LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności Zbiórka dla poszkodowanego rolnika

W sprzedaży od 28.09.2022

IMG

Licznik odwiedzin

2 526 901

Ostatnie komentarze

Aktualności

Zbiórka dla poszkodowanego rolnika

130 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Trwa zbiórka pieniędzy dla rolnika z Cieszkowa – 48-letniego Roberta Łuczaka, któremu w pożarze 3 sierpnia spalił się kilkuletni ciągnik wraz z prasą belującą. Straty wynoszą ok. 500 tys. zł. Niestety, rolnikowi nie należy się odszkodowanie.

Przypomnijmy, że do pożaru doszło w upalną środę 3 sierpnia ok. godz. 16 podczas prac żniwnych na polu pomiędzy Cieszkowem a Sędraszycami.
– Kosiłem zboże kombajnem, a mój brat Jarek jeździł ciągnikiem i prasował słomę. Zatarło się łożysko od prasy belującej i pojawił się ogień. Próbowaliśmy go ugasić sami przy pomocy gaśnic, które mieliśmy w ciągniku i kombajnie, ale na nic zdały się nasze starania. Ogień w mig zajął traktor wraz z zaprzęgniętą do niego belarką – relacjonuje Robert Łuczak, który próbując ugasić pożar i ratować sprzęt doznał poparzeń ręki i głowy.
W gaszeniu pożaru uczestniczyło 6 jednostek strażackich, w tym 2 wozy z PSP Milicz, 2 wozy z OSP Cieszków oraz po jednym wozie z OSP Guzowice i OSP Zduny. Walka z żywiołem trwała ok. 2 godzin. Niestety, nie udało się uratować rolniczego sprzętu. Pożar zajął także ok. 80 arów ścierniska. 


Pan Robert, który przejął gospodarstwo rolne po swoim tacie – Janie Łuczaku, hoduje bydło i trzodę chlewną oraz uprawia zboże i kukurydzę na 50 ha ziemi, w tym 34 ha należą do niego, a pozostałe 16 ha dzierżawi. Sprzęt, który doszczętnie spłonął w pożarze zakupił 9 lat temu dzięki unijnej dotacji.
– Zarówno ciągnik, jak i prasa belująca miały wykupioną polisę OC i NW, ale okazuje się, że ubezpieczenie mi się nie należy, bo do uszkodzenia sprzętu doszło poza terenem gospodarstwa rolnego – tłumaczy pan Robert, który co prawda ma jeszcze na stanie dwa wysłużone traktory, ale ciągnik, który spłonął w pożarze, wykorzystywał najczęściej do różnych prac w gospodarstwie. 


Zarówno pan Robert, jak i jego tata Jan Łuczak są zasłużonymi strażakami OSP Cieszków. Druhowie z tejże jednostki zainicjowali zbiórkę pieniędzy.
– Poszkodowanym w pożarze jest rolnik z Cieszkowa, który znany jest z uczynności, pracowitości i działalności społecznej. Jest także członkiem OSP. Nigdy nie odmawiał pomocy innym, dlatego sam także na nią zasługuje. Powstał pomysł, aby zorganizować zbiórkę, z której środki pozwolą, choć częściowo, pokryć straty – czytamy na profilu facebookowym Ochotniczej Straży Pożarnej w Cieszkowie.
Wszyscy ludzie dobrej woli proszeni są o dokonywanie wpłat datków na rachunek: Ochotnicza Straż Pożarna w Cieszkowie, nr 52 9582 1010 2001 0100 1049 0102, z dopiskiem „Pomoc dla rolnika”. 


Robert Łuczak dziękuje za pomoc i wsparcie organizatorom zbiórki, którymi są OSP Cieszków, GOPS w Cieszkowie i Gmina Cieszków. 


 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.