www.glosmilicza.pl

:: Gminy nie chcą organizować wyborów
Wiadomość dodana przez: jsl (2020-04-01 14:53:13)

Włodarze gmin z naszego powiatu ze względu na zagrożenie epidemiologiczne nie będą przeprowadzać procedur związanych z organizacją zaplanowanych na 10 maja wyborów prezydenckich. Sprawę omawiano 30 marca podczas posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Miliczu, które od tygodnia odbywają się w formie wideokonferencji.Burmistrz Piotr Lech zaproponował wójtom Krośnic i Cieszkowa wystąpienie ze wspólną inicjatywą dotyczącą zaniechania procedur wyborczych związanych z organizacją planowanych na 10 maja wyborów prezydenckich. Gminy do 6 kwietnia powinny powołać obwody wyborcze. Z kolei do 10 kwietnia trzeba znaleźć osoby chętne do pracy w komisjach wyborczych. Burmistrz Lech mówił, że nieodpowiedzialnością jest organizowanie wyborów prezydenckich podczas pandemii koronawirusa i nie wyobraża sobie, żeby wybory w ogóle się odbyły. Podobne działania zapowiedział już wcześniej prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz włodarze wielu samorządów niezwiązanych z Prawem i Sprawiedliwością. Samorządowcy zgodnie twierdzą, że przedkładają zdrowie mieszkańców nad obowiązek przeprowadzenia głosowania. Niepokornych samorządowców rządzący straszą usuwaniem ze stanowisk i wprowadzeniem do gmin PiS-owskich komisarzy, którzy zorganizują wybory. Jak stwierdził w poniedziałek 30 marca prezydent Andrzej Duda, jeżeli mimo pandemii są warunki do tego, żeby chodzić normalnie do sklepu, to są i warunki, żeby 10 maja pójść do lokalu wyborczego. Obecnie zgodnie z obowiązującym prawem wybory zostały skutecznie ogłoszone na dzień 10 maja i dopóki rząd nie wprowadzi stanu nadzwyczajnego, nie ma możliwości przesunięcia tego terminu. Rządzący są obecnie w trakcie dokonywania zmian w kodeksie wyborczym, które mają umożliwić głosowanie korespondencyjne osobom po 60. roku życia oraz osobom przebywającym na kwarantannie. Rząd jest zdeterminowany, aby wybory prezydenckie odbyły się 10 maja.
– Nie sądzę, abyśmy znaleźli odpowiednią liczbę chętnych chcących pracować w komisjach wyborczych w trakcie pandemii – mówił burmistrz dodając, że nie wie, jak miałyby się odbywać chociażby szkolenia członków komisji, kiedy zabronione jest organizowanie wszelkich zgromadzeń. Burmistrza poparli wójtowie Cieszkowa i Krośnic. Samorządowcy mają w tej sprawie wystosować wspólne stanowisko. – Wybory w maju są nie do zorganizowania. Nie można w tych warunkach narażać ludzi – mówił wójt Miecznikowski. Starosta Sławomir Strzelecki podawał przykład organizowanych 15 marca we Francji wyborów samorządowych, które miały fatalną frekwencję, a część członków komisji wyborczych zaraziła się koronawirusem.
W organizowanych w formie wideokonferencji obradach Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego uczestniczyli m.in. starosta Sławomir Strzelecki (przewodniczący zespołu), wicestarosta Halina Góra, burmistrz Piotr Lech, wójtowie Andrzej Biały i Ignacy Miecznikowski, komendant powiatowy policji Arkadiusz Sworowski, naczelnik Radosław Żegliński z PSP, Powiatowy Inspektor Sanitarny Józef Nowak, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Roman Wnuk oraz Konstancja Jeziorska ze Starostwa.
Bartosz Jakubowski
adres tej wiadomości: www.glosmilicza.pl/news.php?id=5629