Strict Standards: Static function ReactableEntity::get_entity_id_field() should not be abstract in /home/srv64662/domains/glosmilicza.pl/public_html/data_base/dto/reactable_entity.php on line 7

Strict Standards: Static function ReactableEntity::get_reactions_table_name() should not be abstract in /home/srv64662/domains/glosmilicza.pl/public_html/data_base/dto/reactable_entity.php on line 8
Sołtysi spotkali się z burmistrzem
LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności Sołtysi spotkali się z burmistrzem

W sprzedaży od 21.02.2024

IMG

Licznik odwiedzin

2 879 332

Ostatnie komentarze

Aktualności

Sołtysi spotkali się z burmistrzem

575 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 2
2 / 2

W czwartek 10 marca w hali sportowej SP nr 2 w Miliczu odbyło się pierwsze w okresie pandemii koronawirusa spotkanie burmistrza Piotra Lecha z sołtysami z gminy Milicz. Tematem spotkania była pomoc uchodźcom z Ukrainy oraz zaplanowane w sołectwach gminne inwestycje.

W spotkaniu z burmistrzem uczestniczyło ponad 40 z 52 sołtysów z terenu gminy Milicz. Burmistrz Piotr Lech podkreślał nieocenioną, rolę jaką w środowisku wiejskim pełni sołtys, który jest liderem swojej miejscowości i zachęca mieszkańców do działania. Burmistrz podkreślał, że większość sołectw zorganizowała w swoich świetlicach zbiórki darów dla Ukraińców. We wsiach zbierano także datki pieniężne na pomoc dla uchodźców. – To także dzięki sołtysom prowadzimy trzeci tydzień akcję pomocową dla Ukrainy. Jak na razie nie dostaliśmy żadnego wsparcia rządowego, ani jednej złotówki. Całą pomoc dostajemy od ludzi – mówił burmistrz Piotr Lech podkreślając, że wielu mieszkańców gminy Milicz przyjęło uchodźców do swoich domów czy udostępniło im swoje nieużytkowane mieszkania, niczego nie oczekując w zamian. Burmistrz informował, że pięcioro uchodźców z Ukrainy znalazło schronienie w świetlicy wiejskiej w Wielgich Milickich i natychmiast zaopiekowali się nimi mieszkańcy tej niewielkiej wsi. Do sołtysów zwróciła się także mieszkająca od kilku lat w Miliczu pani Oksana z Ukrainy, której rodzina znalazła schronienie w Miliczu. – Dla nas Polacy są bohaterami. Nasi rodacy dostają w Miliczu wszystko, o co poproszą, jak wózek dla dziecka, żywność, leki. Dziękujemy wam za tę pomoc – mówiła pani Oksana dodając, że pozostali na Ukrainie członkowie jej rodziny przez większość dnia siedzą w piwnicach swoich domów, a co chwilę nad ich głowami latają samoloty i helikoptery wojskowe.

 

O inwestycjach
W dalszej części spotkania wiceburmistrz Łukasz Rokita prezentował sołtysom inwestycje wykonane sołectwach w latach 2020-2021 oraz mówił o planach inwestycyjnych na 2022 rok. Wykonany został już remont drogi w Pomorskiej za ok. 230 tys. zł. Do końca marca powinna zostać wykonana droga w Kaszowie pod Miliczem za ok. 900 tys. zł, a do końca kwietnia droga gminna w Bartnikach za ok. 600 tys. zł. Kolejne do wykonania są przebudowy dróg: ul. Szosowa w Czatkowicach (ok. 300 tys. zł), Karminek (ok. 450 tys. zł), Świętoszyn (ok. 650 tys. zł), Gołkowo (ok. 500 tys. zł). Planowane są także remonty kolejnych dróg we Wszewilkach. Ponadto zaplanowana jest przebudowa remizy w Bartnikach, budowa chodników w Gołkowie, Wziąchowie Małym, Rudzie Sułowskiej i na ul. Ogrodowej w Sułowie, a także doświetlenie wsi: Dunkowa, Bracław, Wziąchowo Wielkie, Ruda Milicka, Sułów, Kaszowo, Kaszowo pod Miliczem, Słączno, Świętoszyn. W 2023 roku gminne władze planują z kolei rozpocząć przebudowę świetlicy w Sulimierzu oraz remizy w Latkowej.


Gmina będzie także partycypowała w remontach dróg powiatowych. – Żadnej drogi powiatowej w gminie Milicz nie zostawimy bez dofinansowania. W tym roku na terenach wiejskich wykonany zostanie remont bardzo długiego odcinka drogi ze Słączna do Poradowa. Jest to potężna inwestycja i najwyższe dofinansowanie zewnętrzne w historii powiatu na remont jakiejkolwiek drogi. Z tego powodu będziemy jako gmina musieli wziąć kredyt na wsparcie tej inwestycji. W planach w kolejnych latach mamy remonty dróg powiatowych o które najmocniej upominają się mieszkańcy, jak droga do Henrykowic czy do Piękocina. Chcę wykonać także remont drogi gminnej w Węgrzynowie, na którą złożyliśmy kolejne wnioski o dofinansowania. To są nasze priorytetowe inwestycje drogowe na najbliższe lata – mówił burmistrz Piotr Lech dodając, że w tej kadencji gmina wykona najwięcej inwestycji drogowych w historii. 
Burmistrz zapowiedział też zorganizowanie w tym roku Sołtysiady dla sołtysów. Po przerwie spowodowanej pandemią planuje się także zorganizowanie Święta Karpia.
Podczas spotkania mówiono również o programie „Czyste Powietrze”, z którego mieszkańcy mogą uzyskać dofinansowanie na wymianę starych pieców czy też docieplenie domów jednorodzinnych. Wnioski do programu można składać za pośrednictwem Urzędu Miejskiego. 

 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.