Strict Standards: Static function ReactableEntity::get_entity_id_field() should not be abstract in /home/srv64662/domains/glosmilicza.pl/public_html/data_base/dto/reactable_entity.php on line 7

Strict Standards: Static function ReactableEntity::get_reactions_table_name() should not be abstract in /home/srv64662/domains/glosmilicza.pl/public_html/data_base/dto/reactable_entity.php on line 8
Drastyczny wzrost opłat za ciepło
LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności Drastyczny wzrost opłat za ciepło

W sprzedaży od 21.02.2024

IMG

Licznik odwiedzin

2 879 317

Ostatnie komentarze

Aktualności

Drastyczny wzrost opłat za ciepło

514 👁️ 3 💬
0
1

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Od nowego roku wrócił wyższy VAT na energię i paliwa, co spowodowało, że tegoroczne rachunki za ciepło z milickiej Elektrociepłowni będą znacznie wyższe. Stąd spółdzielcy SM „Barycz” w Miliczu od 1 kwietnia będą wnosić wyższe przedpłaty za centralne ogrzewanie, wynoszące średnio 5 zł za 1 m kw. Wyższe przedpłaty zbiegły się również z wprowadzoną od 1 kwietnia podwyżką czynszu w Spółdzielni o prawie 7 procent.

Rządowa Tarcza Antyinflacyjna na paliwo gazowe, wprowadzająca obniżoną z 23 proc. do 5 proc. stawkę VAT obowiązywała tylko do końca ubiegłego roku, stąd od 1 stycznia wszyscy odbiorcy ciepła z milickiej Elektrociepłowni znów muszą płacić 23-procentową stawkę VAT, a to oznacza znacznie wyższe niż dotąd rachunki za c.o. 
Jak wyliczyła Spółdzielnia Mieszkaniowa „Barycz” w Miliczu, po podwyżce VAT-u za ciepło dostarczane do Spółdzielni rachunek za styczeń wyniósł ponad 367,5 tys. zł, a za luty – 357,7 tys. zł. Łącznie daje to kwotę 725,4 tys. zł, która podzielona przez 58,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni zasobów Spółdzielni, co daje kwotę 6,19 zł za m kw. brutto. A to oznacza, że dotychczasowe przedpłaty wnoszone przez spółdzielców na centralne ogrzewanie w comiesięcznym czynszu nie pokrywają bieżących kosztów za ciepło, gdyż wnoszone przez nich przedpłaty wynoszą od 1,30 zł do 3,90 zł za m kw. Stąd zarząd Spółdzielni zdecydował o podniesienie przedpłat za ciepło do uśrednionej kwoty 5 zł za m kw. 


– Na wysokość opłat za ciepło nie mamy wpływu, podobnie jak pozostali odbiorcy ciepła – urzędy, szkoły czy kryty basen, a ponieważ przestała obowiązywać Rządowa Tarcza Antyinflacyjna i podatek VAT znów wynosi 23 proc. musieliśmy zwrócić się do spółdzielców o wnoszenie wyższych niż dotąd przedpłat za ciepło, z których pokrywamy bieżące rachunki wystawiane przez Elektrociepłownię w Miliczu – mówi prezes SM „Barycz” Edward Lempach. Jak zaznacza, w ubiegłym roku dopłaty do paliw i gazu otrzymali indywidualni właściciele mieszkań, natomiast takich dopłat nie było w ogóle dla spółdzielców, którzy też muszą ponosić coraz wyższe koszty opłat za ciepło. – Uważam to za bardzo niesprawiedliwe, gdyż aktualny sposób obciążania kosztami centralnego ogrzewania odbiorców ciepła sieciowego jest nie do zaakceptowania. Stąd wspólnie z innymi spółdzielniami skierowaliśmy petycję do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w Warszawie, aby i spółdzielców objąć rekompensatą za bieżący sezon grzewczy w wysokości 1 tys. zł na lokal mieszkalny w postaci dofinansowania kosztów ciepła ponoszonych przez mieszkańców budynków wielolokalowych – mówi prezes Edward Lempach dodając, że pod petycją w SM „Barycz” podpisało się ponad 500 spółdzielców, a w skali kraju tysiące spółdzielców. Na odpowiedź trzeba jednak poczekać. 


