Strict Standards: Static function ReactableEntity::get_entity_id_field() should not be abstract in /home/srv64662/domains/glosmilicza.pl/public_html/data_base/dto/reactable_entity.php on line 7

Strict Standards: Static function ReactableEntity::get_reactions_table_name() should not be abstract in /home/srv64662/domains/glosmilicza.pl/public_html/data_base/dto/reactable_entity.php on line 8
Radykalny program naprawczy szpitala w Miliczu
LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności Radykalny program naprawczy szpitala w Miliczu

W sprzedaży od 21.02.2024

IMG

Licznik odwiedzin

2 879 381

Ostatnie komentarze

Aktualności

Radykalny program naprawczy szpitala w Miliczu

930 👁️ 4 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Na nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu, która odbyła się we wtorek 29 listopada, prezes milickiego szpitala Andrzej Oćwieja przedstawił plan naprawczy szpitala, który musi zostać zatwierdzony przez udziałowców spółki i złożony do 30 listopada w NFZ. Po jego zatwierdzeniu szpital spodziewać się może wypłaty dodatkowych środków, które wynieść mają 2 tys. zł miesięcznie.

Radni i starosta nie mogli wcześniej zapoznać się z założeniami planu naprawczego, gdyż nie otrzymali go, nad czym starosta Sławomir Strzelecki ubolewał na sesji Rady Powiatu w czwartek 24 listopada. Zarząd szpitala plan naprawczy przekazał radnym dopiero przed rozpoczęciem sesji we wtorek 29 listopada. Obrady zaplanowano na godz. 9.30, tymczasem już o godz. 11 zwołano zebranie wspólników szpitala, którzy mieli plan zatwierdzić, by ten najpóźniej następnego dnia trafił do NFZ.
Plan naprawczy liczy 9 stron i zawiera szczegółowe wyliczenia i tabele. Pierwszym z zadań oszczędnościowych w planie naprawczym jest redukcja zatrudnienia. Na stan z ostatniego dnia października MCM zatrudniał 662 osoby, z czego 337 osób na umowę o pracę oraz 285 na podstawie umów cywilno-prawnych. Były to o 4 osoby więcej, niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

 
MCM proponuje zatem zwolnienie zatrudnionych na umowę o pracę: sekretarki medycznej (oszczędności roczne 70,7 tys. zł) i pracownika administracji (67,5 tys. zł). Z kolei umowy cywilno-prawne prezes proponuje rozwiązać z: 10 opiekunkami medycznymi (777,5 tys. zł), sekretarką medyczną (oszczędności roczne 70,7 tys. zł), specjalistą ds. jakości (113,4 tys. zł), technikiem farmaceutycznym (58,2 tys. zł), terapeutą zajęciowym (73,6 tys. zł) i pracownikiem administracji (28 tys. zł). Ponadto szpital zamierza zlikwidować stanowisko rzecznika prasowego (7,2 tys. zł), kierownika na oddziale neonatologii (19,2 tys. zł) oraz dyżury na oddziale rehabilitacyjnym (225,1 tys. zł) i na oddziałach zabiegowych (835,2 tys. zł), gdzie miałby być łączony dyżur (dotyczy to oddziału chirurgicznego i ortopedycznego). Ponadto, likwidacji ulegną dodatki dla pełnomocnika praw pacjenta (11,2 tys. zł), dyrektora finansowego (46,2 tys. zł), kierownika laboratorium (64,5 tys. zł), na oddziałach psychiatrycznych (65,9 tys. zł) i funkcyjne w administracji (34,8 tys. zł). Zarząd szpitala prowadzi też rozmowy ze związkami zawodowymi w kwestii zmiany zasad wypłacania odpraw emerytalnych (264,3 tys. zł) i nagród jubileuszowych (331,7 tys. zł) lub ich całkowitej likwidacji (726,7 tys. zł) oraz rezygnacji z odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (680,2 tys. zł). W planach jest też redukcja o połowę nadgodzin pielęgniarek (168 tys. zł), rezygnacja z firmy zewnętrznej zajmującej się przetargami (73,8 tys. zł) oraz weryfikacja i zmniejszenie liczby zlecanych badań diagnostycznych (240 tys. zł).
Podsumowując, w zależności od wariantu oszczędności w zakresie nagród jubileuszowych, MCM realizując program naprawczy mógłby rocznie zaoszczędzić 4 mln 328 tys. zł lub 4 mln 723 tys. zł. 


