LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności Doroczny odpust ku czci św. Anny w Miliczu

W sprzedaży od 30.11.2022

IMG

Licznik odwiedzin

2 556 168

Ostatnie komentarze

Aktualności

Doroczny odpust ku czci św. Anny w Miliczu

284 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

Doroczny odpust ku czci św. Anny w Miliczu zebrał rzesze parafian i pielgrzymów, którzy swoje troski i sprawy rodzinne zawierzali babci Jezusa. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył ks. prałat Andrzej Dziełak. A po Eucharystii rozpoczął się festyn parafialny z wieloma atrakcjami i występami muzycznymi.

Odpust w parafii pw. św. Anny w Miliczu, która rok temu obchodziła swoje 20-lecie, jest jednym z największych w regionie i co roku gromadzi tłumy wiernych. Tak było również i w tym roku. Uroczystości odpustowe ku czci św. Anny, patronki szczęśliwego małżeństwa, matek, wdów, gospodyń domowych, piekarzy i żeglarzy, na polanie przed kościołem zgromadziły wielu wiernych, dla których rozłożono namioty i ustawiono ławeczki. Grotę przyozdobiono hortensjami, słonecznikami i mieczykami. 
Uroczystej Eucharystii, która rozpoczęła się w samo południe, przewodniczył ks. prałat Andrzej Dziełak, duszpasterz środowiska naukowego, który w czasie stanu wojennego był kapelanem arcybiskupiego komitetu charytatywnego wspierającego rodziny i osoby, które były wtedy internowane. Pozostałymi celebransami byli: ks. infułat Andrzej z Łodzi, ojciec Maciej Konenc, który od czwartku do soboty głosił rekolekcje przygotowujące od odpustu, a także od lat obecni na odpuście nasi kapłani: bracia pierwszego proboszcza parafii św. Anny, śp. ks. Bogdana Buryły – ks. Andrzej i Wacław Buryłowie oraz pochodzący z Milicza ks. Roman Maryński i cysters, ojciec Marek Żychowski, ks. dziekan dekanatu milickiego Zbigniew Słobodecki i obecny ks. proboszcz parafii św. Anny w Miliczu Grzegorz Michalski, który ciepło witał wszystkich parafian i pielgrzymów. 
Obecna była też Służba Liturgiczna Ołtarza na czele z ceremoniarzem Mateuszem Kurczakowskim, szafarzem Arkadiuszem Kowalewskim i ojcem ministrantem Zenonem Folmerem. Uroczystość muzycznie uświetnili organista Bartosz Korzeniowski oraz Milicka Orkiestra Dęta pod kierunkiem Przemysława Wasielewskiego. Podczas mszy św. odpustowej fragmenty Ewangelii czytali Marta Mensfeld i Alex Kacprzak. 

 

Jeśli wychwalasz dziecko, to pomnik wystaw rodzicom
Podczas homilii ks. Andrzej Dziełak mówił o miłości rodziców Maryi – Anny i Joachima,  przypominając powiedzenie: „Jeśli wychwalasz dziecko, to pomnik wystaw rodzicom”. – Jeżeli wysławiamy wielkość Maryi za jej wierność i zawierzenie Bożemu słowu, to musimy mieć świadomość, kto ją ukształtował i kto ją tego nauczył. Wszystko zawdzięczała rodzicom – akcentował ks. Dziełak dodając, że gdy mówimy o Annie i Świętej Rodzinie z Nazaretu, to spoglądamy na nasze rodziny. – W sposób naturalny, bez specjalnych wielkich wydarzeń Bóg wzbogacił nas przez wiarę i trud naszych rodziców, dziadków i babć. Wiara to dar, to skarb – podkreślał kaznodzieja, dodając, że „największą radością św. Anny była córka i wnuk, który się tej babci udał. Ona z tego wnuka jest dumna”. – Oby św. Anna przed Matką Najświętszą i przed Bogiem była dumna z nas. Oto zadbajmy i tego z całego serca wam życzę – mówił ks. Dziełak, który część homilii poświęcił kandydatowi na ołtarze z Dolnego Śląska, ks. Aleksandrowi Zienkiewiczowi, który bywał w Miliczu z kazaniami i rekolekcjami gdy ks. proboszczem był śp. ks. Eugeniusz Waresiak. – Nigdy ks. Aleksander nie narzekał, że mamy ciężkie czasy, nawet w okresie stanu wojennego. On zachowywał spokój i ogromne zaufanie do Pana Boga. On przeżył więcej niż stan wojenny. A zabiegał i martwił się o to, by w tych trudnych czasach być wiernym Ewangelii. Nie tyle protestować i wyrażać sprzeciw, co pozytywnie kształtować w sobie postawę wiernego ucznia Chrystusa – mówił ks. Dziełak, który jest postulatorem procesu beatyfikacyjnego śp. ks. Aleksandra Zienkiewicza. Kapłan zachęcał wiernych do modlitwy o szybką beatyfikację ks. Zienkiewicza oraz do poznania jego życiorysu, dokonań i myśli. 

 

Festyn parafialny i loteria
Po wspólnej modlitwie rozpoczął się festyn parafialny. Najpierw wystąpiła Milicka Orkiestra Dęta, a potem zorganizowano pokaz strażacki Ochotniczej Straży Pożarnej z Milicza i Pracz. Odbył się także koncert pieśni w wykonaniu zespołu Romana Kamińskiego pt. “Radosne uwielnienie Pana”, który wystąpił w składzie: Roman Kamiński, jego córka Wiktoria oraz Dawid Duda. Było też biesiadowanie przy muzyce akordeonowej Piotra Kuśnierza i jego córki Patrycji, grającej na saksaofonie. 
Rozstrzygnięto też konkurs plastyczny „Święta Anna – najlepsza babcia”, na który wpłynęło blisko 30 prac. Na wszystkich uczestników czekały upominki, a dla laureatów – nagrody, które ufundowało Centrum Medyczne dr Zamirskiej. Nagrody główne zdobyli: Grzegorz Witek w kat. młodzież i dorośli, Maja Kaczmarek w kat. 10-13 lat, Antosia Kaniuka w kat. 7-9 lat i Aurealia Gągała w kat. 5-6 lat. 


Od rana wzdłuż drogi do kościoła ustawiło się kilkadziesiąt kolorowych kramów, które oferowały dewocjonalia, różnorodne zabawki i pamiątki z odpustu oraz słodkości. Czynne były też obsługiwane przez parafian stoiska z ciastami własnego wypieku, a także stoiska z lodami i napojami. Natomiast stoisko OSP Ostoje serwowało karkówkę i kiełbaski z grilla oraz grochówkę. Ponadto swoje stoiska miały Nadleśnictwo Milicz i Powiatowa Inspekcja Sanitarna, które przygotowały warsztaty i pogadanki dla dzieci i dorosłych oraz gadżety i upominki. Jak co roku, dzieci mogły za darmo pobawić się na dmuchanych zamkach. Powodzeniem cieszyła się również loteria fantowa z losami po 10 zł. Przygotowanych 880 losów rozeszło się w mig. Każdy los wygrywał i brał udział w losowaniu nagród głównych, którymi były: rower, cztery komplety biżuterii, vouchery na 3 masaże oraz voucher do apartamentu 3-osobowego w hotelu Borowik w Miliczu. 

 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.