LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności Wanda Rutkiewicz patronką szkoły we Wziąchowie

W sprzedaży od 07.06.2023

IMG

Licznik odwiedzin

2 673 837

Ostatnie komentarze

Aktualności

Wanda Rutkiewicz patronką szkoły we Wziąchowie

580 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 5
2 / 5
3 / 5
4 / 5
5 / 5

Przedstawiciele klas składają ślubowanie, że z pasją i wiarą w siebie będą realizować swoje marzenia. Obok dyrektor Małgorzata Posacka
O patronce szkoły opowiada gość honorowa Elżbieta Sieradzińska, która napisała książkę pt. „Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt”

Szkoła Podstawowa we Wziąchowie Wielkim ma już swoją patronkę. Została nią wybitna himalaistka Wanda Rutkiewicz, która jako pierwsza kobieta na świecie zdobyła K2 i jako pierwsza Europejka zdobyła najwyższy szczyt Ziemi - Mount Everest. Uroczystość nadania imienia szkole z udziałem wielu znakomitych gości, w tym Elżbiety Sieradzińskiej - autorki książki o himalaistce, oraz całej społeczności szkolnej, odbyła się w środę 15 czerwca.

Na to podniosłe, jedno z najważniejszych wydarzeń w 77-letniej historii szkoły, placówka we Wziąchowie Wielkim przygotowywała się od dawna. Szkolny korytarz zapełniły portrety wybitnej himalaistki, tematyczne prace plastyczne i wykonane przez uczniów okazałe makiety gór. Uroczystość z udziałem całej społeczności szkolnej oraz wielu zaproszonych gości odbyła się w sali gimnastycznej, a rozpoczęła ją piosenka Lady Pank ,,Wspinaczka”. Następnie ósmoklasiści, Agata Frankiewicz i Marcel Marczyk, przypomnieli najważniejsze wydarzenia i sukcesy szkoły, w tym budowę kompleksu Orlik w 2012 r., siłowni zewnętrznej i nowej bieżni w 2019 r., saloniku europejskiego w 2020 r., remont stołówki, kuchni oraz sal lekcyjnych i korytarza. – Ale szkoła to nie tylko baza, to przede wszystkim aktywność i zaangażowanie tych, którzy ją dzisiaj tworzą: 142 uczniów, 37 dzieci z oddziałów przedszkolnych, 25 nauczycieli oraz 9 pracowników administracji i obsługi. To również ogromne wsparcie Rady Rodziców, która także w dzisiejszym przedsięwzięciu nam towarzyszy – mówili uczniowie. – Aktywność, kreatywność, dbanie o wszechstronny rozwój, niepoddawanie się w realizacji ambitnych planów, to wszystko, co sprawia, że Wanda Rutkiewicz, z jej niezwykłą osobowością, doskonale wpisuje się w klimat naszej szkoły. Wierzymy, że zasłużyliśmy na jej patronowanie. 
Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego przedstawiciele klas złożyli ślubowanie, aby z pasją i wiarą w siebie realizować swoje marzenia i pielęgnować w sercu wartości, takie jak odwaga, pracowitość, cierpliwość, wytrwałość, jakimi zasłynęła w świecie patronka szkoły. Następnie uczniowie otrzymali tarcze z nowym logo szkoły. 

 

