.: Na imieniny do: Eustachego, Faustyny i Renaty .: Użytkowników online: 2
     | home
      Nie masz jeszcze konta? Możesz !
 

Wiadomości

Z regionu - 18.08.2021

Z regionu - 4.08.2021

Z regionu - 21.07.2021

Z regionu - 7.07.2021

Z regionu - 23.06.2021

Z regionu - 16.06.2021

Z regionu - 9.06.2021

Z regionu - 9.06.2021

Z regionu - 2.06.2021

Z regionu - 26.05.2021

Z regionu - 26.05.2021

Z regionu - 19.05.2021

Z regionu - 9.12.2020

Z regionu - 2.12.2020

 
W galerii
BWO-2018
OOM i MMM-2018
 
Brydż-Turnieje
Turnieje Milickie
 
Milicka Wiosna 2018
Wyniki Turnieju
Galeria foto
 
Informacje
Telefony
 
Statystyki
Użytkowników: 0
Gości: 2
 
Twój adres IP
3.230.144.31
 
Liczba odwiedzin
 
 
  Burmistrz z absolutorium bez udziału opozycji - 2021-06-24 12:45:17
Na przeprowadzonej 17 czerwca w trybie zdalnym sesji Rady Miejskiej w Miliczu burmistrz Piotr Lech otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu gminy w 2020 roku, jednak głosowanie odbyło się bez udziału opozycji. Radni opozycyjni stwierdzili, że nie będą brać udziału w farsie związanej z oceną wykonania budżetu i wylogowali się z sesji.

W sesji absolutoryjnej Rady Miejskiej w Miliczu uczestniczyło 20 z 21 radnych. W punkcie obrad znalazło się głosowanie m.in. nad udzieleniem burmistrzowi Piotrowi Lechowi wotum zaufania i absolutorium oraz zatwierdzenie sprawozdania finansowego z wykonania budżetu gminy za 2020 rok.
Na początku obrad tradycyjne sprawozdanie z działalności międzysesyjnej złożył burmistrz Piotr Lech, a następnie sekretarz gminy Dariusz Moczulski przedstawił sporządzony w oparciu o dane GUS raport o stanie gminy Milicz, w którym zawarte były szczegółowe statystyki demograficzne, a także informacje o inwestycjach czy dochodach i wydatkach gminy. Z raportu wynika, iż nasze społeczeństwo się starzeje, a z każdym rokiem rodzi się coraz mniej dzieci. Spada za to bezrobocie. Na koniec roku wynosiło ono w gminie Milicz tylko 3,9 proc.
W dyskusji o raporcie głos zabierali radni koalicji – Andrzej Kubiak, Alicja Przybylska, Halina Smolińska, Stsnisław Kuśnierz czy Wojciech Wencek. Mówili oni m.in. o dobrze wykonanym budżecie w bardzo trudnym pandemicznym roku, gdzie pozyskano znaczne środki na inwestycje. Radny Wencek wskazywał, że wszystkie dofinansowania pozyskiwano w konkursach, a tam gdzie rozdzielał je uznaniowo rząd, czyli w Funduszu Inwestycji Lokalnych, tych dodatkowych środków prawie nie było. Radny Wencek podkreślał, że w ciągu roku zadłużenie gminy spadło o 1,7 mln zł.

Opozycja nie będzie uczestniczyć w farsie
Na koniec dyskusji nad raportem o stanie gminy Milicz głos zabrał radny Andrzej Nestoruk. Wskazywał on, że radni opozycji nie otrzymali dostępu do faktur gminy za 2020 rok, stanowiących podstawę sporządzenia dokumentacji sprawozdawczej, a wcześniej spotkali się z odmową przekazania materiałów zespołom kontrolnym i komisji rewizyjnej oraz z przekazywaniem radnym nieprawdziwych danych. Dlatego opozycja nie weźmie udziału w przygotowanej przez burmistrza i jego radnych farsie związanej z oceną wykonania budżetu za rok 2020, a tym samym z oceną pracy burmistrza. Radni opozycji wskazywali, że przewodniczący komisji rewizyjnej Włodzimierz Świrkowicz jest sterowany przez burmistrza i biernie przygląda się nagannym poczynaniom burmistrza oraz w pośpiechu i byle jak przeprowadza procedurę opiniowania wykonania budżetu.
– Jest to kolejny rok w którym radni, którzy winni stać na straży porządku prawnego oraz pilnować, aby pieniądze mieszkańców były wydatkowane w sposób celowy, racjonalny i oszczędny, tego nie robią. Wolą w imię własnych partykularnych interesów nie widzieć szeregu nieprawidłowości, jakie pojawiły się w trakcie wykonania budżetu, niż należycie dbać o interes tych, którzy powierzyli im nadzór nad swoimi pieniędzmi – mówił w trakcie obrad radny Andrzej Nestoruk, który oświadczył, że dokonanie rzetelnej oceny wykonania budżetu za rok 2020 oraz dokonanie oceny pracy burmistrza Gminy Milicz jest niemożliwe, dlatego radni opozycji nie będą brali udziału w „farsie”.
Po oświadczeniu z aplikacji sesji zdalnej wylogowało się 6 radnych opozycji: Andrzej Nestoruk, Leszek Żuber, Dorota Folmer, Piotr Boliński, Alicja Szatkowska i Jadwiga Janczura, którzy tym samym nie brali udziału w dalszej części sesji.

