LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności Nowe, korzystne zmiany w programie Czyste Powietrze

W sprzedaży od 15.03.2023

IMG

Licznik odwiedzin

2 617 740

Ostatnie komentarze

Aktualności

Nowe, korzystne zmiany w programie Czyste Powietrze

229 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Od 3 stycznia nastąpiły zmiany w ogólnopolskim programie Czyste Powietrze, w ramach którego można uzyskać dopłaty do wymiany starych pieców oraz do docieplenia domów jednorodzinnych. Najważniejsze zmiany dotyczą podniesienia kwoty maksymalnego wsparcia finansowego do 136,2 tys. zł bezzwrotnej dotacji oraz podwyższenia progów dochodowych, dzięki czemu więcej osób będzie mogło skorzystać z dofinansowania. Ponadto wprowadzono możliwości złożenia drugiego wniosku o dofinansowanie.

Czyste Powietrze to pierwszy ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych, którego celem jest walka ze smogiem. Program skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

 

Wsparcie finansowe można otrzymać na: * ocieplenie ścian, stropu, podłogi, * wymianę okien, drzwi, bramy garażowej, * wymianę starego pieca na nowoczesne źródło ciepła, * instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, * wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, * mikroinstalację fotowoltaiczną, * audyt energetyczny, który pozwoli uzyskać kompletną informację o najskuteczniejszym ociepleniu budynku i najlepszym źródle ciepła, co w efekcie obniży wysokość rachunków za ogrzewanie.

 

Zgodnie z tegoroczną, nową wersją Czystego Powietrza bezzwrotna dotacja może wynieść: do 66 tys. zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do 99 tys. zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania oraz do 135 tys. zł dla najwyższego poziomu dofinansowania. Dodatkowo dla wszystkich poziomów, poza wskazanymi limitami, wprowadzono dotację do 1.200 zł na audyt energetyczny. Wsparcie finansowe można otrzymać na projekty zakończone, w trakcie realizacji lub jeszcze nierozpoczęte. Należy jednak pamiętać, że rozliczeniu będą podlegać koszty poniesione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

 

Wysokość bezzwrotnych dotacji uzależniona jest od dochodu, jaki osiąga wnioskodawca. Od 3 stycznia progi dochodowe wzrosły, dzięki czemu z programu będzie mogła skorzystać większa grupa beneficjentów. Na podstawowy poziom dofinansowania (do 66 tys. zł) mogą liczyć wnioskodawcy, których roczne wynagrodzenie nie przekracza 135 tys. zł. Podwyższony poziom dofinansowania (do 99 tys. zł) przysługuje osobom z miesięcznym dochodem na poziomie 2.651 zł w przypadku osób samotnych oraz 1.894 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych. Najwyższy poziom dofinansowania (do 135 tys. zł) obejmuje osoby z miesięcznym dochodem nieprzekraczającym 1.526 zł w przypadku gospodarstw domowych jednoosobowych oraz 1.090 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych.

 

Osoby, którym przysługiwać będzie podwyższone i maksymalne wsparcie, będą mogły ubiegać się o 50-proc. dotację w ramach prefinansowania inwestycji, czyli przed faktycznym startem remontu. Pieniądze te trafią do wykonawców prac, a pierwsza transza dotacji będzie przelewana na konto w 14 dni od podpisania umowy. Pozostała część zostanie wypłacona w ciągu 30 dni od zakończenia remontu.

 

Ponadto nowa odsłona programu Czyste Powietrze wprowadza możliwość złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie. W celu promowania termomodernizacji jako metody na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych, umożliwiono złożenia drugiego wniosku o dofinansowanie dla beneficjentów, którzy wcześniej otrzymali dofinansowanie na wymianę kotła.

 

Nowe Czyste Powietrze wprowadza też zmiany w ofercie bankowej, czyli w Kredycie Czyste Powietrze. Taką pożyczkę z dotacją na częściową spłatę kapitału zaciągniętego kredytu będzie można uzyskać na inwestycje rozpoczęte do 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku w banku. Do tej pory kredyt z dotacją udzielany był na przedsięwzięcia rozpoczęte od daty złożenia wniosku o dofinansowanie w banku udzielającym kredytu.

 

Wnioski w ramach programu Czyste Powietrze można składać przez Internet: należy wejść na rządowy portal: gov.pl, wybrać zakładkę „Nieruchomości i środowisko”, a następnie opcję „Skorzystaj z programu Czyste Powietrze” i kliknąć na „Złóż wniosek”. Kolejną opcją jest skorzystanie z generatora wniosków: gwd.nfosigw.gov.pl. Tam wniosek należy wypełnić, następnie wydrukować i przesłać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

 

W wypełnianiu wniosków pomagają mieszkańcom Punkty Informacyjno-Konsultacyjne Programu Czyste Powietrze, które znajdują się w Urzędzie Miejskim w Miliczu, w Urzędzie Gminy w Cieszkowie oraz w Urzędzie Gminy w Krośnicach.

 

Na realizację programu Czyste Powietrze, który rozpoczął się w 2018 r. i ma potrwać do 2029 r., rząd zamierza przeznaczyć 103 mld zł. Do tej pory w całym kraju złożono ponad 540 tys. wniosków na 10,1 mld zł dotacji.

 

Szczegóły na temat programu znajdują się na stronie internetowej: czystepowietrze.gov.pl.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.