www.glosmilicza.pl

:: Stasiak i Lechowie razem do wyborów?
Wiadomość dodana przez: jsl (2018-04-19 10:28:37)

Na początku maja odbędzie się kongres połączeniowy Bezpartyjnych Samorządowców z Dolnośląskim Ruchem Samorządowym. Oba środowiska jako jedno ugrupowanie wystawią swoich kandydatów w wyborach do Sejmiku Województwa.

W minionym tygodniu marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski ogłosił połączenie Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego oraz Bezpartyjnych Samorządowców. Kongres połączeniowy obu ugrupowań odbędzie się na początku maja. Nowy twór pod nazwą Bezpartyjni Samorządowcy wystawi swoich kandydatów w wyborach do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Połączenie sił obydwu ugrupowań jest dużą niespodzianką, gdyż burzliwa koalicja środowiska politycznego marszałka Cezarego Przybylskiego z Bezpartyjnymi Samorządowcami, których liderem jest prezydent Lubina Robert Raczyński, w 2016 roku rozpadła się po zaledwie 2 miesiącach. Z naszego terenu członkami Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego są np. burmistrz Piotr Lech, który jest wiceprzewodniczącym zarządu, oraz radny Sejmiku Wojewódzkiego Ryszard Lech. Z kolei w Bezpartyjnych Samorządowcach aktywnie działają Dariusz Stasiak oraz Paweł Wybierała.
Sprawa połączenia DRS z Bezpartyjnymi jest szczególnie skomplikowana w powiecie milickim, gdyż w żadnym innym miejscu w województwie nie było takiej wojny politycznej pomiędzy tymi dwoma środowiskami, jak w Miliczu. – Ta koalicja na poziomie województwa to konieczność. Nie mogą na Dolnym Śląsku wystartować dwa podmioty z podobnymi nazwami z samorządem w tle. Wyborcy tego nie zrozumieją – wyjaśnia radny Sejmiku Województwa Ryszard Lech. Jak dodaje milicki radny, współpraca dotyczy wspólnej listy na poziomie województwa, ale zakłada też, że oba podmioty nie będą konkurować ze sobą w samorządach niższych szczebli, na przykład przy wyborze wójta, burmistrza czy prezydenta. Jest to jednak tylko teoria, gdyż środowisko Bezpartyjnych już zapowiedziało wystawienie swojego kandydata na prezydenta Wrocławia. Trudno też przypuszczać, aby Bezpartyjna Inicjatywa Miliczan nie wystawiła swojego kandydata na burmistrza gminy Milicz w jesiennych wyborach samorządowych.
Za kilka miesięcy okaże się, kto będzie kandydatem Bezpartyjnych w wyborach do Sejmiku Województwa. – Listy są obecnie ustalane. Z powiatu milickiego na pewno będzie jeden kandydat – zapowiada radny Sejmiku Ryszard Lech. Tymczasem wydaje się, że chętnych kandydatów Bezpartyjnych z naszego powiatu będzie przynajmniej dwóch. O mandat radnego wojewódzkiego z pewnością będzie chciał ponownie ubiegać się Ryszard Lech. Z kolei Dariusz Stasiak już w minionym roku przy wyjeździe z Wrocławia umieścił swój wielki baner z napisem „Numer 1 na liście”. Który kandydat zostanie wybrany przez władze Bezpartyjnych, zapewne okaże się pod koniec wakacji.
(bar)
adres tej wiadomości: www.glosmilicza.pl/news.php?id=5406