LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz

W sprzedaży od 07.06.2023

IMG

Licznik odwiedzin

2 673 827

Ostatnie komentarze

Aktualności

Udane dożynki z Łobuzami

437 👁️ 2 💬
2
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 5
2 / 5
3 / 5
4 / 5
5 / 5

Członkowie zespołu Pierstniczanie zaśpiewali zaproszonym gościom ułożone przez siebie przyśpiewki
Starościna dożynek A. Łaskawa, przew. Rady Gminy P. Morawek, wójt A. Biały i starosta dożynek M. Biesiadecki
Gwiazda wieczoru przyciągnęła do Starej Huty 1,5 tysiąca osób
Na dożynkowej scenie zespół Łobuzy
Sekretarz A. Głowiński otrzymał z rąk członkiń zespołu Folklor 
Błonie dożynkowy wianuszek

W niedzielę 28 sierpnia w Starej Hucie w gminie Krośnice odbyły się gminne dożynki. Była msza św., wręczanie wieńców dożynkowych, przemówienia i koncerty. Gwiazda wieczoru – zespół Łobuzy – przyciągnęła do Starej Huty 1,5 tysiąca osób.

Dożynki gminne rozpoczęły się o godz. 12 od korowodu dożynkowego, który przeszedł spod świetlicy w Starej Hucie na miejsce imprezy. Korowód prowadził zespół ludowy Pierstniczanie z Pierstnicy, następnie maszerowały poczty sztandarowe OSP, starostowie dożynek, delegacje sołectw z wieńcami dożynkowymi oraz gminne władze, zaproszeni goście i mieszkańcy.


O godz. 12.30 na placu rozpoczęła się msza św. dziękczynna za plony. Odprawił ją ks. proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Kuźnicy Czeszyckiej Mariusz Kamiński. 
Po mszy wszystkich przybyłych powitali prowadzący uroczystość dyrektor CETS-u Krystian Okoń oraz aktor i muzyk Tomasz Krajewski. Na dożynkach obecni byli m.in.: wójt Andrzej Biały z żoną, przew. Rady Gminy Krośnice Piotr Morawek, sekretarz gminy Krośnice Adam Głowiński, sekretarz gminy Cieszków Władysław Szydełko, prezes ZUK-u Krośnice i radny powiatowy Marcin Ciesielski, starosta Sławomir Strzelecki, dyr. BS Krośnice Roman Kowalczyk, członek zarządu powiatu milickiego Piotr Psiuk, radny gminy Milicz Mariusz Owczarek z żoną, ks. proboszcz Mariusz Kamiński, reprezentująca powiatowy DIR w Miliczu Kamila Kidoń-Szczerba, dyr. SP Bukowice Danuta Cyganowska, dyr. SP Kuźnica Czeszycka Krzysztof Gracz, radni gminy Krośnice – Piotr Kubiak, Zofia Adamus, Dorota Godyla, Anna Rudkiewicz, Izabela Malerek, Marian Biesiadecki, Andrzej Korzeniowski, Krzysztof Skrzypczyk, Jerzy Chołodecki, Eugeniusz Lis, Zdzisław Jasięga oraz delegacje sołeckie z Pierstnicy, Bukowic I, Krośnic, Kuźnicy Czeszyckiej, Żeleźnik, Czeszyc, Luboradowa, Wierzchowic, Kotlarki, Łaz, Starej Huty, Suliradzic, Grabownicy, Lędziny i Wielgich Milickich.

 

