2 826 813
oleska: Jestem matką dwójki dzieci, mieszkam w Cieszkowie i muszę przyznać, że informacja o podwyżkach ...
Zew: Oto kolejny odcinek "Cmentarnych Kuriozów" czyli rubryki, która z pewnością trafia w gust wszystk...
chicago: alez szybko zdecydowal ktos z tej gazety odpowiedziec <,madrym wywodem >.po 4 miesiacach ja w przec...
Rotmistrz: Milicz 10 000 mieszkańców, a migrantów 2000. Tak się niszczy kraj... Na co czekają mieszkańcy? ...
alek: Rozumiem Pana/Pani frustrację i zagubienie w obliczu różnorodności mediów lokalnych oraz propaga...
Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.
Stopa bezrobocia w powiecie milickim na koniec 2022 roku wyniosła 6,20 proc. i była wyższa od stopy bezrobocia w kraju – 5,2 proc. i w woj. dolnośląskim – 4,5 proc. Sytuację na milickim rynku pracy omawiano na posiedzeniu Powiatowej Rady Rynku Pracy 30 stycznia.
Na koniec grudnia 2022 r. w powiecie milickim było zarejestrowanych 791 bezrobotnych, czyli o 68 osób więcej niż na koniec 2021 r., ale mniej niż na koniec 2020 r., kiedy to było 933 bezrobotnych. Wśród 791 osób bezrobotnych było 458 kobiet. Tylko 105 osobom przysługiwało prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Większość osób bezrobotnych mieszkało na wsi – aż 600 osób. W 2022 r. w Urzędzie Pracy zarejestrowano ogółem 1343 nowe osoby bezrobotne, natomiast wyłączono z ewidencji 1275 osób. - Na wzrost osób bezrobotnych na koniec 2022 r. wpływ miała na pewno sytuacja za naszą wschodnią granicą. Był to rok, w którym obywatele Ukrainy szukali u nas nie tylko schronienia, ale również zatrudnienia, i w większości były to kobiety. Obywatele Ukrainy mieli prawo do rejestracji w Urzędzie Pracy - wyjaśniała dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Anna Grochowicka.
W ubiegłym roku w Powiatowym Urzędzie w Miliczu zarejestrowało się w sumie 126 osób z Ukrainy, ale na koniec grudnia 2022 r. w rejestrze było już tylko 28 osób – 41 osób podjęło pracę, 26 skierowano na staże, 7 osób – na prace interwencyjne, 5 skorzystało ze szkoleń, 3 osoby otrzymały dotację na założenie własnej działalności gospodarczej, a jedną osobę skierowano do pracy, wyposażając jej stanowisko pracy. 25 Ukraińców wykreślono z rejestru na ich wniosek, 10 nie zgłosiło się ponownie do Urzędu, a kolejnych 10 przerwało aktywizację, co wiązało się głównie z powrotem na Ukrainę.
Zatrudnieni cudzoziemcy
W 2022 r. do Powiatowego Urzędu Pracy w Miliczu wpłynęło 814 oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom, wniosków o wydanie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemcom na terytorium RP oraz powiadomień o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy. Z tej liczby 760 spraw dotyczyło Ukraińców, w tym 474 mężczyzn i 286 kobiet. Ponadto wnioskowano też o zatrudnienie 23 pracowników z Białorusi, 19 pracowników z Gruzji, 7 z Mołdawii, 3 z Rosji i 2 z Indii. W zdecydowanej większości byli to mężczyźni. - Warto zauważyć, że w ciągu roku zmieniły się przepisy i Federacja Rosyjska została wyeliminowana z możliwości ubiegania się o zatrudnienie w uproszczonej procedurze - wyjaśniano.
W noworocznym posiedzeniu Powiatowej Rady Rynku Pracy uczestniczyło 7 członków, w tym: przewodnicząca Małgorzata Dziarko z NSZZ „Solidarność” Milicz, sekretarz gminy Cieszków Władysław Szydełko, wicestarosta milicka Halina Góra oraz Magdalena Gembarowska (Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych), Bogumiła Habierska (Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych), Zdzisław Kanas (Dolnośląska Izba Rolnicza) i Katarzyna Potocka (Związek Nauczycielstwa Polskiego), a także dyrektor i wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Anna Grochowicka i Agnieszka Zaradna, które szczegółowo omówiły sytuację na milickim rynku pracy w ubiegłym roku oraz przedstawiły szereg działań wspierających i zorganizowanych inicjatyw, spotkań i szkoleń dla osób bezrobotnych i młodzieży.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.
Brak komentarzy do tej publikacji.