LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Kultura 75-lecie Szkoły Podstawowej w Pakosławsku

W sprzedaży od 20.09.2023

IMG

Licznik odwiedzin

2 763 905

Ostatnie komentarze

Kultura

75-lecie Szkoły Podstawowej w Pakosławsku

799 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 2
2 / 2

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Pakosławsku świętowała 75-lecie swojego istnienia. Jubileuszowa uroczystość z udziałem uczniów i absolwentów, byłych i obecnych pracowników placówki, rodziców uczniów, kapłanów, samorządowców oraz dolnośląskiego kuratora oświaty Romana Kowalczyka odbyła się w piątek 10 czerwca.

Uroczystości szkolne poprzedziła msza św. z okazji jubileuszu szkoły w kościele w Pakosławsku. Celebrowało ją trzech kapłanów: obecny i były proboszcz pakosławskiej parafii ks. Piotr Balewicz i ks. Krzysztof Tomczak oraz pochodzący z Pakosławska ks. Mariusz Grzesiowski, który jest proboszczem parafii w Barkowie koło Prusic.

O godz. 12.30 rozpoczęła się akademia na placu przed Szkołą Podstawową w Pakosławsku, gdzie stanęła scena oraz ławki i krzesła z zadaszeniem dla gości.

Konferansjerką uroczystości była przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Zuzanna Sobańska. Po odśpiewaniu hymnu Polski oraz hymnu szkolnego głos zabrał dyrektor SP w Pakosławsku Zbigniew Grzywacz, który przywitał przybyłych gości. Znaleźli się wśród nich m.in. dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk, sekretarz gminy Cieszków Władysław Szydełko, byli dyrektorzy pakosławskiej podstawówki Emilian Grzesiowski i Genowefa Dwojak, dyrektorzy Szkoły Podstawowej i Publicznego Przedszkola w Cieszkowie, dyrektorzy GCK i GOPS w Cieszkowie, sołtysi wsi należących do szkolnego obwodu, byli i obecni pracownicy Szkoły Podstawowej w Pakosławsku, uczniowie i ich rodzice oraz absolwenci jubilatki.

 

– Nasza placówka przeszła bardzo długą i trudną drogę, abyśmy dziś mogli się w niej uczyć i świętować tak wyjątkowy jubileusz. Nasza szkoła nigdy nie była jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, dyrektorów i nauczycieli, którzy oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Wokół nas zawsze gromadziły się osoby twórcze, otwarte i wrażliwe. Dzięki nim udało nam się stworzyć szkołę przyjazną, kolorową i otwartą na nowe – podkreślał dyrektor placówki Zbigniew Grzywacz, a przewodnicząca Rady Rodziców Anna Łuszczyńska w dowód wdzięczności wręczyła byłym dyrektorom placówki oraz jednym z jej pierwszych nauczycieli storczyki.

 

Po przemowie dyrektora sceną zawładnęli ubrani na galowo uczniowie, którzy najpierw zatańczyli tradycyjnego poloneza, a później recytowali wiersze i śpiewali piosenki podczas przedstawienie artystycznego okraszonego sporą dawką humoru. Podczas występu nawiązano do historii szkoły, dawnego Elementarza do nauki pisania i czytania oraz patrona szkoły Mikołaja Kopernika, który „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”. Zwieńczeniem przedstawienia, które nagrodzone zostało gromkimi brawami, była piosenka pt. „Wszystkiego najlepszego”. Uczniów przygotowały do występu nauczycielki Małgorzata Skrzypczak, Małgorzata Wołyniak i Jolanta Konopka.

Po części artystycznej goście pospieszyli z gratulacjami, kwiatami i upominkami, które złożyli na ręce dyrektora szkoły Z. Grzywacza.

 

– Dziękuję za ten poruszający i przepiękny występ artystyczny, który przeniósł nas wszystkich w arkadię dzieciństwa. Gratuluję wyjątkowego jubileuszu. Najpiękniejszym i najsłodszym owocem tych minionych 75 różnych lat jest 75 roczników uczniów, którzy poszli w świat. To, co wyróżnią tę szkołę, to duch miejsca. Bywałem w tej szkole już niejednokrotnie i za każdym razem wyczuwa i doświadcza się tu wspólnotę. Na urodziny życzę szkole dobrej i stabilnej przyszłości – powiedział kurator R. Kowalczyk.