Przyśpiewki i wieńce dożynkowe
Po powitaniu gości członkowie zespołu Pierstniczanie zaśpiewali zaproszonym gościom ułożone przez siebie przyśpiewki. Osoby, o których śpiewano, zostały obdarowane przez członkinie zespołu Folklor Błonie pięknymi wianuszkami uplecionymi przez mamę wójta, Kazimierę Białą. O wójcie śpiewano: „Wójt Biały, gospodarz nie lada, oszczędzone grosze w inwestycje wkłada. Zmienia wsi oblicze, wybudował w wioskach jak z bajki świetlice”. Przew. Rady P. Morawkowi zespół zaśpiewał, że „świetnie się spisuje, cieszymy się bardzo, że z nami świętuje. Zawsze jest wesoły i to jego cecha”. Przyśpiewki odśpiewano również dyr. BS Krośnice R. Kowalczykowi, staroście S. Strzeleckiemu, sekretarzowi A. Głowińskiemu, dyr. CETS-u K. Okoniowi, ks. M. Kamińskiemu, dyr. D. Cyganowskiej. 
Po przyśpiewkach starostowie dożynek Marian Biesiadecki i Agnieszka Łaskawa przekazali wójtowi i przew. Rady Gminy chleby dożynkowe. Wójt A. Biały dziękował ks. proboszczowi, siostrom zakonnym, ministrantom, chórkowi, starostom dożynek, zespołowi Pierstniczanie, delegacjom z sołectw, strażakom z OSP, gospodarzom Starej Huty na czele z sołtys Sylwią Stolarek, radą sołecką i radnemu M. Biesiadeckiemu, pracownikom CETS-u na czele z dyr. K. Okoniem, pracownikom ZUK-u na czele z prezesem M. Ciesielskim i wszystkim, którzy przybyli na gminne dożynki. Z kolei rolnikom, ogrodnikom, sadownikom i pszczelarzom życzył, by nigdy im nie zabrakło miłości, szacunku i cierpliwości do ziemi, którą uprawiają i z której żyją. Wójt w swoim przemówieniu wyraził też nadzieję, że jeszcze w tym roku we współpracy ze starostwem milickim i gminą Milicz uda się wyremontować drogę ze Starej Huty do Borzynowa i żartował, że po remoncie trzeba będzie zmienić nazwę miejscowości na Nowa Huta. Za trudną pracę rolnikom dziękował ze sceny także przew. P. Morawek, który obiecał mieszkańcom, że radni nadal będą pracować, by „wspólny, gminny chleb” był dzielony sprawiedliwie. Z kolei dyr. K. Okoń dziękował za pomoc przy organizacji staroście, dyr. Ośrodka Kultury w Miliczu Sylwii Szydłowskiej-Małeckiej, mieszkańcom Starej Huty i swoim pracownikom. 

 

Koncerty, tłumy i ulewa
Część muzyczną dożynek rozpoczął koncert zespołu Pierstniczanie z Pierstnicy, który zaprezentował się w repertuarze ludowym. Jako drugi wystąpił Chór Ballada z Bukowic pod batutą Dariusza Miśkiewicza. Wykonał on piosenkę specjalnie skomponowaną przez dyrygenta na gminne święto plonów, ale również „Szła dzieweczka do laseczka”, „Cicha woda” czy też przebój Andrzeja Rosiewicza „Najwięcej witaminy”. Następnie na scenę wkroczył krotoszyński zespół Folklor Błonie, który składał się z samych dziewcząt i jednego chłopca. Zaśpiewali oni dla publiczności kilka ludowych piosenek. O godz. 16.30 na scenie pojawił się zespół disco-polo Łobuzy. Publiczność podrygiwała w rytm muzyki, tańczyła i śpiewała z zespołem takie hity, jak „Ona czuje we mnie pieniądz”, „Łobuz kocha najbardziej” czy „Yakuza”. 
Po udanym koncercie, który kończył się jednak w strugach deszczu, można było też zdobyć autografy gwiazd. Tego wieczoru na scenie zaprezentowali się też Bazyleek, uElektroGórale i Sakriversum. 
Podczas dożynek dzieci mogły korzystać z darmowych dmuchańców i animacji. Odbywała się też zbiórka pieniędzy na protezę ręki dla Mileny Imiłowskiej z CETS-u, podczas której wrzucono do puszek 2245,82 zł. 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

2
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

alek - 2022-09-04, 21:18
0
1

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na komentarze.

Zaloguj się

    Dni Ziemi Milickiej i Dni Karpia to klasyk! Chociaż ja przepadałem też za tymi mniejszymi wydarzeniami jak kino plenerowe. Już nie pamiętam dokładnie ale to chyba było częścia któryś Dni. Tak na prawdę można z tego zrobić osobne wydarzenie i umilić w tak kalendarz imprez w Miliczu. Pomysł z lokalnymi twórcami jest dobry. Nawet bardzo dobry ale nie jest nowy bo na wszystkich dożynkach zapraszaja czasami jakieś lokalne zespoły. Pierstniczanie sa zawsze wszędzie.

    Michałek98 - 2022-09-04, 01:49
    2
    0

    Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na komentarze.

    Zaloguj się

      Szkoda, że nie ma już dni Milicza i karpia - czuję sentyment na myśl o tych dniach, koncertach, spotkaniu ze znajomymi przy piwie. Dożynki uwazam za potrzebne i super ze ich nie wycofano, ale brak najważniejszych wydarzeń w roku jest trochę przegięciem. Rozumiem, że możemy nie mieć pieniędzy na finansowanie takich gwiazd jak zawsze przyjeżdżały. Nawet lepiej, bo stwarza to okazję do zabłyśnięcia dla nowych nieznanych i przede wszystkim lokalnych młodych utalentowanych muzyków z super talentami którzy nie maja okazji by się pokazać większej publiczności. Dajmy im okazję do tego! Niewielkim kosztem możemy mieć super świeta na powrót - dni Milicza i dni karpia wróca i będa znów bawiły mieszkańców Milicza i okolic. Wystarczy trochę dobrej chęci. Wierzę, że niewielkim kosztem można przywrócić te chwile radości tak cenne dla każdego miliczanina.