LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności I LO w różach, liliach i hortensjach

W sprzedaży od 28.09.2022

IMG

Licznik odwiedzin

2 526 942

Ostatnie komentarze

Aktualności

I LO w różach, liliach i hortensjach

119 👁️ 0 💬
1
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 2
2 / 2

Podsumowano projekt pt. „Zazieleńmy Zielone Liceum na 75-lecie Szkoły”, dzięki któremu zrewitalizowano skwer przy I Liceum Ogólnokształcącym w Miliczu. Rosną tam teraz róże, hortensje, ozdobne trawy i inne rośliny.

Przypomnijmy, że projekt pt. „Zazieleńmy Zielone Liceum na 75-lecie Szkoły” zrealizowało Stowarzyszenie Absolwentów I LO w Miliczu. Pozyskało na ten cel 4822 zł z programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy w Miliczu.
Podsumowanie projektu odbyło się podczas spotkania, które zorganizowano 19 lipca w I LO w Miliczu. Uczestniczyli w nim starosta milicki Sławomir Strzelecki, dyrektor szkoły Marzena Rokita, prezes Stowarzyszenia Adam Aleksandrowicz oraz koordynatorka projektu Magdalena Fortuniak.

 
Projekt realizowany był od czerwca do listopada 2021 r., ale efekty prac zauważalne są w pełni dopiero teraz, gdy kwitną róże okrywowe, hortensje czy kocimiętki. Na skwerze przy I LO posadzono także ozdobne trawy, żylistki, wabiące motyle budleje, jaśminowiec wonny, intensywnie pachnące bzy czy też forsycje, które w okresie wiosennym obsypane są żółtymi kwiatami. Projekt zagospodarowania terenu opracowała Maja Trafankowska, absolwentka I LO, właścicielka studia architektury krajobrazu Fabryka Zieleni w Stawcu. 
Dużego wsparcia udzielił Powiat Milicki, na koszt którego pracownicy milickiego ZUK-u wycieli przed gmachem zielonego liceum stare i zdrewniałe żywopłoty, zdarli darń oraz oczyścili i wzmocnili kamienne murki, na których zamontowano drewniane ławeczki. 
Projekt wsparli finansowo: Bank Spółdzielczy w Miliczu oraz absolwentka I LO Edyta Defratyka, współwłaścicielka firmy Deftrans, a także nieżyjący już były prezes Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Miliczu Damian Stachowiak, który uczestniczył w spotkaniach dotyczących planowania projektu.


W realizację projektu zaangażowali się nie tylko członkowie zarządu Stowarzyszenia, ale także uczniowie I LO, dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni szkoły.
Licealiści pomagali przy sadzeniu roślin oraz wzięli udział w zorganizowanych w ramach projektu warsztatach teoretycznych dotyczących roli owadów w ekosystemie miasta (prowadząca – Magdalena Berezowska-Niedźwiedź z wrocławskiej Fundacji EkoRozwoju) oraz warsztatach praktycznych z budowy domków dla owadów (prowadząca – Beata Orłowska ze Stacji Ornitologicznej Uniwersytetu Wrocławskiego). Efektem tych warsztatów są dwa owadzie domki, które stanęły wiosną przy bocznym wejściu do szkoły.
– Byłam pod wrażeniem, z jakim entuzjazmem młodzież sadziła zieleń i brała udział w warsztatach. To nie był nudny spęd na zasadzie: „Pani kazała, więc udaję, że robię”, lecz pełna zaangażowania, śmiechu i dobrej zabawy wspólna praca na rzecz szkoły – podkreśla M. Fortuniak. Dziękuje ona, w imieniu Stowarzyszenia, za pomoc i wsparcie licealistom (sadzili rośliny), absolwentom i sympatykom Stowarzyszenia – Ninie Łozińskiej, Henryce Skrzyneckiej, Jadwidze Teresie Stępień, Bogusławie Ratajowi, Adamowi Aleksandrowiczowi, Józefowi Fedorowskiemu, Andrzejowi Seredyńskiemu i Andrzejowi Fortuniakowi (rozkładali agrowłókninę i rozsypywali korę wokół posadzonych przez młodzież roślin) oraz pracownikom ZUK-u – przede wszystkim ówczesnemu dyrektorowi Mariuszowi Dąbrowskiemu i Ireneuszowi Funtowi, który wsparł projekt przekazując szkole kilkanaście krzewów. 


M. Fortuniak szczególne podziękowania składa staroście Sławomirowi Strzeleckiemu – wieloletniemu dyrektorowi zielonego liceum oraz obecnej dyrekcji I LO – Marzenie Rokicie i Agnieszce Nowackiej, a także pracownikom niepedagogicznym zielonego liceum, którzy na co dzień zajmują się pielęgnacją roślin.
– Udało nam się wspólnie stworzyć miejsce przyjazne dla uczniów, mieszkańców i przyrody, które służy teraz młodzieży do wypoczynku i cieszy oczy przechodniów. Jako Stowarzyszenie mamy nadzieję, że to wstęp do kolejnych działań na rzecz rewitalizacji wyjątkowego gmachu I LO w Miliczu – podsumowuje pomysłodawczyni i koordynatorka projektu Magdalena Fortuniak. 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

1
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.