LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności Starosta kontra krośniccy radni

W sprzedaży od 26.01.2022

IMG

Ostatnie komentarze

Aktualności

Starosta kontra krośniccy radni

anm - 2022-01-07 158 👁️ 0 💬

Starosta Sławomir Strzelecki nie chce już ani grosza od gminy Krośnice na remonty dróg powiatowych, ale wnioski na inwestycje drogowe w tej gminie będą składane, a w przypadku otrzymania dofinansowania, będą również realizowane. Stanowisko starosty jest pokłosiem opublikowanego w naszym tygodniku artykułu pt. „Podwyżki w powiecie kłują w oczy krośnickich radnych”.

W artykule z 22 grudnia 2021 r. opisaliśmy przebieg posiedzenia komisji budżetowej, na której część krośnickich radnych nie kryła oburzenia wysokimi podwyżkami pensji starosty i diet powiatowych radnych, i zaproponowała zawieszenie współpracy z powiatem milickim przy remontowaniu powiatowych dróg. Postulat ten poparto m.in. argumentami, że gmina powinna skupić się na drogach gminnych, a skoro sytuacja finansowa powiatu jest już dobra, to może on samodzielnie lub z mniejszą dopłatą ze strony gminy Krośnice remontować drogi powiatowe. Ostatecznie jednak, po burzliwej dyskusji krośniccy radni jednogłośnie opowiedzieli się za przeznaczeniem 300 tys. zł na remonty powiatowych dróg, biegnących przez gminę Krośnice. 

Pismo od starosty
W odpowiedzi na słowa krośnickich radnych starosta wystosował do radnych pismo, które wójt Andrzej Biały przekazał radnym na posiedzeniu komisji 29 grudnia 2021 r. Starosta dziękuje w nim za udzielone w latach 2019-2021 przez gminę Krośnice wsparcie przy remontach dróg powiatowych i wylicza wspólne inwestycje, które udało się zrealizować w tym czasie. Są to dogi: Grabownica-Drożdżęcin, w Grabownicy, na ul. Dębowej w Krośnicach, w Kuźnicy Czeszyckiej, Wąbnicach, w Żeleźnikach, na ul. Sadowniczej w Wierzchowicach, w Bukowicach oraz chodnik w Bukowicach. Za wspólne środki przyznane przez krośnickich radnych w 2021 r. powstanie też niebawem chodnik przy ul. Jesionowej w Bukowicach i droga z Krośnic do Dąbrowy. Starosta zapewnia też w swoim piśmie, że zarząd powiatu nie wystąpi w 2022 r. do wójta gminy Krośnice o wsparcie na jakąkolwiek drogę, ale nie oznacza to rezygnacji z planów remontowych. Jak czytamy, powiat złożył już wniosek o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na remont kolejnej drogi „wstydu” wiodącej ze Starej Huty do Borzynowa. Zamierza też aplikować po raz drugi do programu Polski Ład o środki na remont drogi z Lasowic do Łaz. 

Radny Ciesielski oburzony
Staroście nie udało się osobiście przybyć na posiedzenie komisji w Krośnicach, obecny był jednak prezes ZUK Krośnice i radny powiatowy, przew. komisji budżetu Rady Powiatu Marcin Ciesielski. Nie krył on oburzenia z powodu tej całej sytuacji, w konsekwencji której na radnych powiatowych wylała się w mediach społecznościowych fala hejtu, oszczerstw i wulgaryzmów. Jak mówił, ze względu na trudną sytuację finansową powiat przez 5 lat nie wykonał praktycznie żadnych inwestycji, skupiono się jedynie na wydatkach bieżących i spłacie zadłużenia. Po tym czasie udało się jednak wrócić do inwestowania i w obecnej kadencji praktycznie wszystkie pieniądze przeznaczone na inwestycje przekazywane są na remonty nawierzchni dróg powiatowych. Dodał też, że radni podnieśli sobie diety, ale zagłosowali też za dołożeniem do pensji powiatowych nauczycieli oraz pracowników DPS-u. Na zakończenie przyznał, że podziela zdanie starosty, że teraz powiat nie poprosi gminy Krośnice o żadne pieniądze, i zapewne przełoży się to na mniejszą ilość inwestycji w tej gminie. On osobiście, jako mieszkaniec tej gminy, będzie się jednak starał, by udało się wyremontować drogę z Lasowic do Łaz i drogę ze Starej Huty do Borzynowa. 

Wójt chce współpracować 
Z kolei wójt Andrzej Biały niezmiennie opowiedział się za współpracą z wszystkimi samorządami powiatu milickiego. Jak mówił, do współpracy potrzebne jest wzajemne zaufanie, które on wraz z radnymi stara się od lat budować z samorządami. Od 2019 r. realizowany jest plan remontów dróg powiatowych, który włodarze wspólnie ustalili. Trzeba też pamiętać, że na początku tej kadencji w pierwszej kolejności wykonano drogi powiatowe właśnie w gminie Krośnice. – Można się nie zgadzać, można to krytykować. Tylko ja uważam, że jeżeli ktoś robi to w sposób odpowiedzialny i przemyślany, to ma plan B. Skoro nie chcemy się dokładać, to oczekuję odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób będziemy realizować potrzeby mieszkańców, którzy cały czas chcą, żeby drogi powiatowe były remontowane – mówił wójt A. Biały. 

Radni za współpracą
Zdaniem radnego Eugeniusza Lisa podwyżki dla starosty i radnych były słuszne, co jak przypomniał mówił już wcześniej na posiedzeniu komisji. Jak argumentował, powiat odpowiada za bardzo wiele dróg i gdyby radni musieli czekać z podwyżkami diet na wyremontowanie wszystkich dróg, to mogłoby to być nawet 30 lat. Radna z Łaz Maria Gradzik mówiła natomiast, że mieszkańcom jej sołectwa jest obojętne, kto sfinansuje drogę z Łaz do Lasowic, ale chcą by zyskała nową nawierzchnię. Sołtys Łaz zbiera już nawet podpisy mieszkańców pod petycją, by gmina dalej dokładała się do remontów powiatowych dróg. Z kolei radna Anna Rudkiewicz przypomniała, że jak mówił w kampanii wyborczej wójt, radnym jest się nie dla mieszkańców swojego okręgu, ale całej gminy. Udało się już wyremontować drogi powiatowe w Krośnicach i Wierzchowicach, ale nadal w złym stanie są drogi w Łazach, Starej Hucie, Lędzinie i Bukowicach i o mieszkańcach tych miejscowości też trzeba teraz pamiętać. Radny Krzysztof Skrzypczyk dodał, że dbać trzeba i o drogi powiatowe, i o gminne, bo po nich wszystkich jeżdżą mieszkańcy gminy Krośnice. Natomiast radna Izabela Malerek wyraziła zdziwienie, że taka sytuacja w ogóle zaistniała, gdyż jak mówiła, krośniccy radni zawsze opowiadali się za dofinansowywaniem dróg powiatowych. Jako ostatni głos zabrał przew. Rady Piotr Morawek, który przypomniał, że mimo odmiennych zdań, wszyscy radni zagłosowali za przyznaniem w budżecie gminy Krośnice na 2022 r. środków na remonty dróg powiatowych i należy iść w kierunku zgody, która buduje, a nie niezgody, która rujnuje. 
Agnieszka Jezierska 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz...

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.