LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Kultura 10 lat przedszkola Mali Odkrywcy

W sprzedaży od 20.09.2023

IMG

Licznik odwiedzin

2 763 891

Ostatnie komentarze

Kultura

10 lat przedszkola Mali Odkrywcy

610 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 2
2 / 2

Pamiątkowe zdjęcie uczestników jubileuszowej imprezy z okazji 10-lecia istnienia Małych Odkrywców
 Dyrektor Monika Płatek z córkami

Przedszkole ze żłobkiem Mali Odkrywcy, które mieści się przy ul. Krotoszyńskiej w Miliczu, świętowało w kwietniu 10 lat swojego istnienia. Z tej okazji był wielki tort, kolorowe balony, pamiątkowe zdjęcia i impreza dla wszystkich podopiecznych.

- Pomysł na otwarcie żłobka powstał pod koniec 2010 r. W Miliczu nie było wówczas żadnego żłobka, moja córka miała rok, a ja chciałam wrócić do pracy – wspomina początki założycielka i dyrektor Małych Odkrywców Monika Płatek. – W tym czasie w sejmie trwały prace na Ustawą o opiece nad dziećmi do lat 3, a w Starostwie Powiatowym w Miliczu ogłoszono konkurs na dofinansowanie unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej z projektu „Pracuję u siebie”. Pojawiła się więc okazja na połączenie tych dwóch celów, zorganizowanie miejsca przyjaznej opieki dla córki oraz miejsca pracy dla siebie – mówi Monika Płatek, dodając, że okres przygotowawczy trwał dość długo, gdyż trzeba było znaleźć lokal, otrzymać dofinansowanie z projektu, przygotować dokumentację do przebudowy budynku pod żłobek i przedszkole. Prace adaptacyjne w budynku przy ul. Krotoszyńskiej 13, gdzie dziś mieszczą się Mali Odkrywcy, ruszyły w 2011 roku.

 

Od żłobka do przedszkola
Placówka na początku funkcjonowała jako żłobek i punkt przedszkolny, ale po kilku latach jednostka przekształciła się w przedszkole. Początkowo w żłobku pracowały 2 opiekunki i 1 nauczycielka w przedszkolu. Obecnie w żłobku zatrudnione są 4 opiekunki na 3 etatach a w przedszkolu 2 nauczycieli i pomoc nauczyciela. Obu grupom pomaga także woźna oddziałowa, która wydaje posiłki. Zatrudnione są także logopeda, pedagog, pielęgniarka i nauczycielka rytmiki. Jedna z nauczycielek przedszkola kończy niedługo studia uprawniające do nauczania języka angielskiego. W okresie adaptacji w żłobku zatrudniana jest dodatkowa opiekunka.
- Z wykształcenia jestem psychologiem, zawsze fascynował mnie rozwój dzieci i wiem, że pierwsze lata życia są szczególnie ważne. Zależało mi na tym, by stworzyć miejsce, w którym zarówno dzieci, jak i rodzice oraz pracownicy będą się czuli jak u siebie, by panowała tam rodzinna atmosfera. I to się chyba udało – mówi dyrektor Płatek. – Najważniejsze dla mnie było, by pierwsze dni dzieci spędzały w placówce razem z rodzicem i mogły się oswoić z nowym miejscem, innymi dziećmi i paniami. Adaptacja trwa miesiąc – podkreśla Monika Płatek i dodaje, że w przedszkolu realizowana jest podstawa programowa wychowania przedszkolnego. 


Prawie 50 dzieci w Małych Odkrywcach  
Do Małych Odkrywców uczęszcza obecnie 25 dzieci do przedszkola i 24 dzieci do żłobka. Grupa przedszkolna to dzieci w wieku 2,5 do 4 lat, grupa żłobkowa to dzieci od 1 roku życia do 3 lat. Opłata stała miesięczna w żłobku wynosi 550 zł. Rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie rządowe w ramach programu 400+. Natomiast opłata stała w przedszkolu to 320 zł. Dla dzieci, które nie zostały przyjęte do przedszkola samorządowego, obowiązują opłaty złotówkowe. Wówczas pobyt dziecka od godz. 8 do 13 jest bezpłatny, a za każdą godzinę przed godz. 8 i po godz. 13 naliczana jest opłata w wys. 1 zł. Dzienna stawka żywieniowa wynosi 14 zł. Zajęcia z rytmiki oraz z logopedą są bezpłatne. 


Gdy jest ciepło dzieci spędzają czas na dworze. Placówka ma ogrodzone podwórko z piaskownicą i zabawkami ogrodowymi. – Przedszkolaki wychodzą także na spacery po okolicy oraz uczestniczą w wyjściach i wycieczkach. Dzieci bywają u fryzjera, dentysty, weterynarza, w pizzerii czy w bibliotece. W dalej oddalone miejsca jeździmy autobusem, co jest wielką atrakcją dla dzieci – mówi dyrektor Małych Odkrywców.
Na profilu facebookowym Małych Odkrywców można na bieżąco śledzić, co się dzieje w przedszkolu.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.