Krzyk rozpaczy 
opozycji
Zachowaniem radnych opozycji zaskoczeni byli mający zdecydowaną większość w Radzie Miejskiej wspierający burmistrza Piotra Lecha radni koalicji. Radna Halina Smoliński powiedziała, że boli ją fakt, że radni opozycji twierdzą, że głosowanie uchwał absolutoryjnych jest farsą. – Ja się z tym nie zgadzam. Uważam, że wasze stanowisko jest krzykiem rozpaczy i frustracji. Patrzycie tylko przez swój pryzmat, a nie na ogólną sytuację w gminie Milicz – mówiła radna Smolińska.
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Kuśnierz także przyznał, że słowa radnych opozycji go zabolały. – Ja nie czuję się radnym burmistrza. Myślę, że przez tyle lat nigdy nikt nie mógłby powiedzieć, że byłem czyimś radnym – mówił radny Kuśnierz stwierdzając, że radni opozycji nie zauważają dobrych rzeczy, jakie dzieją się w gminie Milicz, jak chociażby dużą liczbę inwestycji. Radny z Miłosławic stwierdził, że najmocniej dziwi się postępowaniu radnego Piotra Bolińskiego, który jest sołtysem Gądkowic, gdzie w ostatnich miesiącach wykonuje się wiele inwestycji. Ostatecznie radni 13 głosami za udzielili burmistrzowi wotum zaufania.

Szopka frakcji donosicielskiej
Za udzielone wotum zaufania przez radnych dziękował burmistrz Piotr Lech, który wylogowanie się z udziału w sesji przez radnych opozycji nazwał „szopką i hucpą frakcji donosicielskiej”. – Dziękuję tym radnym, którzy nie uciekli w szopki i hucpę, ale mierzą się z trudnymi sprawami. W samorządzie nie ma łatwych spraw, a najłatwiej jest zorganizować szopkę i z tym mamy do czynienia, niestety, od początku kadencji – mówił burmistrz Piotr Lech podkreślając, że 2020 rok był szczególnie ciężki przez niespodziewaną pandemię koronawirusa. Gmina ograniczyła m.in. wydatki na fundusz sołecki, bo jak mówił burmistrz w roku pandemicznym były ważniejsze wydatki niż zakup naczyń, kuchenek, czy innego wyposażenia świetlic.
– Tym niemniej był to rekordowy rok, jeżeli chodzi o inwestycje drogowe. W 2020 roku wyremontowaliśmy razem 7 dróg. Nie było wcześniej roku, ani kadencji, w której wykonano by więcej dróg. Rozumiem, że jest to zła informacja dla frakcji donosicielskiej, bo ten rok zapowiada się także rekordowo. Wstępnie chcemy wyremontować bowiem 8 dróg – mówił burmistrz Piotr Lech dodając, że większość inwestycji wykonanych zostanie na terenach wiejskich. Jak mówił włodarz, w minionym roku na terenach wiejskich oprócz dróg wykonano modernizację Stacji Uzdatniania Wody w Gądkowicach, wykonana została także świetlica w Stawcu, a teraz wykonywana jest najważniejsza inwestycja drogowa, jaką jest przebudowa drogi z Miłochowic do Pogórzyna. Wkrótce przeprowadzony zostanie przy współpracy z Lasami Państwowymi także remont drogi do Pomorskiej.
Po przedstawionym przez wiceburmistrza Łukasza Rokitę sprawozdaniu z wykonania budżetu oraz pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, radni jednogłośnie 14 głosami za przyjęli sprawozdanie. Także jednogłośnie udzielono burmistrzowi Lechowi absolutorium.
Bartosz Jakubowski

dodał: jsl
 
 
Kalendarz
Kalendarz

poniedziałek
20 września 2021

pn wt śr cz pt sb nd
12345
6789101112
13141516171819
20 212223242526
27282930
 
Linki milickieStarostwo PowiatoweGmina MiliczPolicja w MiliczuZespół Szkół
przy ul. Trzebnickiej
Stowarzyszenie
Dolina Baryczy
Gmina CieszkówNadleśnictwo MiliczTechnikum Leśne
w Miliczu
Gmina KrośniceI LO w MiliczuOSiR w MiliczuBank Spółdzielczy
w Miliczu
 
Nasz adres
Redakcja Głosu Milicza
56-300 Milicz
ul. T. Kościuszki 22
tel. 71-3830-021, 71-3831-189
sekretariat@glosmilicza.pl
 
Skład redakcji
Redaktor naczelna:
Jolanta Sławenta
Dziennikarze:
Bartosz Jakubowski
Agnieszka Kaczmarek
Alicja Szczepańska-Sikorska
Agnieszka Jezierska
Ewa Morozowicz
 
© 2004 Głos Milicza Wszelkie prawa zastrzeżone

Drivers... start Your engines
by jPORTAL 2