2 / 4
3 / 4
4 / 4

Zapaśnicy Śląska Milicz zajęli 2. miejsce w klasyfikacji drużynowej
Podium kat. 65 kg. 2. miejsce Eryk Maj i 3. Bartosz Sołtys i Bartosz Stawinoga  ze Śląska Milicz
Bartosz Sołtys (u góry) w walce z Piotrem Sobolewskim
Brązowy medal wywalczył także Bartosz Stawinoga

W sobotę 12 marca w hali sportowej SP nr 1 w Miliczu zapaśnicy z 9 krajów rywalizowali w Pucharze Polski Seniorów w zapasach w stylu wolnym, którego organizatorem był klub Bizon Milicz. W klasyfikacji drużynowej 1. miejsce zajęła reprezentacja Rumunii, a 2. miejsce – Śląsk Milicz. W sumie zapaśnicy z naszego powiatu zdobyli 5 medali (1 srebrny i 4 brązowe).

Milicz drugi rok z rzędu był organizatorem Pucharu Polski Seniorów w zapasach w stylu wolnym, który jest największą imprezą zapaśniczą w historii naszego miasta. W międzynarodowych zawodach rywalizowało 103 zawodników z Polski, Rumunii, Francji, Litwy, Finlandii, Macedonii, Izraela, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Podczas trwającego 8 godzin turnieju odbyło się aż 159 walk w 10 kategoriach wagowych – od 57 kg do 125 kg.

W zmaganiach rywalizowało 10 zapaśników z powiatu milickiego, po 5 z Bizona i Śląska Milicz. Najmocniejszą reprezentację wystawiliśmy w kat. 65 kg, gdzie walczyli Eryk Maj, Bartosz Stawinoga i Bartosz Sołtys ze Śląska Milicz oraz Piotr Sobolewski z Bizona. Do półfinału w kat. 65 kg awansowali wszyscy utytułowani zawodnicy Śląska Milicz, natomiast Piotr Sobolewski przegrał z B. Sołtysem i po kontuzji żeber został wycofany z turnieju. W pierwszym półfinale doświadczony Eryk Maj pokonał 10:0 młodego Bartosza Sołtysa, a w drugim półfinale Bartosz Stawinoga przegrał 0:10 z brązowym medalistą Mistrzostw Europy, pochodzącym z Rosji naturalizowanym Polakiem Eduardem Grigorevem z Mazowsza Teresin. W wielkim finale z Grigorevem zmierzył się Eryk Maj, który przegrał walkę 2:13 i zajął 2. miejsce. Natomiast B. Sołtys i B. Stawinoga wygrali łatwo pojedynki o brązowe medale i zajęli ex aequo 3. miejsce.

Nasi zapaśnicy zdobyli jeszcze dwa brązowe medale. W kat. 86 kg 3. miejsce wywalczył Krzysztof Sadowik ze Śląska, który pokonał 3:0 reprezentanta Izraela Juriego Kalashnikova. W półfinale Sadowik przegrał przez położenie na łopatki z najlepszym z Polaków Sebastianem Jezierzańskim.
Najlepiej z zapaśników Bizona Milicz zaprezentował się wracający do zapasów po długiej przerwie Tomasz Radziszewski, który rywalizował w kat. 79 kg. Zapaśnik z Czatkowic stoczył w turnieju 4 walki, z których 3 łatwo wygrał, a przegrał tylko 0:10 z późniejszym zwycięzcą reprezentantem Rumunii Iakubem Shikhdzamalovem. Pochodzący z Rosji naturalizowany Rumun w 2015 r. był 4. zawodnikiem Pucharu Świata i na Pucharze Polski w Miliczu zdominował wszystkich swoich rywali. W walce o brązowy medal T. Radziszewski łatwo 12:1 pokonał młodego Mateusza Pędzickiego ze Zgierza. Wcześniej w walce repasażowej zawodnik Bizona wygrał przez położenie na plecy z reprezentantem Izraela Dan Orem Tsesarskym - 11. zawodnikiem Mistrzostw Europy Seniorów z 2019 roku.

Bliski zdobycia medalu był jeszcze Jakub Krawicki ze Śląska w kat. 86 kg, który przegrał pojedynek o brąz z reprezentantem Litwy Domantasem Pauliuscenko i zajął ostatecznie 5. miejsce. Z pozostałych naszych zapaśników 8. miejsce zajął Piotr Barteczka w kat. 92 kg, 9. Krzysztof Cieślak w kat. 125 kg, a 12. Maciej Marciszewski w kat. 70 kg (wszyscy Bizon Milicz).

Podczas uroczystości otwarcia Pucharu Polski złote odznaki Polskiego Związku Zapaśniczego za wspieranie tej dyscypliny sportu otrzymali z rąk wiceprezesa PZZ Ryszarda Niedźwiedzkiego oraz prezesa Bizona Bartłomieja Szmigla: starosta Sławomir Strzelecki, burmistrz Milicza Piotr Lech, wójt Krośnic Andrzej Biały oraz radny Sejmiku Wojewódzkiego Ryszard Lech. Srebrną odznakę otrzymał z kolei wiceburmistrz Łukasz Rokita, a brązową działacz Bizona Szymon Czemerys.
Ostatecznie na 10 kategorii wagowych w 4 zwycięstwa odnieśli zawodnicy kadry Rumunii, którą od tego roku prowadzi były trener reprezentacji Polski Jusup Abdusalomow. W 3 kategoriach wygrali Polacy, w 2 – zawodnicy z Francji, a w 1 – Macedonii. Klasyfikację drużynową wygrała Rumunia, przed 2. Śląskiem Milicz i 3. Mazowszem Teresin. Bizon zajął 16. miejsce.

Zawodnicy, którzy zajęli miejsca na podium, otrzymywali bony do sklepu Media Expert o wartości 500 zł, 300 zł i 200 zł oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez firmy Tarczyński i Adpal. Dodatkowo nagrody finansowe w wys. 600 zł otrzymali najlepszy zawodnik turnieju Radosław Marcinkiewicz z Orła Namysłów oraz najlepszy zawodnik Bizona Milicz Tomasz Radziszewski. Tak duży turniej w Miliczu został zorganizowany przez klub Bizon Milicz dzięki wsparciu sponsorów oraz dotacji z gminy Milicz i powiatu milickiego.