2 617 727
Angel: Panie Zbigniewie Nahajowski czy Panu nie wstyd .Za kilka ściętych i wywiezionych przez złodziei dr...
pir2: Nie długo będą lepić kary za parkowanie po Ostoją.
Zew: Cóż za kontrowersyjna sprawa! Trudno powiedzieć, kto ma rację w sporze między burmistrzem Piotre...
Zew: Czytając artykuł, nie mogę nie zauważyć pewnej sprzeczności w argumentach przedstawionych przez...
pir2: Nie ma takiego leśnictwa w Polsce, w którym nie podkradano by drewna. ... i tylko za taki jeden inc...
Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.
Pełna sala widzów oklaskiwała w niedzielę 8 stycznia występy 18 wykonawców, którzy zaprezentowali się w konkursie kolęd i pastorałek, zorganizowanym w ramach 43. Herodiady. Wśród dorosłych zwyciężył zespół Jarzębina z Kobierzyc, w kategorii młodzież – chór Izydorki z Biadek, a wśród solistów – Zuzanna Płaczek z Krotoszyna. Jury rozstrzygnęło także konkurs na najładniejszą bożonarodzeniową szopkę. Zwyciężyła szopka wykonana przez podopiecznych DPS Zduny.
Oficjalnego otwarcia 43. Herodiady w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Cieszkowie dokonali wójt gminy Cieszków Ignacy Miecznikowski oraz przewodniczący Rady Gminy Cieszków Marcin Mruk, którzy życzyli przybyłym miłych wrażeń i wspaniałej zabawy podczas występów dzieci, młodzieży i dorosłych.
Przed publicznością zaprezentowało się 18 wspaniałych wykonawców, których występy oceniała komisja konkursowa w składzie: przewodniczący Piotr Kasprzycki (telewizyjny publicysta popularnonaukowy), Mirosława Kasprzycka (etnograf), Jerzy Mularczyk (aktor teatralny i filmowy), Juliusz Poczta (polonista), Karol Kaj (muzyk), ks. Piotr Strykowski (proboszcz cieszkowskiej parafii), Lidia Romanowicz i Robert Pluciński (radni Rady Gminy Cieszków).
Trzeba przyznać, że jury miało twardy orzech do zgryzienia, gdyż występy artystyczne były na wysokim poziomie. Oceny dokonywano w trzech kategoriach. Wśród dorosłych pierwsze miejsce zajął Zespół Folklorystyczny Jarzębina działający przy Kobierzyckim Ośrodku Kultury, który zaśpiewał kolędy „Gloria, gloria zawołajmy!” oraz „Na świat w szczerym polu”. Drugie miejsce zajął dobrze znany lokalnej społeczności zespół Viatori z Pakosławska, którego członkinie zaśpiewały „Narodził się Jezus w stajni” oraz „O gwiazdo betlejemska”. Trzecie miejsce przyznano grupie z DPS Milicz za „Kolędę dla nieobecnych” i „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.
W kategorii młodzież zwyciężył chór Izydorki ze Szkoły Podstawowej w Biadkach, którego opiekunem i założycielem jest Klaudia Szubert. Izydorki pięknie zaśpiewały kolędę „Przybieżeli do Betlejem” oraz pastorałkę „Od serca do ucha”. Drugie miejsce wyśpiewali uczniowie Szkoły Podstawowej w Cieszkowie, którym na fortepianie akompaniował nauczyciel Piotr Ratajczak. Ubrana na galowo młodzież w mikołajkowych czapkach zaśpiewała „W grudniowe noce” oraz „Nie miały aniołki choinki na święta”. Trzecie miejsce zajęła ekipa z DPS Zduny, w wykonaniu której można było usłyszeć trzy utwory „A kiedy wigilii przyjdzie czas”, „Ostatnie światło” i „Kolędo moja płyń”. Wyróżnienie otrzymał zespół wokalny z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Krotoszynie – Nadia Bachórz, Anna Rettig, Norbert Życki i Damian Woźniak. Młodzież, którą do występu przygotowała nauczycielka Katarzyna Ochmann, zaśpiewała „Kolędę dla nieobecnych” i „Znak pokoju”.
Wśród solistów pierwsze miejsce wyśpiewała Zuzanna Płaczek z ZSP nr 2 w Krotoszynie, którą do występu przygotował nauczyciel Grzegorz Pierzchała. Młoda artystka urzekła publiczność pięknym głosem i własną interpretacją utworów „Gore gwiazda Jezusowi” oraz „Noel”. Drugie miejsce wywalczyła Nadia Bachórz z ZSP nr 1 w Krotoszynie, która wprowadziła wszystkich w bożonarodzeniowy klimat nostalgicznymi utworami „Noel” oraz „Mario, czy Ty wiesz”. Dwa równorzędne trzecie miejsca zajęły solistki Emilia Karbowska z Czatkowic („Kto wie”, „Lulajże Jezuniu”) oraz Rozalia Kindrat z Pakosławska („To jus poro na wilijom”, „Adeste Fideles”). Wyróżnienia wśród solistów otrzymali: Norbert Życki z ZSP nr 1 w Krotoszynie („Mario, czy Ty wiesz”, „Kiedy nam do siebie bliżej”), Dorian Bartosik („Przybieżeli do Betlejem”, „Święta w nas”) oraz Michalina Dopieralska („Lulajże Jezuniu”, „Anioł pasterzom mówił”) i Amelia Bruczyńska („Anioł pasterzom mówił”, „Lulaj go Matko”), reprezentujące ognisko muzyczne przy GCK Cieszków.
W konkursie kolęd i pastorałek zaprezentowali się także: grupa sześciolatków z Publicznego Przedszkola w Cieszkowie („Świeć gwiazdeczko”, „Przybieżeli do Betlejem”), Aleksandra i Joanna Karpińskie ze Szkoły Podstawowej w Pakosławsku („Maleńka miłość”, „Kolęda dla nieobecnych”) oraz duet Nadia Bachórz i Norbert Życki z ZSP nr 1 w Krotoszynie („Gloria”, „Coraz bliżej święta”).
Podczas niedzielnego spotkania w GCK publiczność miała także okazję podziwiać 15 szopek, które zgłoszono do 25. edycji konkursu na najładniejszą bożonarodzeniową szopkę.
Decyzją jury pierwsze miejsce zajęła drewniana szopka z misternie wyszydełkowanymi biblijnymi postaciami i zwierzętami, której autorami są Maciej Bobak, Łukasz Dorada, Patryk Ferla i Dawid Kmieciak z DPS Zduny. Drugie miejsce zajęła szopka wykonana przez GCK Cieszków, a trzecie miejsce przyznano szopce autorstwa Dariusza Raczkowskiego z DPS Zduny. Wyróżnienia otrzymały dwie prace przygotowane przez Magdalenę, Marcina, Marysię i Antosia Kaczmarków oraz przez DPS Zduny.
Osoby nagrodzone i wyróżnione w poszczególnych konkursach otrzymały bony pieniężne o wartości 200 zł oraz nagrody rzeczowe. (m.in. słuchawki, głośniki, zegarki, lampki, czajniki elektryczne, artykuły kreatywne, kwietniki).
Sponsorami nagród były Gmina Cieszków, GCK oraz Bank Spółdzielczy w Miliczu. Impreza trwała od godz. 14 do godz. 18.30.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.
Brak komentarzy do tej publikacji.