LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Kultura Znany podróżnik w Czarnogoździcach i Łazach

W sprzedaży od 10.08.2022

IMG

Licznik odwiedzin

2 507 571

Ostatnie komentarze

Kultura

Znany podróżnik w Czarnogoździcach i Łazach

anm - 2021-12-13
174 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Na spotkaniach z mieszkańcami Czarnogoździc i Łaz Małych opowiadał o swojej wyprawie do Meksyku. Zaprezentował obszerną fotorelację z podróży, przywiózł też tradycyjne stroje meksykańskie i namawiał do skosztowania prażonej szarańczy, która jest jest wielkim przysmakiem w Meksyku.

Na spotkaniach z mieszkańcami Czarnogoździc i Łaz Małych opowiadał o swojej wyprawie do Meksyku. Zaprezentował obszerną fotorelację z podróży, przywiózł też tradycyjne stroje meksykańskie i namawiał do skosztowania prażonej szarańczy, która jest jest wielkim przysmakiem w Meksyku.


Spotkania z podróżnikiem Bolesławem Grabowskim zorganizowali w świetlicach wiejskich w Czarnogoździcachi Łazach Małych pracownicy krośnickiego CETS-u. Łącznie wzięło w nich udział ponad 30 mieszkańców, którzy wysłuchali ponadgodzinnej prelekcji „Meksyk – ale Meksyk!!!”. Opowieść o Meksyku wzbudziła duże zainteresowanie, było wiele pytań, chętnie oglądano też pamiątki z podróży.


Bolesław Grabowski rozpoczął spotkanie od zaproszenia na środek sali dwojga ochotników i przebrania ich w przywiezione z wyprawy tradycyjne stroje meksykańskie. Wśród ubrań były meksykańskie poncza i kapelusze, w tym oczywiście sombrero. Podróżnik częstował też prażoną szarańczą, która w egzotycznym kraju uchodzi za smaczną przekąskę. Jednak nikt z publiczności nie był na tyle odważny, żeby jej spróbować.


Po tym wstępie Bolesław Grabowski przeszedł do opowieści o Meksyku. Podróż po tym egzotycznym kraju rozpoczął od Półwyspu Jukatan nad Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim. Zwiedził tam odrestaurowane ruiny piramid Majów i podziwiał cuda natury m.in. podziemne jaskinie z jeziorami i wyspy na Morzu Karaibskim. Najwięcej czasu spędził w stolicy kraju w Meksyku. W tej jednej z największych metropolii świata żyje od 25 do 30 milionów ludzi. Podróżnik zwiedził tam historyczne miejsca, jak piramidę Azteków, która jest ponad trzykrotnie większa od piramid egipskich, czy sanktuarium w Guadelupez z niezwykłym obrazem Matki Boskiej, która objawiła się w 1531 roku jednemu z pierwszych Indian nawróconych przez misjonarzy.

 

Oczywiście nie zabrakło też wielu informacji na temat współczesności. Podróżnik opowiadał o rozrywkowym trybie życia w Meksyku, gdzie o godz. 8 rano ulice są opustoszałe, bo większość ludzi odsypia nocną fiestę. Chwalił też smaczną lokalną kuchnię. A najbardziej zaskoczyła go wysoka kultura jazdy miejscowych kierowców.

Podróżnik z pasją

 

Bolesław Grabowski pochodzi z Nowej Rudy w Kotlinie Kłodzkiej. Z wykształcenia jest geomorfologiem i przez wiele lat uczył geografii w szkołach. Z okien rodzinnego domu widział Góry Sowie i to właśnie tam wybrał się na pierwszą w życiu wycieczkę. Zapoczątkowało to jego pasję do podróżowania, odkrywania nowych terenów, poznawania innych ludzi i ich kultur. Jego pierwszą egzotyczną wyprawą była podróż do Ruandy w środkowej Afryce, gdzie został zaproszony przez znajomego księdza misjonarza.


Od tego czasu Bolesław Grabowski odwiedził 5 kontynentów – wszystkie oprócz Antarktydy. Poza Meksykiem był m.in. w Kanadzie, Japonii, Indiach, Australii czy Etiopii. Nowe miejsca stara się poznawać wszystkimi zmysłami: poznaje smaki i zapachy potraw, obserwuje ludzi i ich zwyczaje, a także słucha lokalnej muzyki. Swoimi doświadczeniami dzieli się podczas prelekcji i spotkań takich, jak te w Czarnogoździcach i Łazach.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.