2 763 866
alek: Rozumiem Pana/Pani frustrację i zagubienie w obliczu różnorodności mediów lokalnych oraz propaga...
chicago: dziekuje za pozytywna odpowiedz na moja opinie z dnia 2023-05-12
Zew: Rada Powiatu w Miliczu postanowiła ratować szpital! Co za spektakularne wydarzenie! Na pewno to ś...
Zew: Ubaw jak 150, miasto tolerancji, akceptacji i oczywiście marszów! Kto by pomyślał, że w tak malu...
Zew: Ah, miasto Milicz - raj dla ludzi z poczuciem humoru i umiejętnością prowadzenia sensownej polityk...
Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.
W sobotę 3 września odbyło się uroczyste otwarcie nowego kina Capitol w Miliczu. Po trwającej 3 godziny gali ze wspaniałym koncertem wystąpił Krzemir Dębski z orkiestrą i solistami. W gali otwarcia kina uczestniczyły tylko imiennie zaproszone osoby. Natomiast w niedzielę 4 września odbyły się dwa bezpłatne seanse filmowe i koncerty zespołu Mariusz Kuśnierz Quartet i Małgorzaty Wojciechowskiej.
Piękne, urządzone w nowoczesnym stylu kino zrobiło duże wrażenie na zaproszonych gościach. Już sam hol, przyozdobiony złotymi balonami, z czerwonym dywanem, czerwonymi aksamitnymi kanapami i neonami z napisami Capitol i Kasa oraz z przygotowanymi dla gości kieliszkami szampana, prezentował się bardzo elegancko. W sali konferencyjnej można było częstować się fikuśnymi przekąskami przygotowanymi przez szefa kuchni Pawła Stelmacha. Można też było poczuć ducha historii z ubiegłego wieku, kiedy to pierwsze kino Capitol w Miliczu przyciągało tłumy kinomanów. Klimatu miejscu dodawały portrety dawnych gwiazd kina czy oryginalna tablica z dawnego Capitolu z godzinami senasów i tytułami filmów. W holu podziwiać też można wielki, stary projektor kinowy na taśmy filmowe.
Główna część gali odbywała się w sali kinowej. Na wygodnych fotelach zasiedli tego wieczoru m.in. burmistrz Obornik Śląskich Arkadiusz Poprawa, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Siatkowej Wojciech Rozdolski, starosta Sławomir Strzelecki, wicestarosta Halina Góra, burmistrz Piotr Lech z żoną Bożeną, wiceburmistrz Łukasz Rokita, kierownik wydziału inwestycji Urzędu Miejskiego Maja Jeż, kierownik wydziału oświaty, promocji i spraw społecznych UM Aleksandra Wencek, przew. i wiceprzew. Rady Miejskiej Edmund Bienkiewicz i Stanisław Kuśnierz, sekretarz gminy Milicz Dariusz Moczulski, dyrektor Ośrodka Kultury Sylwia Szydłowska-Małecka, sekretarz gminy Krośnic Adam Głowiński, dyrektor CETS-u Krystian Okoń, członek zarządu powiatu Piotr Psiuk, radni gminy Milicz Edward Rybka, Mariusz Owczarek, Arkadiusz Tutak, Marzanna Łabaczuk, Wojciech Wencek, dyrektor Przedszkola Samorządowego Dorota Biernat, dyrektor OPS-u Marta Markowska, radny wojewódzki Ryszard Lech z żoną, prezes OSiR-u Jacek Biernat, prezes MUKS Ziemia Milicka Stanisław Kotwicki, prezes PGK Dolina Baryczy Sabina Misiak z mężem, redaktor naczelny Nowej Gazety Trzebnickiej Daniel Długosz, dyr. Biblioteki Publicznej Marlena Grodzińska, pisarka Urszula Ewertowska, rzecznik prasowa MCM Barbara Dominik-Doganowska z mężem, dyr. SP 2 Dariusz Duszyński, dyr. SP Wziąchowo Małgorzata Posacka, dyr. SP 1 Danuta Kapuścińska, dyr. SP Dunkowa Barbara Podedworna, dyr. SP Wróbliniec Anna Miszkiewicz, dyrektor SP Sułów Paweł Pudłowski, dyrektor SOA Mezzo Forte Tomasz Dębski, kierownik USC Danuta Pudłowska, fotograf Ryszard Begier, członkowie Milickiej Grupy Rekonstrukcyjnej Waldemar Fiuk, Ewa Frik i Agnieszka Grobelna-Pająk, sołtys Węgrzynowa Gabriela Kozłowska, sołtys Sułowa Mariola Góral, sołtys Piękocina Zdzisław Kanas, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej ze swoją opiekunką Olimpią Kosakowską.
Z historii milickiego kina
W pierwszej części gali wyświetlono nagrany 10 lat temu filmik, w którym pytano przypadkowych miliczan, czy kino w Miliczu jest potrzebne. Rozmówcy byli zgodni, że w naszym powiecie powinna być możliwość oglądania filmów na dużym ekranie. Wszystkie wypowiadające się osoby po latach odnaleziono i zaproszono na galę oraz na scenę, a burmistrz Piotr Lech wręczył im pamiątkowe bilety, stylizowane na lata 30. ub. wieku, które są biletem wstępu na dowolnie wybrane wydarzenie organizowane w budynku Capitolu.
