www.glosmilicza.pl

:: W powiecie koalicja Ziemi Milickiej z Bezpartyjnymi
Wiadomość dodana przez: jsl (2019-05-30 09:02:46)

Wszystko wskazuje na to, że po przewidywanym odwołaniu starosty Grzegorza Dudy (PSL) pod koniec czerwca nowym starostą zostanie jego obecny zastępca Sławomir Strzelecki (Ziemia Milicka). Nowym wicestarostą ma zostać radna Halina Góra (Bezpartyjni Powiatu Milickiego).

Złożony na sesji Rady Powiatu 30 maja wniosek o odwołanie starosty Grzegorza Dudy zostanie w niedługim czasie zaopiniowany przez komisję rewizyjną. Ponieważ w 3-osobowym składzie komisji jest dwoje radnych, którzy podpisali się pod wnioskiem o odwołanie starosty Dudy, a więc Sylwia Szydłowska-Małecka i Marcin Ciesielski pewne jest, iż wniosek zostanie zaopiniowany pozytywnie. Sesja, na której głosowany będzie wniosek o odwołanie starosty Grzegorza Dudy, i co za tym idzie rozwiązanie całego Zarządu Powiatu, będzie się mogła odbyć najwcześniej 24 czerwca.
Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie od radnych, odwołanie starosty Grzegorza Dudy jest formalnością, a skład nowej koalicji jest już praktycznie ustalony. W koalicję z Ziemią Milicką wejdą Bezpartyjni Powiatu Milickiego (radni Halina Góra i Jerzy Szkatuła), nowy przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Osmelak oraz radny Piotr Psiuk z PiS. Razem daje to 9 osób, które będą mogły przeforsować swoją wizję rozwoju powiatu milickiego. Radni w tym gronie spotykali się w ostatnim czasie m.in. w przychodni doktora Szkatuły w Cieszkowie.
Nowym starostą z pewnością zostanie obecny wicestarosta Sławomir Strzelecki. Stanowisko wicestarosty obejmie radna Halina Góra (Bezpartyjni). Ponadto w skład Zarządu Powiatu mają wejść Marek Warkocz i Piotr Psiuk. Piąte miejsce w Zarządzie zajmie, jeżeli tylko wyrazi taką wolę, obecnie zasiadający w Zarządzie Szymon Lew. Jeśli radny PSL się nie zgodzi, to do Zarządu wejdzie jeden z radnych Ziemi Milickiej. Tą osobą będzie musiał być Marcin Ciesielski, gdyż Sylwia Szydłowska-Małecka jest przewodniczącą komisji rewizyjnej, a Edward Rybka – wiceprzewodniczącym Rady Powiatu.
Głównym filarem utworzonej koalicji jest wspólna troska o przyszłość szpitala. Jak się dowiedzieliśmy od radnych, są oni zaniepokojeni złą sytuacją finansową szpitala, który w 2018 roku zanotował stratę w wys. 4 mln 222 tys. zł. Jedną z pierwszych decyzji nowych władz powiatu ma być wymiana kierownictwa spółki MCM. Szybko odwołana zostanie Rada Nadzorcza MCM z jej przewodniczącym Kazimierzem Grzemskim na czele. W skład nowej Rady Nadzorczej ma wejść 2 przedstawicieli powiatu i 1 przedstawiciel gminy Milicz, która jako mniejszościowy udziałowiec szpitala nie mogła się doprosić swojego przedstawiciela w Radzie Nadzorczej. Pierwszą decyzją nowej Rady Nadzorczej będzie odwołanie prezesa MCM Marka Maciejaka, którego los jak się dowiedzieliśmy, jest już przesądzony.

Bartosz Jakubowski
adres tej wiadomości: www.glosmilicza.pl/news.php?id=5568