LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Różności Śnieżny orszak Trzech Króli

W sprzedaży od 26.01.2022

IMG

Ostatnie komentarze

Różności

Śnieżny orszak Trzech Króli

Olek Zielonka - 2022-01-12 42 👁️ 0 💬
1 / 4
2 / 4
3 / 4
4 / 4

Uroczyste obchody święta Trzech Króli w największej milickiej parafii zapoczątkowała w czwartek 6 stycznia msza święta w kościele św. Andrzeja Boboli, którą odprawił ks. Mateusz Mielnik. Następnie ulicami Milicza przeszedł tradycyjny orszak, prowadzony przez Trzech Króli. Na zakończenie przemarszu uczestnicy wrócili do kościoła, aby zobaczyć finałową scenę jasełek i wziąć udział we wspólnym kolędowaniu.

Współczesne orszaki w dniu Objawienia Pańskiego, nazywanego świętem Trzech Króli, są w naszym kraju stosunkowo młodą tradycją, bo zapoczątkowaną w 2009 roku. Są jednak kontynuacją staropolskiej tradycji jasełek. Orszaki zaczęły znacząco zyskiwać na popularności po 2011 roku, kiedy to 6 stycznia stał się dniem wolnym od pracy. Już trzy lata później zorganizowano je w niemal 200 miejscowościach, a według szacunków organizatorów łącznie zgromadziły ok. 700 tysięcy osób. Milicz dołączył do tej tradycji w 2018 roku. Rekordowy okazał się rok 2020, kiedy tuż przed wybuchem pandemii koronawirusa w 900 pochodach uczestniczyło blisko 1,5 miliona mieszkańców. Orszaki organizuje się także za granicą, w krajach, gdzie żyje zorganizowana Polonia, m.in. na Ukrainie, w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy w Stanach Zjednoczonych. 
Dzięki temu Orszaki Trzech Króli szybko stały się jednymi z największych 0cznych jasełek na świecie. Do ich innowacyjności oraz rozmachu odniósł się w tym roku sam papież Franciszek.  – Zachęcam do inicjatyw ewangelizacyjnych, które czerpią z tradycji Objawienia Pańskiego, i które w aktualnej sytuacji wykorzystują różne środki przekazu. Przypominam szczególnie o wydarzeniu Orszak Trzech Króli, odbywającym się w Polsce – powiedział papież podczas spotkania z wiernymi w Watykanie.

Uroczysta msza święta
Milickie obchody święta Trzech Króli rozpoczęły się w czwartek 6 stycznia o 11.30 od mszy św. w kościele św. Andrzeja Boboli. Nabożeństwo miało uroczysty charakter i uczestniczyło w nim wielu mieszkańców, stąd niemal wszystkie miejsca siedzące były zajęte. Mszy przewodniczył wikariusz parafii ks. Mateusz Mielnik, natomiast homilię wygłosił ks. Marcin Józefczyk. 
W trakcie kazania ksiądz Marcin Józefczyk podkreślał wagę święta Objawienia Pańskiego, które pokazuje, że Bóg jest blisko wiernych i wskazuje trzy drogi, jakimi można do niego dotrzeć. – Pierwsza droga dochodzenia do Boga, to pokłon na wzór mędrców. Mędrcy uczą nas, że Boga można odkryć, szukając wiedzy i dążąc do prawdy. Sami badając świat zaobserwowali niewyjaśnione zjawisko astronomiczne i porzucili wygodę, aby je zbadać. W ten sposób dotarli do Betlejem – mówił ks. wikariusz. Kolejne dwie drogi, polegają na uwierzeniu w cuda, będące świadectwem obecności Boga w życiu wiernych i tego, jaką  opieką ich otacza, a także przyjmowaniu najświętszych sakramentów. 
W trakcie mszy odbyło się także tradycyjne święcenie kredy, którą potem rozdawano wiernym. Kredą tą na drzwiach domów zostanie napisane K+M+B („Niech Chrystus błogosławi dom”). Na koniec ks. Marcin podziękował za pomoc wszystkim zaangażowanym w organizację obchodów święta Trzech Króli, uczestnikom oraz relacjonującym wydarzenie mediom.
Podczas mszy doszło także do anuncjacji, czyli oficjalnego ogłoszenia z ambony dat obchodzenia Wielkanocy oraz innych ważnych świąt. Ponieważ Wielkanoc jest świętem ruchomym, przypadającym na pierwszą niedzielę, po pierwszej wiosennej pełni księżyca, ze względu na utrudniony niegdyś dostęp do kalendarza i wiedzy naukowej na początku roku w kościołach oficjalnie ogłaszano jej datę. W 2022 roku Środa Popielcowa wypada 2 marca, Wielkanoc 17 kwietnia, Boże Ciało 16 czerwca, a pierwsza niedziela Adwentu 27 listopada.

Orszak, jasełka i kolędowanie
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa w zeszłym roku wierni okrążyli w orszaku  jedynie kościół. Tym razem udało się zorganizować tradycyjny orszak Trzech Króli idący ulicami Milicza. W dodatku zaczął padać śnieg, a nawet rozpętała się śnieżyca i tegoroczny pochód mieszkańców odbywał się w zimowej scenerii. Z tego powodu nie wszyscy obecni na mszy mieszkańcy wzięli w nim udział. Spod kościoła wyruszyło około 200 osób, prowadzonych przez Trzech Króli, w których wcielili się członkowie Rady Lokalnej Rycerzy Kolumba. Przemarszowi towarzyszyły dźwięki kolęd śpiewanych przez Marię Nahajowską-Rejek. Każdy mógł też otrzymać papierową koronę, co podobało się zwłaszcza najmłodszym uczestnikom orszaku.
Orszak przeszedł ulicami 1 Maja, Wojska Polskiego, Tadeusza Kościuszki, Armii Krajowej oraz ponownie 1 Maja. Na trasie zorganizowano trzy stacje: przed wejściami do urzędu Poczty Polskiej, hotelu Libero oraz Szkoły Podstawowej nr 1. W każdym z tych miejsc uczniowie milickich szkół podstawowych odgrywali krótkie scenki, wpisujące się w tradycję ulicznych jasełek. Za każdym razem występujące dzieci stały na schodach i były widoczne, a  dzięki  nagłośnieniu uczestnicy orszaku  mogli usłyszeć wypowiadane kwestie. Przy pierwszej stacji pojawił się król Herod, z łaski Cesarstwa Rzymskiego władający Ziemią Świętą w czasie narodzin Jezusa. W kolejnych scenkach można było zobaczyć również anioły, diabły czy pasterzy.


Na finał uroczystości uczestnicy pochodu wrócili do kościoła. Tam królowie Kacper, Melchior i Baltazar pokłonili się przed szopką i złożyli swoje dary. Towarzyszył im występ Milickiej Orkiestry Dętej pod batutą Przemysława Wasielewskiego. W trakcie występu nie zabrakło tradycyjnych kolęd, jak „Gdy śliczna panna”, „Maleńka miłość” czy „Gore gwiazda Jezusowi”. Swój talent wokalny zaprezentowała Natalia Linda.
Dzieci do jasełek przygotowali: ks. Michał Olszański oraz katecheci Elżbieta Kamińska i Łukasz Filipiak. Natomiast całe obchody zorganizowały: parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu, Ośrodek Kultury w Miliczu, Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2, Rada Lokalna Zakonu Rycerzy Kolumba w Miliczu i Gmina Milicz.

 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz...

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.