Prezes Andrzej Oćwieja przedstawił też drugi aspekt planu naprawczego, który zakłada zwiększenie przychodów szpitala na podstawie głównie zwiększenia zakresu działalności szpitala. I tak, w planie przychodów znajduje się utworzenie Centrum Zdrowia Psychicznego (roczny przychód 23,4 mln zł, tu jednak wiadomo już, że roczny dochód według prezesów wynieść ma ok. 1,5 mln zł), zwiększenie o 2 łóżka zakładu opiekuńczno-leczniczego dla wentylowanych mechanicznie (528 tys. zł), zwiększenie o 4 łóżka oddziału ortopedii (960 tys. zł), zwiększenie liczby porodów (2 mln 880 tys. zł) czy zwiększenie działalności komercyjnej (180 tys. zł). Szpital chciałby też uruchomić ponownie terapię uzależnień (1 mln 900 tys. zł) i stworzyć oddział psychiatrii dziennej dla dzieci (480 tys. zł). W planach jest tez montaż instalacji fotowoltaicznej (23 tys. zł) i budowa instalacji do termicznego przetwarzania odpadów (300 tys. zł). Wszystkie te działania miałyby przynieść roczny przychód rzędu 30 mln 638 tys. zł. 
– Cieszę się, że wreszcie poznaliśmy ten plan, który mieliśmy otrzymać 21 listopada. Fajnie, że jest i zapraszam na kolejny zarząd powiatu, bo wiem, że jutro pozna pan kwotę planowanego kontraktu. Zarząd bardzo by chciał zapoznać się z tą propozycją NFZ – zwrócił się do prezesa MCM  starosta Strzelecki, dodając, że plan naprawczy to dopiero pierwszy krok. Radni Rady Powiatu jednogłośnie opowiedzieli się za upoważnieniem starosty do głosowania na zebraniu wspólników za zatwierdzeniem przedstawionego przez prezesa planu naprawczego. 


Na zakończenie sesji starosta, który zbierał się na zwołane na godz. 11 zebranie wspólników szpitala, poinformował radnych, że choć nadal uważa, że zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego podwyższenie kapitału zakładowego spółki stanowi zmianę aktu założycielskiego, na co zgodę wydać musi Rada Powiatu, to jednak zagłosuje za dokapitalizowaniem spółki przez gminę Milicz, by szpital otrzymał 1 mln zł. 
Agnieszka Jezierska

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Anonymous - 2022-12-03, 00:32
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na komentarze.

Zaloguj się

  O tak ! Zdecydowanie zgadzam się z komentującymi poniżej ! Mniej kraść a na pewno wyjdzie im to na dobre...

  Salomon - 2022-12-02, 11:51
  1
  0

  Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na komentarze.

  Zaloguj się

   Oszczędności należy zaczynać od siebie. Po co szpitalowi dwóch prezesów??? I jeszcze dyrektor medyczny... Zwalnianie pracowników merytorycznych to podcinanie gałęzi, na której się siedzi. Oszczędności kadrowych trzeba szukać przede wszystkim w administracji. Poprawić organizację pracy. A poza tym myśleć ekonomicznie.

   Salomon - 2022-12-02, 11:47
   0
   0

   Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na komentarze.

   Zaloguj się

    Jedna z informacji jest nieprawdziwa. Pełnomocnik d/s Praw Pacjenta od lat pracuje społecznie, wiec na likwidacji tej funkcji nie można oszczędzić. Pan prezes powinien to wiedzieć.

    DariaK - 2022-12-02, 08:42
    0
    0

    Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na komentarze.

    Zaloguj się

     W kraju bieda! Zwolnienie takiej ilości ludzi jest sytuacją patologiczną... Najlepszym wyjściem było by chyba wdrożenie planu pół na pół , bo wiadomo zakup nowego sprzętu to również koszta.