Po części oficjalnej odbył się festyn. Była loteria fantowa z nagrodami, gry i zabawy prowadzone przez animatorów, darmowe dmuchane zamki i suchy basen z piłeczkami oraz poczęstunek – kiełbasa i karkówka z grilla, napoje i ciasta. Odbył się również pokaz strażacki OSP Brzezina oraz mecz piłki nożnej, w którym drużyna rodziców i nauczycieli pokonała drużynę uczniów.

 

Z kart historii

Historię Szkoły Podstawowej w Pakosławsku przedstawiono gościom jubileuszowej uroczystości w formie prezentacji multimedialnej zawierającej archiwalne zdjęcia oraz wpisy z kronik. Przygotowały ją nauczycielki Natalia Konopka, Barbara Dwojak i Agnieszka Paluszkiewicz. Ósmoklasiści przygotowali natomiast prezentację zawierającą krótkie wypowiedzi i wspomnienia byłych i obecnych uczniów.

Zaczątki szkoły w Bogusławicach, bo tak dawniej nazywała się wieś Pakosławsko, sięgają roku 1947. Porzuconą przez Niemców szkołę zorganizował wówczas nauczyciel Kazimierz Zieliński. W roku szkolnym 1947/48 placówka realizowała trzy klasy programowe i liczyła 45 uczniów. Wiosną 1948 r. nazwę gromady Bogusławice zmieniono na Pakosławsko. W roku szkolnym 1957/58 szkole przydzielono dodatkową izbę lekcyjną w świetlicy gromadzkiej. Tam odbywały się zajęcia kl. VI i VII. W kwietniu 1961 r. szkoła otrzymała nowe, duże boisko, gdzie uczniowie w ramach prac Samorządu Uczniowskiego urządzili boisko do gry w piłkę ręczną i palanta. W roku szkolnym 1963/64 nowym kierownikiem szkoły został Emilian Grzesiowski, który zastąpił Józefa Wójcika. W skład grona nauczycielskiego wchodzili: Renata Lewandowska, Zofia Deląg, Janina Wójcik, Józef Wójcik i Anna Czerniak. W 1970 r. ruszyła budowa nowej szkoły, która zlokalizowana została w miejscu starego młyna. W dzieło budowy zaangażowali się mieszkańcy wsi Pakosławsko i Brzezina, którzy zebrali na ten cel 110 tys. zł. Uroczyste otwarcie nowego gmachu szkolnego w Pakosławsku miało miejsce 12 grudnia 1972 r. Rok później szkole nadano im. Mikołaja Kopernika. W roku szkolnym 1974/75 szkołę przekształcono na szkołę zbiorczą, powstały dwa oddziały roczników kl. V, VI i VII, a grono nauczycielskie liczyło 14 osób. W 1976 r. nowym dyrektorem szkoły została Genowefa Dwojak. W szkole zaczął funkcjonować zespół muzyczny, chór, ZHP, koło PTTK, SKO, SKS. We wrześniu 1989 r. do szkoły uczęszczało 143 uczniów i 34 przedszkolaków. W 1990 r. na dyrektora szkoły powołano Wandę Kryszkiewicz. W 1995 r. wyremontowano zawilgocony budynek szkolny. 15 czerwca 1996 r. oddano do użytku obecne boisko szkolne, a 19 lutego 1997 r. poświęcono szkolny sztandar, na zakup którego złożyli się rodzice uczniów, a swoją cegiełkę dorzuciły także okoliczne firmy. W roku szkolnym 1999/2000 na skutek reformy oświaty placówkę przekształcono w 6-letnią szkołę podstawową, a od września 2000 r. nowym dyrektorem szkoły został Zbigniew Grzywacz, który piastuje tę funkcję do dziś.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.