LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności Drastyczny wzrost opłat za ciepło

W sprzedaży od 15.03.2023

IMG

Licznik odwiedzin

2 617 661

Ostatnie komentarze

Aktualności

Drastyczny wzrost opłat za ciepło

40 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Od nowego roku wrócił wyższy VAT na energię i paliwa, co spowodowało, że tegoroczne rachunki za ciepło z milickiej Elektrociepłowni będą znacznie wyższe. Stąd spółdzielcy SM „Barycz” w Miliczu od 1 kwietnia będą wnosić wyższe przedpłaty za centralne ogrzewanie, wynoszące średnio 5 zł za 1 m kw. Wyższe przedpłaty zbiegły się również z wprowadzoną od 1 kwietnia podwyżką czynszu w Spółdzielni o prawie 7 procent.

Rządowa Tarcza Antyinflacyjna na paliwo gazowe, wprowadzająca obniżoną z 23 proc. do 5 proc. stawkę VAT obowiązywała tylko do końca ubiegłego roku, stąd od 1 stycznia wszyscy odbiorcy ciepła z milickiej Elektrociepłowni znów muszą płacić 23-procentową stawkę VAT, a to oznacza znacznie wyższe niż dotąd rachunki za c.o. 
Jak wyliczyła Spółdzielnia Mieszkaniowa „Barycz” w Miliczu, po podwyżce VAT-u za ciepło dostarczane do Spółdzielni rachunek za styczeń wyniósł ponad 367,5 tys. zł, a za luty – 357,7 tys. zł. Łącznie daje to kwotę 725,4 tys. zł, która podzielona przez 58,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni zasobów Spółdzielni, co daje kwotę 6,19 zł za m kw. brutto. A to oznacza, że dotychczasowe przedpłaty wnoszone przez spółdzielców na centralne ogrzewanie w comiesięcznym czynszu nie pokrywają bieżących kosztów za ciepło, gdyż wnoszone przez nich przedpłaty wynoszą od 1,30 zł do 3,90 zł za m kw. Stąd zarząd Spółdzielni zdecydował o podniesienie przedpłat za ciepło do uśrednionej kwoty 5 zł za m kw. 


– Na wysokość opłat za ciepło nie mamy wpływu, podobnie jak pozostali odbiorcy ciepła – urzędy, szkoły czy kryty basen, a ponieważ przestała obowiązywać Rządowa Tarcza Antyinflacyjna i podatek VAT znów wynosi 23 proc. musieliśmy zwrócić się do spółdzielców o wnoszenie wyższych niż dotąd przedpłat za ciepło, z których pokrywamy bieżące rachunki wystawiane przez Elektrociepłownię w Miliczu – mówi prezes SM „Barycz” Edward Lempach. Jak zaznacza, w ubiegłym roku dopłaty do paliw i gazu otrzymali indywidualni właściciele mieszkań, natomiast takich dopłat nie było w ogóle dla spółdzielców, którzy też muszą ponosić coraz wyższe koszty opłat za ciepło. – Uważam to za bardzo niesprawiedliwe, gdyż aktualny sposób obciążania kosztami centralnego ogrzewania odbiorców ciepła sieciowego jest nie do zaakceptowania. Stąd wspólnie z innymi spółdzielniami skierowaliśmy petycję do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w Warszawie, aby i spółdzielców objąć rekompensatą za bieżący sezon grzewczy w wysokości 1 tys. zł na lokal mieszkalny w postaci dofinansowania kosztów ciepła ponoszonych przez mieszkańców budynków wielolokalowych – mówi prezes Edward Lempach dodając, że pod petycją w SM „Barycz” podpisało się ponad 500 spółdzielców, a w skali kraju tysiące spółdzielców. Na odpowiedź trzeba jednak poczekać. 


Wyższe przedpłaty za c.o. zbiegły się z podwyżką czynszu, który od 1 kwietnia wzrośnie o prawie 7 procent i spółdzielcy będą płacić czynsz w wysokości od 5,37 zł za 1 m kw. Podwyżka wyniesie dokładnie 42 gr. za 1 metr kwadratowy, w tym o 27 gr. za 1 m kw. podniesiono opłaty eksploatacyjne i o 15 gr. na fundusz remontowy. 


Czynsz w Spółdzielni Mieszkaniowej podnoszony jest corocznie, co wiąże się ze wzrostem opłat za usługi, media, a także podatku i płacy minimalnej. 
Spółdzielcy otrzymali już powiadomienia o podwyżce i indywidualnie wyliczone, obowiązujące od 1 kwietnia, nowe stawki czynszu. 

 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.