Następnie burmistrz Piotr Lech przypomniał historię milickiego kina, które powstało w 1931 r. w niewielkim mieście na granicy III Rzeszy, by zapobiec procesowi ucieczki mieszkańców do dużych miast. Kino przetrwało II wojnę światową i socjalizm. W 1991 r. zapadła decyzja o jego likwidacji i likwidacji kolejki wąskotorowej, żłobka i jednego z przedszkoli. Burmistrz mówił też o tym, że proces odtworzenia kina był długotrwały. Nie udało się stworzyć go w dawnym budynku Capitolu przy ul. Kościuszki. Później gmina borykała się z drożyzną i brakiem materiałów budowlanych. – Udało się i Milicz ponownie ma kino. Nawiązujemy do niego w sposób oczywisty poprzez historię, poprzez naszą pamięć, tradycję, nasze sympatie i uczucia i także poprzez nazwę. To nie jest przypadek. Chcemy kontynuować dobra historię kina Capitol w Miliczu – mówił burmistrz Piotr Lech.
Oskary dla zaangażowanych w powstanie kina
Włodarz miasta wręczył też wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie kina symboliczne statuetki Oskarów. Złote figurki otrzymali: przew. Rady Miejskiej E. Bienkiewicz, radny wojewódzki R. Lech (odebrał w imieniu marszałka Cezarego Przybylskiego), wykonawcy inwestycji Artur Dobrowolski i Roman Antczak (odebrał w imieniu Jerzego Mataczyny), insp. nadzoru Tadeusz Gruchała, kierownik wydziału inwestycji M. Jeż, dyr. S. Szydłowska-Małecka, operator kamery, fotograf Tomasz Pawlak i wiceburmistrz Ł. Rokita.
Głos zabrał także R. Lech. Jak mówił wybudowanie kina było możliwe dzięki bardzo dobrej współpraca gminy Milicz z Urz. Marszałkowskim, z którego to pozyskano 4,4 mln zł dotacji. Radny wojewódzki zapowiedział też, że przy UM funkcjonuje Dolnośląskie Centrum Filmowe, dzięki któremu w Capitolu już niedługo pojawią się darmowe projekty edukacji filmowej dla dzieci oraz wieczorki filmowe dla dorosłych. W październiku planowany jest koncert muzyki filmowej, a wiosną Milicka Wiosna Filmowa z udziałem znanych aktorów i reżyserów. O stronie inwestycyjnej mówił wiceburmistrz Ł. Rokita. Jako ostatnia głos zabrała wzruszona dyr. Sylwia Szydłowska-Małecka, której rodzice pracowali w zamkniętym w 1991 roku kinie. Władysław Szydłowski kierował nim od 80. lat do jego zamknięcia, a mama Halina Szydłowska sprzedawała bilety. Operatorem w kinie był wówczas Roman Pawlak, ojciec Tomasza Pawlaka z TVPM. I to właśnie z archiwalnych nagrań ojca Tomasz Pawlak zmontował trwający blisko 40 minut film pokazujący jak zmieniał się Milicz na przestrzeni lat. Nagranie odtworzono podczas uroczystości.
Wspaniały koncert
Po gali odbył się wspaniały koncert pt. „Przeboje Wielkiego Ekranu”. Na scenie wystąpił sławny kompozytor, skrzypek jazzowy i dyrygent Krzesimir Dębski z orkiestrą i solistami Mileną Lange i Damianem Wilmą. Tę część prowadziła aktorka, znana m.in. z roli w serialu „Klan” Laura Łącz, która wyglądała zjawiskowo w żółtej sukni i mieniącej się w blasku świateł kolii. Kompozytor i dyrygent Krzesimir Dębski miał świetny kontakt z publicznością, którą stale rozśmieszał anegdotami. Zagrano wiele znanych w Polsce i na świecie przebojów. Usłyszeć można było utwory skomponowane do filmu „Ogniem i Mieczem”, „W Pustyni w Puszczy” i „Janosik”, ale również muzykę ze znanych filmów, jak „Zapach Kobiety”, „Titanic” czy „Gladiator”. Solistka Milena Lange zachwycała śpiewem i pięknymi kreacjami. Koncert był bardzo długo oklaskiwany przez widownię, która wstała z miejsc. Artysta nie dał się długo prosić i orkiestra dwa razy bisowała.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na komentarze.
Wszystko fajnie , ale póki co bida z filmami w tym kinie... Chyba spodziewałam się czegoś lepszego , a tak dwa spektakle puszczane przez cały weekend , nadal nie skłania to do tego by pójść do kina tutaj zamiast np pojechać do Wrocławia gdzie wybór jest po prostu większy :(
Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na komentarze.
KINO w Miliczu! To jakiś cud. Czekam na jakieś dobre filmy.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na komentarze.
Kiedy jakieś rozszerzenie repertuaru w Kinie ??