LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności Woda w Łąkach zdatna do picia

W sprzedaży od 30.11.2022

IMG

Licznik odwiedzin

2 556 244

Ostatnie komentarze

Aktualności

Woda w Łąkach zdatna do picia

113 👁️ 1 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Wyniki badań próbki wody z ujęcia w Łąkach z 12 października nie wykazały bakterii E. coli, dlatego Powiatowy Inspektor Sanitarny dopuścił wodę w Łąkach i Łąkach Gajówce do spożycia bez konieczności wcześniejszego jej przegotowania. Po dwutygodniowych problemach z bakterią E. coli woda jest już dopuszczona do użytku w całym rejonie Sułowa.

Problemy z wodą w Sułowie rozpoczęły się 29 września od wykrycia bakterii E. coli podczas rutynowego badania wody przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w stołówce Szkoły Podstawowej w Sułowie. Przeprowadzone w kolejnych dniach badania wody w rejonie Sułowa ujawniły niewielkie ilości bakterii E. coli w innych punktach poboru wody w Sułowie, Sulimierzu i Łąkach.

 

Dlatego przez ponad tydzień woda we wsiach zasilanych ze stacji uzdatniania wody i studni w Brzezinie Sułowskiej była przez Sanepid warunkowo dopuszczona do spożycia po jej przegotowaniu. Decyzją Sanepidu przegotowania wymagała woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt. Woda bez przegotowania mogła być stosowana jedynie do codziennego prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.

 

Spółka PGK Dolina Baryczy przeprowadziła dezynfekcję wody oraz stacji uzdatniania wody. Kolejne badania wody w Sułowie i Sulimierzu wykazały, że woda nie zawiera już bakterii E. coli. Szkodliwą bakterię wykryto jedynie w próbce wody pobranej w Łąkach. Dlatego 5 października w związku z niewykryciem bakterii E. coli decyzją Sanepidu woda z wodociągu Brzezina Sułowska we wsiach Brzezina Sułowska, Dunkowa, Piotrkosice, Piękocin, Piękocinek, Węgrzynów, Słączno, Sulimierz, Sułów, Miłosławice, Ruda Sułowska, Grabówka, Olsza, Baranowice, Brzezina Sułowska - Gajówka, Brzezina Sułowska-osada została dopuszczona do spożycia bez konieczności wcześniejszego jej przegotowania.

 

W środę 12 października Sanepid otrzymał korzystne dla mieszkańców wyniki wody w Łąkach, w której nie wykryto już bakterii. W związku z tym jeszcze tego samego dnia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Miliczu wydał komunikat, w którym stwierdził przydatność wody do spożycia w Łąkach i Łąkach Gajówce. Woda w całym rejonie Sułowa jest już zdatna do picia bez konieczności wcześniejszego jej przegotowania.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

miliczcz - 2022-10-17, 12:16
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na komentarze.

Zaloguj się

    bardzo uciążliwy temat dla mieszkańców i tak domyślam się,że znajdzie się się parę osób które zapewne się zatruły . Mam tylko nadzieję, że maluszkom i noworodkom nic się nie stanie bo wbrew pozorom dla nich te bakterie są śmiertelne.