www.glosmilicza.pl

:: Co z inicjatywą lokalną i budżetem obywatelskim?
Wiadomość dodana przez: jsl (2015-09-10 09:45:26)

Gmina Milicz w najbliższym czasie ogłosi konkurs na realizację gminnej inicjatywy lokalnej w 2015 roku. W tym roku nie odbędzie się za to głosowanie inwestycji z budżetu obywatelskiego.Program „Inicjatywa Lokalna” na terenie gminy Milicz z powodzeniem funkcjonuje od 2012 roku. – Także w tym roku ogłaszamy nabór wniosków do konkursu na inicjatywę lokalną w 2016 roku, co nastąpi lada dzień. Na przyszłoroczną inicjatywę lokalną zamierzamy przeznaczyć 200 tys. zł – informuje burmistrz Piotr Lech.

Bardziej skomplikowana jest sprawa budżetu obywatelskiego, który w tym roku nie zostanie ogłoszony. – Chciałbym zmienić zasady oddawania głosów w budżecie obywatelskim, tak aby szansę w przebiciu się w głosowaniu miały także małe sołectwa. Uchwałę w tej sprawie musi podjąć jednak Rada Miejska, która opracuje zasady nowego budżetu obywatelskiego – mówi burmistrz Piotr Lech.

Na jednej z ostatnich sesji Rady Miejskiej w Miliczu radny Arkadiusz Tutak podnosił problem inwestycji, które w minionym roku wygrały w głosowaniu budżetu obywatelskiego, a nie są realizowane w tegorocznym budżecie. Chodzi m.in. o oświetlenie dróg gminnych i remont klubu we Wszewilkach, skąd pochodzi radny. – W okolicznych gminach realizuje się inwestycje z budżetu obywatelskiego. Także w Miliczu istnieje coś takiego jak ciągłość władzy. Uważam, że burmistrz jest winien mieszkańcom realizację tych inwestycji – mówi radny Tutak dodając, że chociażby ze względów bezpieczeństwa konieczne jest oświetlenie największego w okolicy nowego osiedla domków jednorodzinnych we Wszewilkach, gdzie powstało już około 60 nowych domów.

Burmistrz Piotr Lech broni się, że część inwestycji z budżetu obywatelskiego została już zrealizowana lub jest w trakcie realizacji, jak chociażby budowa boiska trawiastego przy ul. Powstańców Wielkopolskich. – Z zeszłorocznej listy inwestycji z budżetu obywatelskiego zostało nam do realizacji jeszcze 5 inwestycji, których zasadność jeszcze analizujemy. Większość z nich na pewno zostanie przez nas zrealizowana w 2016 roku. Jeśli chodzi natomiast o Wszewilki, to klub w świetlicy chcemy wyremontować ze środków unijnych, które zamierzamy pozyskać na projekt termomodernizacji gminnych świetlic. Dofinansowanie zewnętrzne chcemy również pozyskać na instalację lamp zasilanych odnawialnymi źródłami energii – zapowiada burmistrz Piotr Lech.
adres tej wiadomości: www.glosmilicza.pl/news.php?id=4977