LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności Masz piec na pellet, olej lub gaz LPG? Możesz złożyć wniosek o dofinansowanie

W sprzedaży od 30.11.2022

IMG

Licznik odwiedzin

2 556 206

Ostatnie komentarze

Aktualności

Masz piec na pellet, olej lub gaz LPG? Możesz złożyć wniosek o dofinansowanie

123 👁️ 2 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Niedawno weszła w życie nowa ustawa, która wprowadza dofinansowanie na inne niż węglowe źródła ogrzewania. Wnioski można składać do 30 listopada przez Internet lub osobiście we właściwych ze względu na miejsce zamieszkania ośrodkach pomocy społecznej. Na jeden adres przysługuje wsparcie w wysokości od 500 zł do 3000 zł, zależnie do źródła ciepła.

Od 20 września obowiązuje ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, która wprowadza jednorazowe dodatki do ogrzewania innym paliwem niż węgiel. Zgodnie z nową ustawą, finansowe wsparcie dostaną gospodarstwa domowe, których główne źródło ciepła zasilane jest pelletem drzewnym, drewnem kawałkowym, skroplonym gazem LPG, lub olejem opałowym. 
Dodatek jest przyznawany na wniosek złożony do 30 listopada 2022 r. we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania ośrodku pomocy społecznej. Osoby dysponujące kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym mogą składać wnioski za pomocą platformy ePUAP. Pieniądze mają być wypłacane w terminie miesiąca od dnia złożenia wniosku.


Nowy dodatek dostaną tylko ci, którzy zgłosili piec na pellet, olej czy gaz LPG do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do 11 sierpnia, lub po tym terminie, gdy główne źródło ogrzewania zgłaszane jest po raz pierwszy. Na jeden adres zamieszkania przysługuje jeden dodatek. Jeśli pod jednym adresem mieszkają dwie rodziny, dodatek dostanie ta, która pierwsza zgłosi wniosek. 
Z nowego dodatku nie mogą skorzystać gospodarstwa domowe, które otrzymały już dodatek węglowy, lub których wniosek o wypłatę dodatku węglowego rozpatrzony został pozytywnie. 


Do tej pory mieszkańcy powiatu milickiego złożyli 301 wniosków o wypłatę dodatku do źródeł ciepła innych niż węgiel, w tym: 78 wniosków złożono w GOPS w Cieszkowie, 103 wnioski w GOPS w Krośnicach oraz 120 wniosków w OPS w Miliczu. 
Jeśli chodzi o dodatek węglowy, to do tej pory otrzymało go 2236 mieszkańców powiatu milickiego, w tym: 245 mieszkańców gminy Cieszków, 467 mieszkańców gminy Krośnice oraz 1524 mieszkańców gminy Milicz. 


GOPS w Cieszkowie zamierza jeszcze w tym tygodniu przelać po 3 tys. zł dodatku węglowego kolejnym 455 wnioskodawcom na łączną kwotę 1 mln 365 tys. zł. OPS w Miliczu ma zaplanowaną kolejną transzę wypłaty dodatków węglowych na piątek 14 października, a GOPS w Krośnicach – na poniedziałek 17 października. Nie wiadomo jeszcze, ilu mieszkańców otrzyma pieniądze, bo nadal trwa rozpatrywanie wniosków. 

Wysokość jednorazowego dodatku jest uzależniona 
od użytkowanego źródła ciepła i wyniesie: 
• 3000 zł – gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na pellet drzewny lub inny rodzaj biomasy; • 2000 zł – gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy; • 1000 zł – gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, 
ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia 
albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym; 
• 500 zł – gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy 
zasilany skroplonym gazem LPG.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Xyz - 2022-10-20, 00:52
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na komentarze.

Zaloguj się

  Jak za darmo to biegnę... przecież tak bardzo lubicie rozdawać NASZE pieniążki.

  ada98 - 2022-10-14, 18:11
  0
  0

  Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na komentarze.

  Zaloguj się

   Oczywiście! Kolejne dodatki bo przecież czego innego można oczekiwać , dobra fajnie że znajdzie się jakaś zapomoga , ale przecież można w końcu obniżyć te holendernie wysokie ceny. Szkoda już strzępić ryja . Rozdawajmy więcej to będzie się lepiej żyło . To jest tak samo jak z podwyżkami wypłat , dajmy ludziom więcej na minimalnej , ale za to ceny w sklepach podnieśmy x 10 bo przecież już ich stać.