LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Kultura Grupa Rekonstrukcyjna w obiektywie FotoAmatora

W sprzedaży od 10.08.2022

IMG

Licznik odwiedzin

2 507 556

Ostatnie komentarze

Kultura

Grupa Rekonstrukcyjna w obiektywie FotoAmatora

anm - 2021-12-12
203 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

W piątek 26 listopada w Starej Rzeźni w Miliczu odbył się wernisaż zdjęć pn. „Societas II – Milicka Grupa Rekonstrukcyjna”. Fotografie wykonali członkowie działającej przy Ośrodku Kultury w Miliczu grupy FotoAmator wraz ze swoją mentorką Anną Sobolewską.

Wszystkich przybyłych powitała dyrektor Ośrodka Kultury w Miliczu Sylwia Szydłowska-Małecka. Następnie głos zabrała twórczyni FotoAmatora Anna Sobolewska, która mówiła, że prowadzonej przez nią grupie udało się w czasie pandemii w tym roku zorganizować aż sześć wystaw, a ta jest siódma. – Jestem bardzo dumna z pracy FotoAmatorów, z tego, że nie poddaliście się. Wiem, że było ciężko, bo te sesje mogliśmy wykonywać tylko między lockdownami – mówiła A. Sobolewska, dodając, że dla niej projekt Societas, czyli społeczeństwo, jest bardzo ważny, gdyż pokazuje społeczność milicką, a konkretnie różnego rodzaju grupy formalne i nieformalne, które łączą ludzi wspólnych działań i pasji. W pierwszej kolejności FotoAmatorzy skupiają się na ludziach i grupach działających non-profit. W ub. roku w ramach projektu fotografowano Milicką Orkiestrę Dętą, a w tym roku Milicką Grupę Rekonstrukcyjną. A. Sobolewska przyznała, że nie było łatwo namówić do współpracy założyciela Grupy Waldemara Fiuka, ale ostatecznie się udało i dziś można celebrować dzień otwarcia wystawy. Członkowie Grupy na potrzeby rekonstrukcji przybierają różne role i stają się innymi postaciami, stąd oprócz ich zdjęć w strojach z innych epok, na wystawie znajdują się też zdjęcia członków grupy w zwykłych, codziennych strojach.


Zdjęcia do projektu Societas II wykonały FotoAmatorki: Barbara Krzesaj, Iwona Ciupak, Patrycja Szulc, Anna Sobolewska, Teresa Kluba, Gosia Herl, Monika Tomczyk, Elżbieta Herl, Anna Urbańczyk, Katarzyna Kasprzak i Urszula Kołacz. Wszystkim obecnym na wernisażu FotoAmatorkom Anna Sobolewska dziękowała i wręczyła czerwone róże.

 

Na fotografiach na wystawie możemy podziwiać ludzi najdłużej związanych z działalnością Milickiej Grupy Rekonstrukcyjnej: Ewę Frik, Aleksandrę Wasielewską, Ireneusza Radnego, Józefa Wołoszyna, Krzysztofa Górala, Roberta Sokoła, Romana Kosiora, Tomasza Nowakowskiego, Tomasza Tatarka, Włodzimierza Ranoszka, Wojciecha Wróblewskiego i założyciela grupy Waldemara Fiuka. W. Fiuk chwalił swoich prężnie i chętnie działających w ramach Milickiej Grupy Rekonstrukcyjnej członków, którzy są amatorami i sami się utrzymują. Jak mówił, nie są rekonstruktorami z prawdziwego zdarzenia, u których każda niteczka i guzik muszą się zgadzać z oryginałem, ale starają się je odwzorowywać w miarę możliwości dokładnie. Nie skupiają się też na jednym wydarzeniu, ale mają szeroki wachlarz strojów z różnych epok. W szeregach Milickiej Grupy Rekonstrukcyjnej wystąpiło dotychczas 56 osób. W. Fiuk wręczył wszystkim obecnym na wernisażu członkom Grupy wykonane przez A. Sobolewską albumy, do których wstęp o Grupie napisała nasza dziennikarka Agnieszka Kaczmarek.


Na zakończenie wernisażu reprezentacja FotoAmatorek – Monika Tomczyk, Katarzyna Kasprzak i Urszula Kołacz – dziękowały Annie Sobolewskiej za współpracę przy fotografowaniu członków Grupy. Fotografki podkreślały bardzo dobrą atmosferę panującą na sesjach oraz dopracowanie przez założycielkę FotoAmatora wszystkich elementów w najmniejszych szczegółach. Za współpracę dziękował też FotoAmatorom W. Fiuk.

 

Na wernisażu na wszystkich czekały poczęstunek i lampka wina.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.