LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności 30 lat spełniania marzeń MSPDiON

W sprzedaży od 20.09.2023

IMG

Licznik odwiedzin

2 763 840

Ostatnie komentarze

Aktualności

30 lat spełniania marzeń MSPDiON

300 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 5
2 / 5
3 / 5
4 / 5
5 / 5

Śpiewa ambasadorka MSPDiON Ewelina Lisowska
– Udowadniamy, że jeżeli bardzo się chce, to naprawdę można wiele zrobić dla osób z niepełnosprawnością – mówi prezes MSPDiON Alicja Szatkowska. Obok minister M. Maląg, wiceminister P. Wdówik i wicemarszałek M. Krzyżanowski
Gratulacje prezes A. Szatkowskiej składa senator Jan Filip Libicki. Obok wójt gminy Krośnice A. Biały, sekretarz A. Głowiński i dyrektor GOPS U. Korol
Gratulacje od firmy ART-ZBYT

Obchody 30-lecia istnienia Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych połączono w piątek 2 czerwca z Powiatowym Integracyjnym Dniem Dziecka oraz otwarciem restauracji nad zalewem, którą poprowadzą osoby niepełnosprawne. Będzie to trzecia tego typu placówka w Polsce. Całość zakończyły koncerty gwiazdy polskiej estrady Eweliny Lisowskiej i Moniki Kuszyńskiej.

Jubileusz rozpoczął briefing prasowy dla mediów. Przed kamerami, przy licznie przybyłych dziennikarzach stacji telewizyjnych, radiowych i prasowych, głos zabrali minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wiceminister i sekretarz stanu MRiPS Paweł Wdówik, wicemarszałek woj. dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski oraz posłanka PiS na Sejm RP Mirosława Stachowiak-Różecka z Wrocławia. Goście podkreślali, że MSPDiON jest wzorcowym podmiotem, modelowo realizującym wsparcie dla osób niepełnosprawnych – od najmniejszych po dorosłych, i stale rozszerza swoją ofertę, wprowadzając nowe rozwiązania mające ułatwić życie osób z niepełnosprawnościami. Prezes MSPDiON Alicja Szatkowska mówiła, że 30 lat temu tworzono Milickie Stowarzyszenie od zera, z myślą o osobach niepełnosprawnych, „dla których żyjemy, funkcjonujemy i pokazujemy, że jak bardzo się chce, to wiele rzeczy można zrobić”. Wspomniała, że dwa lata temu premier Mateusz Morawiecki otwierał Milickie Centrum Wsparcia Capitol, w którym diagnozuje się i prowadzi terapię dla najmłodszych, a dzisiaj otwarta zostanie jedna z trzech restauracji w Polsce prowadzona przez dorosłe osoby niepełnosprawne. Prezes podkreślała, że zmienia się prawo, rządzący słuchają środowiska osób niepełnosprawnych i realizują ważne programy, jak asystentura i opieka wytchnieniowa. 


Potem wspominała trudne początki tworzenia MSPDiON. - Część śmiała się z nas, ale była też garstka, która w nas uwierzyła. Tutaj chcę podziękować trzem osobom, miliczanom, którzy uwierzyli w nas – mówiła A. Szatkowska, wymieniając pierwszego burmistrza Milicza Janusza Wierzowieckiego, ówczesnego kierownika urzędu rejonowego w Miliczu Marka Maciejaka i obecnego sekretarza miasta Wrocław Włodzimierza Patalasa. Dziękowała też Nadleśnictwu Milicz i Lasom Państwowym, na pomoc których zawsze mogła liczyć. – Tak się rozbudowaliśmy, że dzisiaj złośliwi mówią, że Szatkowska pół miasta przejmuje. A to przecież nie jest dla mnie, tylko dla osób niepełnosprawnych, które też mają prawo godnie żyć. Ja dzisiaj jestem, ale jutro może mnie nie być, a to wszystko, co stworzyliśmy z cudowną kadrą i załogą, cudowną ekipą, zostanie. A Milicz, mam nadzieję, będzie nadal wzorową placówką dla innych – mówiła, dziękując wszystkim pracownikom MSPDiON za ogromne zaangażowanie i działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.  

