LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Różności Trwa Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego. Swoje prace zgłosić może każdy

W sprzedaży od 30.11.2022

IMG

Licznik odwiedzin

2 556 222

Ostatnie komentarze

Różności

Trwa Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego. Swoje prace zgłosić może każdy

anm - 2022-07-19
166 👁️ 1 💬
1
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 3
2 / 3
3 / 3

W konkursie im. prof. Horbowego wziąć udział może każdy – profesjonaliści i amatorzy
Na wystawie w Muzeum Karkonoskim podziwiać można dzieła prof. Horbowego i innych wspaniałych twórców
Szkło artystyczne to bardzo popularna na Dolnym Śląsku gałąź sztuki

Wydarzenie promuje szkło artystyczne, czyli dyscyplinę sztuki szczególnie ważną dla tradycji Dolnego Śląska. To właśnie w naszym regionie działał prof. Zbigniew Horbowy – wybitny artysta i projektant, reformator polskiego szkła artystycznego oraz wieloletni rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Do udziału w Międzynarodowym Konkursie Szkła im. Horbowego zgłosić może się każda pełnoletnia osoba z Polski i zagranicy. Nie jest wymagane wykształcenie kierunkowe. Inicjatorami tego wyjątkowego projektu są Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze i Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

 

- Konkurs jest świetną okazją dla artystów z kraju i zagranicy do zaprezentowania swojego talentu. Do wygrania jest nagroda pieniężna, a także możliwość udziału w różnych warsztatach, sympozjach, czy stypendiach. Da to z pewnością naszym laureatom pole do dalszego rozwoju i tworzenia kolejnych niesamowitych dzieł ze szkła artystycznego – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

 

W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze podziwiać można także wystawę towarzyszącą konkursowi: „W kręgu profesora Zbigniewa Horbowego”. Pokazano na niej dzieła wybitnego artysty z Dolnego Śląska oraz innych ważnych polskich designerów tworzących w latach 60.,70. i 80. XX wieku. Wystawa ma być swoistego rodzaju pomostem pomiędzy historią a przyszłością tej wyjątkowej dziedziny sztuki, jaką jest szkło artystyczne.

 

- Naszymi działaniami wpisujemy się w Międzynarodowy Rok Szkła ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Dolny Śląsk to region o bogatej historii sztuki szklarstwa. Znaczące huty mieściły się w Szklarskiej Porębie, Piechowicach, Stroniu Śląskim czy Jeleniej Górze, niektóre przetrwały do dziś. Takie konkursy są niezwykle ważne, aby zachęcać artystów do wyjścia z cienia i zaprezentowania swojego talentu, ale też by ponownie w przestrzeni publicznej mówić o artystycznym bogactwie, które skrywa nasz region - mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Zgłoszenia w formie online kierować można na adres horbowy@okis.pl do 30 września. W konkursie przewidziano 2 etapy: pierwszy to wstępna selekcja nadesłanych prac przez jury, a następnie wybór laureatów. Pod uwagę będą brane dzieła powstałe w latach 2017-2022.

 

Nagrody

  • Wystawa,
  • Katalog,
  • Dolnośląska Nagroda Główna: 25 tys. zł,
  • Nagroda Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu: udział w Warsztatach i Sympozjum Szkła Artystycznego e-Glass Festival,
  • Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu: zapewnienie minimum dwutygodniowej rezydencji w renomowanej jednostce artystycznej, specjalizującej się w szkle artystycznym (np. w Pilchuk Glass School lub tego typu),
  • Nagroda Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze: warsztaty w Laboratorium Szkła,
  • Nagroda Muzeum Szkła we Lwowie: udział w Międzynarodowym Sympozjum Szkła Dmuchanego we Lwowie.


Wystawa konkursowa odbędzie się w Galerii Geppart Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu oraz w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze w 2023 roku, gdzie zobaczymy wszystkie prace zakwalifikowane do drugiego etapu rywalizacji. Wydany zostanie także katalog z pracami laureatów. Wydarzenie towarzyszy światowym obchodom Międzynarodowego Roku Szkła Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wszystkie szczegóły konkursu znajdują się na stronie www.horbowy.okis.pl

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

1
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Kimberly601 - 2022-07-20, 07:38
2
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na komentarze.

Zaloguj się

    Piękne, taka sztuka dotyka nacodzień nieaktywnej części mej duszy. Genialni artyści z pasją! Sama żaluję, że brak mi umiejętności do tworzenia takich arcydzieł. A nagroda niczego sobie ;) a więc da się wyżywić z zawodu artysty i to nawet godnie.