LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności Gruszeczka wykluczona komunikacyjnie

W sprzedaży od 28.09.2022

IMG

Licznik odwiedzin

2 526 905

Ostatnie komentarze

Aktualności

Gruszeczka wykluczona komunikacyjnie

195 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 2
2 / 2

Sołtys Gruszeczki Wiesława Patyniak

Rozmowa z sołtys Gruszeczki Wiesławą Patyniak

Komisja Skarg i Wniosków Rady Miejskiej w Miliczu 27 lipca negatywnie zaopiniowała skargę pani i sołtys Sułowa na opieszałość władz gminy Milicz w sprawie przywrócenia komunikacji autobusowej do Sułowa i Gruszeczki. W październiku 2021 roku złożyła Pani do Urzędu Miejskiego petycję mieszkańców o przywrócenie połączeń autobusowych, na które nie otrzymała Pani odpowiedzi przez 9 miesięcy. Sekretarz Dariusz Moczulski informował radnych na komisji, że chociaż takiej odpowiedzi nie było na piśmie, to mieszkańcy byli przez urzędników ustnie informowani o całej sprawie. 


Nie mogłam uwierzyć w to, co przeczytałam z relacji z posiedzenia komisji, na którą niestety mnie nie zaproszono. Byłam bardzo zaskoczona słowami sekretarza, że urzędnicy, choć nie odpowiedzieli na piśmie przez 8 miesięcy na naszą petycję, to ustnie informowali o wszystkim mieszkańców. Chciałabym, aby przedstawiciel gminy na sesji, na której ostatecznie będzie rozstrzygana ta skarga, poinformował radnych i mieszkańców, kogo konkretnie z Gruszeczki personalnie o tym informowano. Bo z tego co się orientuję, to nikogo. Na pewno mnie, autorkę tej petycji, o tym nie informowano. Uważam, że gmina powinna poinformować mnie jako sołtysa, co się w tej sprawie dzieje, albo zorganizować w świetlicy spotkanie z mieszkańcami. Tak naprawdę dopiero po komisji otrzymałam od sekretarza Moczulskiego pisemną odpowiedź, że linia autobusowa Postolin - Pracze - Gruszeczka - Sułów - Milicz ma ruszyć od 1 września. Wcześniej, a więc od 25 października 2021 r. nie otrzymałam żadnej informacji w sprawie naszej petycji.

 

Jednym z argumentów na komisji było to, że z Gruszeczki do Sułowa jeździ autobus szkolny i nim mieszkańcy mogą pojechać do lekarza czy na zakupy. Jak to wygląda w praktyce?
Przede wszystkim autobus szkolny jest tak wypełniony dziećmi, że nie zabiera już innych mieszkańców. Pewnego razu, gdy było wolne miejsce, to jedna z naszych starszych mieszkanek chciała dojechać do Sułowa autobusem szkolnym, ale kierowca odpowiedział jej, że nie może jej zabrać, bo nie jest ubezpieczona. Dopiero po prośbach mieszkanka została zabrana. Przynajmniej raz zdarzyła się też taka sytuacja, że autobus nie zabrał z przystanku dwoje dzieci do szkoły, bo nie było dla nich już miejsca siedzącego. Na szczęście, u nas rodzice z powodu dużego ruchu na drodze odwożą dzieci na przystanek samochodami i jedna z mam zawiozła dwójkę dzieci do Sułowa. Ponadto autobus szkolny jedzie z Gruszeczki o godz. 7.20, a wraca o godz. 13, więc mieszkaniec np. po wizycie u lekarza rodzinnego czy zrobieniu zakupów musiałby czekać 4 godziny na powrót do domu.

 

Czy problem braku autobusów z Gruszeczki dotyczy wielu mieszkańców Pani wsi?
Nasza wieś liczy 119 mieszkańców i problem dotyczy przede wszystkim osób starszych oraz młodzieży, którzy nie mają samochodów. Od 1 września 4 naszych uczniów będzie się uczyć w szkołach ponadpodstawowych w Miliczu i na razie nie mają się tam jak dostać. Dobrze, że ta linia ma zostać przywrócona od 1 września. Mam nadzieję, że te plany się już nie zmienią, bo inaczej rodzice tych uczniów musieliby sami dowozić swoje dzieci do szkoły. Z Sułowa do Milicza jeździ autobus od strony Żmigrodu. Nasza miejscowość była niestety pominięta w tej komunikacji. Z kolei do Ujeźdźca Małego i Ujeźdźca Wielkiego jeździ Ekspres Bus z Trzebnicy. Jest bodajże 8 takich kursów. Nasi mieszkańcy, którzy chcą się dostać do Trzebnicy, muszą najpierw dojechać do Ujeźdźca Małego i stamtąd dopiero jest bus do Trzebnicy. W Trzebnicy nie ma już problemu, żeby dojechać do Wrocławia autobusem lub pociągiem, które jeżdżą bardzo często. Napisałam do firmy Ekspres Bus pismo, żeby przedłużyli linię z Ujeźdźca do Sułowa, ale odpisali, że musieliby mieć dopłatę z samorządu, żeby ta linia była dla nich rentowna. Według mnie komunikacja autobusowa na terenach wiejskich może być nieopłacalna. Uważam, że po wsiach powinny jeździć małe busiki, takie jak ma Ekspres Bus, a gmina powinna je dofinansowywać.

 

A jak w czasie wakacji starsi mieszkańcy radzą sobie z dojazdami do Sułowa lub innych miejscowości? 
Ci, co mają siły, to latem jeżdżą rowerem na zakupy do Sułowa. Jak przyjdzie zima, to taka podróż po oblodzonej i śliskiej drodze jest niebezpieczna. Starsi mieszkańcy proszą sąsiadów albo kogoś z rodziny, aby ich zawiózł do Sułowa czy do Milicza. Były takie przypadki, że mieszkańcy wożą sąsiadów do lekarza, np. do Wrocławia. Generalnie brak połączeń autobusowych jest dużym problemem dla takich wykluczonych miejscowości jak Gruszeczka.

 

Oprócz braku dowozów, jakie są jeszcze inne problemy w Gruszeczce?
Chociażby nieświecące lampy, które mimo zgłoszenia do gminy nie są naprawiane. Ale największym problemem oprócz dowozów jest w naszej miejscowości brak chodnika przy drodze powiatowej. Przez ponad 10 lat kolejni sołtysi Gruszeczki pisali do powiatu pisma o jego budowę. My jesteśmy w innej sytuacji niż większość wiosek, bo nasza miejscowość leży przy bardzo ruchliwej drodze z Sułowa do Trzebnicy. Ruch u nas jest jak na drodze wojewódzkiej. Wiele samochodów z Wielkopolski i Sułowa jeździ do pracy do zakładów Tarczyńskiego w Ujeźdźcu Małym. Z zazdrością patrzymy na sąsiednie Ujeździec Mały i Ujeździec Wielki, gdzie ostatnio zakończył się remont drogi. Są tam chodniki, szeroka droga, wymalowane linie poziome na drodze i jeszcze progi zwalniające. Nasza niedawno wyremontowana droga jest wąska i dwa samochody ciężarowe mają problem żeby się na niej wyminąć. Budowa chodnika jest dla nas priorytetem ze względu na bezpieczeństwo dzieci.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.