Wyższe przedpłaty za c.o. zbiegły się z podwyżką czynszu, który od 1 kwietnia wzrośnie o prawie 7 procent i spółdzielcy będą płacić czynsz w wysokości od 5,37 zł za 1 m kw. Podwyżka wyniesie dokładnie 42 gr. za 1 metr kwadratowy, w tym o 27 gr. za 1 m kw. podniesiono opłaty eksploatacyjne i o 15 gr. na fundusz remontowy. 


Czynsz w Spółdzielni Mieszkaniowej podnoszony jest corocznie, co wiąże się ze wzrostem opłat za usługi, media, a także podatku i płacy minimalnej. 
Spółdzielcy otrzymali już powiadomienia o podwyżce i indywidualnie wyliczone, obowiązujące od 1 kwietnia, nowe stawki czynszu. 

 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
1

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

alek - 2023-03-24, 20:53
1
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na komentarze.

Zaloguj się

  No i znowu podwyżki! Zawsze to samo, najpierw wprowadzają jakieś ulgi i obniżki, a potem znowu nas za to okradają. A teraz patrzcie, podatek VAT na paliwo gazowe znów wzrósł z 5 proc. do 23 proc., a to oznacza, że rachunki za c.o. znowu pójdą w górę. Jak podają w artykule, Spółdzielnia Mieszkaniowa Barycz wyliczyła, że kwota za ciepło za dwa miesiące wyniosła ponad 725 tys. zł, a to daje nam średnio 6,19 zł za m kw. brutto. To oznacza, że obecne przedpłaty wynoszące od 1,30 zł do 3,90 zł za m kw. już nie pokrywają bieżących kosztów za ciepło i trzeba podnieść przedpłaty do 5 zł za m kw. To niestety oznacza dla nas kolejne wydatki, a do tego już niedługo ma nastąpić podwyżka czynszu o prawie 7 procent! To już nie są pojedyncze przypadki, ale ciągła spiralna eskalacja kosztów. Kto na tym zyskuje? Na pewno nie my, zwykli mieszkańcy.

  adamprzybylo - 2023-03-23, 19:16
  1
  0

  Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na komentarze.

  Zaloguj się

   Trochę dziwne te obliczenia... Za ciepło w spółdzielni płaci się równą przedpłatę przez 12 miesięcy, a spółdzielnia płaci do EC od października do kwietnia (około 7 miesięcy). Wyliczanie rocznej przedpłaty (stałej przez 12 miesięcy) na podstawie dwóch najdroższych (najzimniejszych) miesięcy jest jakimś nieporozumieniem. Opłaty muszą wzrosnąć, bo EC podniosło cenę w taryfie, ale nie do 5 zł/m2. Trzeba było w październiku zrobić symulację i wyliczyć spodziewany koszt w całym sezonie i wtedy podnieść odpowiednio cenę, bo teraz pewnie kasa świeci pustkami i trzeba szybko na rachunki dozbierać.

   Zew - 2023-03-23, 06:56
   0
   1

   Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na komentarze.

   Zaloguj się

    Absolutnie nikt nie powinien być zaskoczony. Absolutnie. Nikt. To, że rachunki za ciepło w Miliczu wzrosły, jest nie do uniknięcia. Fakt, zdecydowanie nie jest to dobra wiadomość dla osób, które muszą płacić wyższe czynsze. Powrót do wyższej stawki VAT na energię i paliwa jest niekorzystny dla konsumentów, ale jest to decyzja rządu, na którą nasi lokalni przedstawiciele nie mieli wpływu. Jednakże, podwyżka czynszu i przedpłat za ogrzewanie w tej samej chwili jest bardzo uciążliwa dla spółdzielców i mieszkańców. My - Miliczanie - musimy koniecznie zrozumieć, że spółdzielnia jest zobligowana pokryć koszty za ciepło, ale ta sytuacja jest niesprawiedliwa dla mieszkańców, którzy zmuszeni są do ponoszenia dodatkowych kosztów. Petycja skierowana do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o rekompensatę za bieżący sezon grzewczy jest słuszna i powinna zostać rozpatrzona pozytywnie. Mam nadzieję, że lokalni przedstawiciele i rząd podejmą działania, które pomogą w złagodzeniu skutków tej sytuacji dla mieszkańców Milicza.