja mówiłem tylko o zasadach postępowania. Wiem z doświadczenia, że zorganizowanie wspólnego spotkania nigdy nie przyniosło właściwych rozwiązań, a zazwyczaj kończyło się tylko na dyskusji – mówił przew. Bienkiewicz.
Także radna Alicja Szatkowska mówiła, że ma wiele wątpliwości co do propozycji burmistrza ustanowienia hipotyki na działkach gminy. Radna mówiła, że jej zdaniem jeden kredyt w wys. 2,5 mln zł powinien zabezpieczyć powiat, a drugi gmina i tak byłoby najbardziej uczciwie.
Po długiej i burzliwej dyskusji przystąpiono do głosowania. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 11 radnych: Halina Smolińska, Alicja Przybylska, Edmund Bienkiewicz, Stanisław Kuśnierz, Wojciech Wencek, Andrzej Kubiak, Andrzej Leszczyszyn, Włodzimierz Świrkowicz, Bartłomiej Szmigiel. Arkadiusz Tutak oraz Piotr Czajkowski. Jako jedyny przeciw był Andrzej Nestoruk. Od głosu wstrzymało się 4 radnych: Jadwiga Janczura, Piotr Boliński, Paweł Wybierała i Leszek Żuber. Udziału w głosowaniu nie wzięły Alicja Szatkowska i Dorota Folmer, która powiedziała, że nie bierze udziału w głosowaniu, bo czuje się zlekceważona.
Bartosz Jakubowski

dodał: jsl
 
 
Kalendarz
Kalendarz

poniedziałek
08 marca 2021

pn wt śr cz pt sb nd
1234567
8 91011121314
15161718192021
22232425262728
293031
 
Linki milickieStarostwo PowiatoweGmina MiliczPolicja w MiliczuZespół Szkół
przy ul. Trzebnickiej
Stowarzyszenie
Dolina Baryczy
Gmina CieszkówNadleśnictwo MiliczTechnikum Leśne
w Miliczu
Gmina KrośniceI LO w MiliczuOSiR w MiliczuBank Spółdzielczy
w Miliczu
 
Nasz adres
Redakcja Głosu Milicza
56-300 Milicz
ul. T. Kościuszki 22
tel. 71-3830-021, 71-3831-189
sekretariat@glosmilicza.pl
 
Skład redakcji
Redaktor naczelna:
Jolanta Sławenta
Z-ca redaktor naczelnej:
Grażyna Szczepaniak-Antosik
Dziennikarze:
Bartosz Jakubowski
Agnieszka Kaczmarek
Alicja Szczepańska-Sikorska
Agnieszka Jezierska
Ewa Morozowicz
 
© 2004 Głos Milicza Wszelkie prawa zastrzeżone

Drivers... start Your engines
by jPORTAL 2