LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Sylwetki Medal za ofiarność i odwagę dla milickiego adwokata

W sprzedaży od 20.09.2023

IMG

Licznik odwiedzin

2 763 882

Ostatnie komentarze

Sylwetki

Medal za ofiarność i odwagę dla milickiego adwokata

1002 👁️ 3 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Pochodzący z Milicza adwokat Jakub Gerus został uhonorowany Medalem za Ofiarność i Odwagę, przyznanym przez Prezydenta RP. Odznaczenie państwowe otrzymał za to, że rok temu uratował dwie kobiety tonące w Morzu Bałtyckim w Darłówku. Uroczystość wręczenia medali 52 bohaterom z całej Polski odbyła się 20 czerwca w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

O bohaterskim wyczynie adwokata Jakuba Gerusa pisaliśmy szeroko rok temu. Wydarzenie miało miejsce 29 lipca 2021 r. w Darłówku, gdzie wypoczywający wraz z rodziną miliczanin, jako jedyny z plażowiczów, rzucił się na ratunek dwóm tonącym kobietom, które zabrał bardzo niebezpieczny prąd wsteczny, tzw. cofka. I to bez żadnego zabezpieczenia, lin oraz asekuracji. Miliczanin ratował po kolei kobiety znajdujące się 40 m i 100 m od linii brzegu, walcząc z wysokimi falami. Na szczęście, akcja miała szczęśliwy finał, choć przebieg był bardzo dramatyczny. Zwłaszcza podczas ratowania drugiej, 50-letniej kobiety, po którą wrócił, jak dopłynął z pierwszą uratowaną kobietą do brzegu. 
Jakub Gerus w udzielonym nam wywiadzie tak opisał tę sytuację: „Widziałem z brzegu, jak ona się topi. Była już daleko, ponad 100 m od brzegu i w pewnym momencie zaczęła dryfować na fali. Jej głowa co rusz znikała pod wodą. Wszyscy się na to patrzyli i nikt nie reagował. Nie myśląc o konsekwencjach, wskoczyłem do wody i znów, dzięki prądowi, bardzo szybko do niej dopłynąłem. Ale wtedy w wodzie już była kipiel, a ona dosłownie krztusiła się wodą i wymiotowała. Gdy dopłynąłem, zaczęła się wyrywać, była jak w amoku. A ja nie mogłem jej utrzymać. Widziałem, jak oddalamy się coraz bardziej od plaży i po kilku chwilach walki z nią, pomyślałem, że nie dam rady. Sam zacząłem wtedy słabnąć, bo utrzymanie się na wodzie i łapanie powietrza zabrało mi dużo siły. Ale gdy już chciałem wracać, a fale kręciły mną, jak na karuzeli, pomyślałem, że jak ona się utopi, to ja nie będę mógł z tym żyć. Z dużą desperacją znów zacząłem płynąć do niej, ale kobieta była już mocno podtopiona i w półprzytomna. Chwyciłem ją i zaczęliśmy przedzierać się przez fale. Jeden metr do przodu, trzy do tyłu (…)”. 

Za ten bohaterski wyczyn w pojedynkę, z narażeniem własnego życia i zdrowia, adwokat Jakub Gerus został uhonorowany Medalem za Ofiarność i Odwagę, przyznanym w dniu 28 października 2021 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polski. Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych dla osób ratujących ludzkie życie i mienie odbyła się 20 czerwca w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Miliczanin znalazł się w gronie 52 dzielnych ludzi z całej Polski, którym odznaczenia w imieniu Prezydenta wręczał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta minister Andrzej Dera. 


- Uroczystość w Pałacu Prezydenckim była poświęcona uhonorowaniu wielu zasłużonych i dzielnych ludzi. Większość z nich to byli funkcjonariusze służb mundurowych: strażacy, policjanci, żołnierze, strażnicy graniczni, którzy ratowali życie ludzkie, kierując się rotą przyrzeczenia. Zdecydowaną mniejszość stanowili cywile, osoby różnych zawodów i profesji. Nie byli oni żadną miarą zobowiązani do ratowania życia, co podkreślił minister Andrzej Dera, a jednak podjęli się tego trudnego zadania – mówił nam tuż po uroczystości Jakub Gerus dodając, że było mu bardzo miło znaleźć się właśnie w tej grupie zwykłych ludzi z całej Polski, którzy stawiając na szali swoje życie, pomogli innym w potrzebie. – Jestem niezwykle szczęśliwy, że Milicz mógł być tam godnie reprezentowany – dodał miliczanin. 
Zapytany przez nas, gdzie w tym roku spędzi rodzinne wakacje, zdradził, że w te wakacje również planuje wyjazd nad Bałtyk, oczywiście do Darłówka. - Życzyłbym sobie jednak spokojnych fal i łaskawego morza, aby nie było potrzeby skakania nikomu na pomoc. Raczej obecnie  mogłoby być to trudniejsze, gdyż w czasie prac remontowych nabawiłem się  kontuzji nadgarstka i chwyt na razie nie jest tak mocny jak kiedyś – dodaje z uśmiechem. 

 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Adziax - 2022-12-04, 01:12
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na komentarze.

Zaloguj się

  Nie a może uratować wielu , co by było gdyby jednak temu Panu nie udało się wypłynąć bo brakło by mu sił , przez ludzką znieczulicę nie chce nawet myśleć co mogło by się tam wydarzyć.

  Adziax - 2022-12-04, 01:11
  0
  0

  Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na komentarze.

  Zaloguj się

   Jak ?! Przecież każdego roku tyle się mówi o topiących się osobach rozumiem ze mogą zdarzyć się jednostki które nie są w stanie pomóc , ale wezwanie pomocy utworzenie łańcucha życia czy to jest takie trudne!

   Adziax - 2022-12-04, 01:09
   0
   0

   Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na komentarze.

   Zaloguj się

    Oczywiście szczere gratulacje dla Pana , natomiast co mnie zastanawia to ten nieludzi brak emocji ! Jak wszyscy pozostali którzy tam byli mogli poprostu stać i nic nie zrobić !