 

Kolejne wyzwanie
Chwilę potem dokonano oficjalnego otwarcia Spółdzielni Socjalnej „Poza Horyzont”, która zajęła się m.in. prowadzeniem restauracji nad milickim zalewem. Krótkie przemówienie wygłosiła prezes Spółdzielni Anna Tarczyńska. – Jako mama Kacpra wiem doskonale, z jakimi trudnościami borykają się osoby niepełnosprawne. Trudności te uniemożliwiają często osiągnięcie pełnej niezależności i samodzielności, zarówno na płaszczyźnie społecznej, jak i zawodowej. Otwarcie Spółdzielni jest odpowiedzią na ich potrzeby. Wszystko, co robimy, robimy dla nich, ale co najistotniejsze, robimy to z nimi – mówiła. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali pełnomocnicy Spółdzielni: Alicja Szatkowska i Marta Kowal-Kaczmarek, członkowie zarządu MSPDiON: Anna Tarczyńska i Marta Jamrozik, starosta Sławomir Strzelecki, przew. Rady Powiatu Krzysztof Osmelak i uczestnik nowo otwartej Spółdzielni Kacper Tarczyński.
Zaraz potem do prezes Alicji Sztakowskiej ustawiła się długa kolejka gości. Gratulacje składali m.in. senator Jan Filip Libicki, poseł Jacek Świat, pełnomocnik marszałka ds. osób niepełnosprawnych na Dolnym Śląsku Paweł Parus, wiceburmistrz Milicza Łukasz Rokita, wójt gminy Krośnice Andrzej Biały z sekretarzem Andrzejem Głowińskim i dyrektor GOPS-u Urszulą Korol, reprezentujące wójta gminy Cieszków dyrektor GOPS Alicja Błaszczyńska i inspektor ds. oświaty Katarzyna Niedbała, z-ca dyrektora wojewódzkiego ARiMR Jolanta Szczuraszek, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Barycz” Mieczysław Ryba, współwłaściciele Art-Zbytu Andrzej Wojtyczka i Bogdan Michalak, którzy wręczyli prezes bon na kwotę 10 tys. zł, oraz wielu innych osób. A wcześniej, podczas otwarcia imprezy na scenie, gratulacje składali też starosta milicki Sławomir Strzelecki, przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Osmelak, który wręczył prezes A. Szatkowskiej złotą różę, oraz prezes Fundacji na rzecz Ziemi Milickiej Marta Kowal-Kaczmarek.

 

Koncerty ambasadorek
W tym dniu teren zalewu podzielono na dwie duże części. Na pierwszej przez cały dzień trwał Powiatowy Integracyjny Dzień Dziecka, zorganizowany przez Powiat Milicki, Fundację na rzecz Ziemi Milickiej oraz MSPDION. Na licznie przybyłych czekały różnorodne stanowiska, w tym mobilna Sala Doświadczenia Świata, malowanie twarzy, animacje i zabawy czy loteria fantowa. Uczestnicy mogli też m.in. przejechać się bryczką konną, przepłynąć kajakiem, poskakać na zamkach dmuchanych czy postrzelać na wojskowym symulatorze Cyklop oraz  zobaczyć z bliska pracę służb mundurowych. 
Zwieńczeniem dnia były trzy koncerty. Najpierw wystąpił zespół Raj Story, złożony z 
uczestników WTZ i ŚDS oraz pracowników Milickiego Stowarzyszenia. A potem na scenie pojawiły się gwiazdy polskiej estrady, które są ambasadorkami MSPDiON. Pierwsza wystąpiła Ewelina Lisowska, która zaśpiewała m.in. piosenkę „Prosta sprawa” w duecie ze swoją kuzynką Zuzią, która uczęszczała kiedyś do przedszkola Milickiego Stowarzyszenia. Obchody zamknął równie udany i piękny koncert Moniki Kuszyńskiej z nastrojowymi piosenkami, które z piosenkarką śpiewała cała widownia. 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.