LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Kultura Portrety inspirowane historią

W sprzedaży od 30.11.2022

IMG

Licznik odwiedzin

2 556 277

Ostatnie komentarze

Kultura

Portrety inspirowane historią

Olek Zielonka - 2022-02-24
264 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 4
2 / 4
3 / 4
4 / 4

Wernisaż wzbudził tak duże zainteresowanie, że dla części gości  zabrakło miejsc siedzących
Dziękując za pomoc, opiekunka FotoAmatora Anna Sobolewska przekazała dyrektor Ośrodka Kultury Sylwii Szydłowskiej-Małeckiej bukiet kwiatów
Praca przedstawiająca współczesne wydanie cesarzowej Austrii Elżbiety Bawarskiej. O kulisach jej tworzenia autorka Katarzyna Talaga opowiedziała w rozmowie z nami
Praca Natalii Marciszewskiej przedstawiająca Coco Chanel, genialną projektantkę, która stworzyła jedną z najważniejszych modowych marek i przez 60 lat wyznaczyła trendy, jako współczesną blogerkę

Działająca przy Ośrodku Kultury w Miliczu grupa FotoAmator w piątek 18 lutego zorganizowała w Starej Rzeźni wernisaż swojej kolejnej wystawy pt. „Portrety inspirowane historią”. Tym razem uczestnicy warsztatów fotograficznych przedstawili swoje wizje tego, czym zajmowałyby się historyczne i mitologiczne postacie, gdyby żyły w naszych czasach. Projekt zainicjowała historyczka sztuki, fotografka i opiekunka FotoAmatora Anna Sobolewska, a w jego tworzenie przez ponad rok zaangażowało się kilkadziesiąt osób. Wysiłek został doceniony przez mieszkańców, bo na wernisażu pojawiło się ok. 100 osób.

Grupa FotoAmator działa przy Ośrodku Kultury w Miliczu i obecnie skupia 30 osób pasjonujących się fotografią artystyczną. Jej członkowie biorą udział w warsztatach oraz przygotowują wspólne i indywidualne wystawy tematyczne. Tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy zaprezentowali m.in. prace przedstawiające Milicką Grupę Rekonstrukcyjną, wystawę, na których dominował jeden kolor, czy zorganizowali milicki dzień fotografii ulicznej. W piątek 18 lutego w Starej Rzeźni niedaleko rynku odbył się wernisaż ich kolejnej wystawy pt. „Portrety inspirowane historią”.  

 

Jubileuszowy wernisaż
Przybyłych gości przywitała dyrektor Ośrodka Kultury w Miliczu Sylwia Szydłowska-Małecka. Wspominała, jak pięć lat temu nikt nie miał pewności, czy znajdzie się odpowiednia liczba chętnych, aby rozpocząć zajęcia fotograficzne. Wyraziła radość, że grupa  tak bardzo się rozwinęła i życzyła jej dalszych sukcesów. Członkowie FotoAmatora w ramach podziękowania za pomoc i wsparcie Ośrodka Kultury wręczyli dyrektorce bukiet kwiatów. Następnie głos zabrała opiekunka FotoAmatora i inicjatorka projektu Anna Sobolewska. – Zadanie stojące przed autorami prac na tę wystawę było wyjątkowo trudne. Na początku specjalnie nie mówiłam im, na czym będzie ono polegało, bo mogliby się go nie podjąć. Niektórzy rzeczywiście narzekali, ale nikt nie zrezygnował i po ponad roku pracy dzisiaj możemy zobaczyć 11 wspaniałych prac – chwaliła swoich podopiecznych. 


Każdy z autorów prac otrzymał pamiątkowy album ze wszystkimi fotografiami, dyplom oraz kwiat. Wyróżniono również wszystkie osoby, które podczas sesji pozowały do zdjęć. Specjalne podziękowania otrzymały wizażystki i osoby odpowiedzialne za makijaż i charakteryzację modeli: Katarzyna Andrzejczyk-Żyto, Patrycja Szulc, Jagoda Wrześniewska i Joanna Urbańska. Jako że grupa FotoAmator obchodzi w tym roku piątą rocznicę swojego istnienia, więc dyplomy otrzymali też członkowie niebiorący udziału akurat w tym projekcie, ale uczestniczący w warsztatach, zdający egzaminy z fotografii i przygotowujący prace na inne wystawy. Po oficjalnej gali Anna Sobolewska zaprosiła przybyłych gości do częstowania się przystawkami oraz obowiązkowym na wernisażach winem. Każdy mógł też wreszcie zobaczyć znajdującą się na pierwszym piętrze Starej Rzeźni wystawę. 

 

Portrety inspirowane historią
Autorzy prac na wystawę „Portrety inspirowane historią” wybierali inspirującą, intrygującą i osobiście dla nich ważną postać z historii lub mitologii. Szukali związanych z nią informacji i ciekawostek tak, jakby mieli zrealizować film biograficzny na jej temat. Następnie wyobrażali sobie, kim ta postać byłaby i czym by się zajmowała, gdyby żyła we współczesnych czasach. Kiedy mieli już gotowy pomysł, organizowali sesję zdjęciową i przedstawiali swoją wizję na fotografiach. Pisali także tekst, w którym przybliżali biografię wybranej postaci i tłumaczyli swoje koncepcje. O projekcie chętnie opowiadała uczestnikom wernisażu Anna Sobolewska: – Historia cały czas się powtarza i stworzenie takich współczesnych wersji znanych postaci pokazuje, że ich historie i problemy wciąż są aktualne. Stają się nam bliższe i lepiej rozumiemy ich losy, co ma wartość edukacyjną. Poza tym to szalenie kreatywne i rozwijające wyobraźnię. 
Tak powstały m.in. wyobrażenia francuskiej genialnej projektantki i założycielki jednej z najważniejszych marek na świecie Coco Chanel, jako modowej blogerki ze smartfonem i laptopem, średniowiecznej wojowniczki Joanny d’Arc w stroju moro i z karabinem, krwawej hrabiny Elżbiety Batory realizującej się w roli bezwzględnej szefowej mafii czy cesarzowej Austrii Elżbiety Bawarskiej przedstawionej, jako współczesna kobieta z wyższych sfer. Autorka tej ostatniej pracy w rozmowie z nami zgodziła się podzielić swoimi wrażeniami. – Wybrana postać nie mogła być przypadkową osobą, tylko kimś, z kim się utożsamiamy. O Elżbiecie Bawarskiej dowiedziałam się dzięki filmom historycznym, które pokazywali mi rodzice. Od dzieciństwa mnie inspirowała, bo podobnie jak ja, bardzo interesowała się jazdą konną. Ponieważ jako cesarzowa była kobietą zamożną, współcześnie przedstawiłam ją z ochroniarzem, w futrze i z ekskluzywną torebką Louis Vuitton. Na kolejnych zdjęciach pokazałam jej pasję do jeździectwa i zdrowej diety – opowiadała Katarzyna Talaga.
Wernisaż wzbudził bardzo duże zainteresowanie mieszkańców. Mimo piątku i alertów ostrzegających przed niebezpieczną pogodą pojawiło się na nim ok. 100 osób. Oznaczało to, że dla części gości zabrakło miejsc siedzących.  

 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.