Dlaczego Rutkiewicz?
Właśnie na to pytanie w swoim przemówienia odpowiadała dyrektor Małgorzata Posacka. Jak mówiła, myśl o nadaniu szkole imienia towarzyszy jej od 5 lat, a przy wyborze patrona trzeba było sobie, a przede wszystkim uczniom, zadać wiele pytań: Jakich autorytetów dziś szukamy? Kto nam imponuje? Jakie wartości mogą nas poprowadzić w życie? Motorem napędowym stał się konkurs ogłoszony przez Bank BNP Paribas, który zachęcał do wyboru nie patrona, ale patronki, by promować niezwykłe kobiety. To właśnie Maria Skłodowska-Curie, Irena Serndlerowa, Wisława Szymborska czy Irena Szewińska stały się konkurentkami Wandy Rutkiewicz w walce o patronat nad szkołą. – Tylko 10 proc. szkół w Polsce nosi imię kobiet, tym bardziej niezwykłe wydaje się dołączenie do tego wyjątkowego grona – mówiła dyrektor dodając, że dodatkową nagrodą było uzyskanie tytułu laureata konkursu Banku i grantu w wysokości 15 tys. zł. Szkoła nawiązała też współpracę z Fundacją Polskie Himalaje i prezesem Januszem Kalinowskim, którego wizyta w szkole odbędzie się w październiku. Rozwija się też współpraca z Instytutem Jana Pawła II, który użyczył mobilną wystawę, z kolei Biblioteka Miejska we Wrocławiu będzie pomagać w organizacji gry miejskiej o patronce szkoły oraz będzie pośrednikiem w organizacji spotkań z autorami książek o Wandzie Rutkiewicz. - Świat czeka na współpracę z nami, tylko musimy mieć w sobie odwagę, siłę, wiarę, pracowitość i determinację, której uczy nas nasza patronka. Wierzę, że każdy dzień, tydzień, miesiąc, rok będzie nas zbliżał do ideałów, które swoim życiem promowała, a my będziemy z sukcesem zdobywać kolejne szczyty naszych możliwości, wierząc, że każda droga ku górze ma swój niezwykły sens – mówiła dyr. Małgorzata Posacka.

 

Każdy ma swój Everest
Sylwetkę wielkiej Polki przedstawiła gość honorowa Elżbieta Sieradzińska, autorka książki „Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt”. Nie zabrakło ciekawostek z życia himalaistki, która zdobywając szczyty ryzykowała zdrowie i życie. Uważała, że problem to jest coś, co trzeba rozwiązać, i mawiała, że: „Każdy ma swój Everest, a przeszkody są do pokonania”.
Właśnie do tych słów nawiązywali, składając gratulacje i życząc uczniom i ich szkole dalszych sukcesów we wspinaniu się na kolejne szczyty swoich marzeń, pozostali goście: dolnoślaski wicekuratora Oświaty Janusz Wrzal, burmistrz Piotr Lech, który z wicveburmistrzem Łukaszem Rokitą i sekretarką Alicją Zając wręczył na ręce dyrektorki symboliczny czek o wartości 18,8 tys. zł na linarium wspinaczkowe, starosta Sławomir Strzelecki z wieloletnim przewodniczącym Rady Rodziców we Wziąchowie Wielkim Edwardem Rybką. Na uroczystość przybyli również radni gminni i powiatowi z obwodu szkoły: Piotr Boliński, Piotr Czajkowski, Andrzej Leszczyszyn, dyrektorzy szkół: Krystyna Piosik z SP 1 Milicz, Mirosław Zając z Nowego Zamku, Ryszard Sławenta z Czatkowic, Paweł Pudłowski z Sułowa, Barbara Podedworna z Dunkowej, Anna Przybyło z SP im. Astrid Lindgren w Miliczu i wicedyrektor SP 2 Milicz Patrycja Papież oraz dyrektor CUW Robert Masłowski. Obecny był wieloletni dyrektor szkoły we Wziąchowie Wielkim Jan Kwiecień, a także wiceprezes Banku Spółdzielczego Artur Żmijewski, kierownik biura PCK Paulina Kromarek, przew. Rady Rodziców Magdalena Krysztofiak, obecni i byli pracownicy szkoły oraz rodzice i przyjaciele szkoły na czele z sołtys wsi Moniką Tokarz.
Potem przyszedł czas na część artystyczną, którą poprowadzili uczniowie Julia Pasznicka i Bartosz Orłowski. Była prezentacja multimedialna o patronce szkoły, recytacje wierszy, pokaz zdobytych przez słynną Polkę ośmiotysięczników, a nawet widowiskowe wspinaczki na balkon po szkolnych drabinkach, ilustrujące słowa piosenki o górach. 
Zwieńczeniem uroczystości było otwarcie nowo postawionego na placu szkolnym linarium wspinaczkowego o wysokości 5 m i średnicy 8 m za ok. 35 tys. zł, a wstęgę uroczyście przecinali: dyrektor Małgorzata Posacka, wicekurator, burmistrzowie, starosta, przew. Rady Rodziców, wiceprezes BS i sponsor oraz zaangażowany w prace Andrzej Patkowski. Następnie goście udali się na poczęstunek, a uczniowie na piknik. Słoneczna pogoda sprzyjała zdobywaniu szczytu linarium, zjazdom z dmuchańców oraz wspólnej zabawie. 

 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.