LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności Pieszo i na rowerach uczcili pamięć druha Bolka

W sprzedaży od 22.06.2022

IMG

Licznik odwiedzin

2 488 161

Ostatnie komentarze

Aktualności

Pieszo i na rowerach uczcili pamięć druha Bolka

106 👁️ 0 💬
1
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 5
2 / 5
3 / 5
4 / 5
5 / 5

Ok. 100 osób wzięło udział w Rowerowym Pikniku Druha Bolka zorganizowanym w sobotę 28 maja przez Fundację KOM oraz Społeczną Szkołę Podstawową im. Astrid Lindgren w Miliczu. Na mecie na wszystkich czekał darmowy posiłek, gry i zabawy rodzinne oraz możliwość zwiedzenia Galerii Druha Bolka i Muzeum Bombki.

Celem imprezy było uczczenie pamięci nieżyjącego miliczanina Bolesława Zajiczka, który przez ponad pół wieku prowadził drużynę harcerską „Barycznie” i wychował kilka pokoleń młodzieży. Mimo swojej niepełnosprawności druh Bolek nigdy się nie poddawał. Był zapalonym sportowcem, a na rowerze objechał cały świat. Za swoje osiągnięcia, w realizacji których nie przeszkodził mu brak rąk, a także za hardość ducha i aktywność zdobył tytuł „Lodołamacza” i „Człowieka bez barier”. Otrzymał też tytuł honorowego obywatela Milicza. Zmarł w 2011 r., w wieku 81 lat. Wszystkie pamiątki po druhu Bolku znajdują się w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym (KOM) w Miliczu, gdzie był start i meta Rowerowego Pikniku.


Uczestnicy sportowej imprezy mieli do wyboru 7-kilometrową trasę pieszą lub trzy trasy rowerowe o długości 15 km, 27 km i 70 km. Wszystkie trasy wiodły przez Milicz i okoliczne wsie, a najdłuższa trasa rowerowa swoim zasięgiem objęła też Książęcą Wieś, Prusice i Ujeździec Mały w ościennych powiatach.
W milickim KOM-ie, gdzie znajdowała się meta, należało 28 maja w godz. 11-14 pokazać zdjęcia z 5 punktów na trasie. Wówczas otrzymywało się pamiątkowy znaczek oraz talon na posiłek regeneracyjny. Była nim grochówka, pajda chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz jabłka. Rowerzyści kręcili także kołem fortuny i wygrywali upominki: koszulki, książki, kamizelki odblaskowe, piłki, materiałowe torby na zakupy, czepki na basen i wiele innych. Każdy uczestnik wycieczki miał również okazję nieodpłatnie zwiedzić Galerię Druha Bollka i Muzeum Bombki. Przygotowano też inne atrakcje. 
Animatorzy KOM zachęcali do udziału w potyczkach rodzinnych, podczas których trzeba było m.in. zaśpiewać piosenki o zwierzętach oraz odpowiedzieć na pytania dotyczące druha Bolka i przebytej trasy rowerowej czy pieszej. Na zwycięzców czekały upominki. Były też eko-warsztaty, podczas których chętni tworzyli różne ozdoby z darów lasu np. naszyjniki z szyszek i kory. 


Swoje stoisko w KOM-ie mieli także harcerze z II Szczepu Drużyn Panta Rhei im. Janusza Korczaka oraz pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Miliczu. Harcerze uczyli udzielania pierwszej pomocy oraz prowadzili gry i zabawy ruchowe dla dzieci. Pracownicy sanepidu informowali o szkodliwości palenia tytoniu, zachęcali do prowadzenia zdrowego stylu życia oraz do testowania narkogogli i alkogogli. 
Pomimo deszczowej i wietrznej aury w Rowerowym Pikniku Druha Bolka wzięły udział rodziny z dziećmi oraz grupy znajomych w różnym wieku, nie tylko z terenu powiatu milickiego. 27-kilometrową trasę biegnącą przez Rudę Milicką, Stawno, Dyminy i Grabownicę pokonała m.in. 11-osobowa grupa rowerowa Luzaki ze Skierniewic.
– Najpierw zwiedziliśmy rowerami gminę Trzebnicę i Żmigród, a teraz powiat milicki. Objechaliśmy urokliwe Stawy Milickie i Krośnice. Przypadkowo spotkani rowerzyści poinformowali nas o Pikniku Rowerowym, w którym postanowiliśmy wziąć udział – powiedział nam na mecie Jacek Przybyszewski ze Skierniewic.

 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

1
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.