LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności Jubileusz 60-lecia Technikum Leśnego

W sprzedaży od 20.09.2023

IMG

Licznik odwiedzin

2 763 878

Ostatnie komentarze

Aktualności

Jubileusz 60-lecia Technikum Leśnego

Olek Zielonka - 2023-06-07
338 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 5
2 / 5
3 / 5
4 / 5
5 / 5

W trakcie uroczystego apelu gości powitała dyrektor Justyna Żarczyńska, dziękując im za przybycie
Głos zabrała eurodeputowana Beata Kempa, która podkreślała duże znaczenie polskich lasów dla suwerenności kraju
Zasłużeni nauczyciele otrzymali Złote Medale Prezydenta Rzeczpospolitej za wieloletnią służbę
Uczestnicy jubileuszu 60-lecia Technikum Leśnego przeszli ulicami Milicza w marszu z Orkiestrą Dętą z Gostynia
W jubileuszowym apelu wzięło udział ponad 500 osób

Milickie Technikum Leśne im. Władysława Jedlińskiego obchodziło w sobotę 3 czerwca 60-lecie swojego istnienia. Podczas trwających przez większość dnia obchodów odbyła się msza św., przemarsz ulicami miasta, uroczysty apel oraz festyn w parku Maltzanów. Szkoła wzbogaciła się także o nowo otwartą izbę przyrodniczo-leśną i siłownię. Na jubileuszu oprócz absolwentów, uczniów i nauczycieli pojawili się zaproszeni goście, w tym eurodeputowani oraz przedstawiciel minister Klimatu i Środowiska.

Technikum Leśne w Miliczu powstało w maju 1963 roku na mocy decyzji ówczesnego Ministra Leśnictwa PRL. Pierwsi nauczyciele z dyrektorem Marianem Ptaszyńskim tworzyli szkołę od podstaw, m.in. samodzielnie adaptując zabytkowe zabudowania na potrzeby dydaktyki oraz internatu. Przez kilkadziesiąt lat istnienia szkoły zmieniały się jej nazwy i organy prowadzące, ale profil pozostał niezmienny. Szkoła wzbogaciła się o nowoczesne sale lekcyjne, obiekty sportowe czy budynek internatu. Odniosła też prestiżowy sukces, zostając w rankingach najlepszym technikum na Dolnym Śląsku oraz najlepszą szkołą leśną w Polsce w roku 2020. Placówkę ukończyło ok. 5 tysięcy absolwentów, z których wielu zasłużyło się zawodowo lub naukowo w obszarze nauk przyrodniczych. Przez grono pedagogiczne przewinęły się setki nauczycieli i wychowawców. Od kilku lat prężnie rozwija się stowarzyszenie absolwentów i przyjaciół szkoły. Dlatego jubileusz 60-lecia, odbywający się w sobotę 3 czerwca był tak hucznie obchodzonym wydarzeniem. 

 

Oficjalne obchody
Jubileuszowe obchody rozpoczęły się o godz. 10 od mszy św. odprawionej przez biskupa Jacka Kicińskiego w kościele św. Andrzeja Boboli. Podczas homilii ks. biskup zwrócił uwagę na szczególną odpowiedzialność spoczywającą na zawodzie pedagoga, którego znaczenia ze względu na kształtowanie młodych ludzi nie da się przecenić. Po mszy jej uczestnicy uformowali pochód i prowadzeni przez Orkiestrę Dętą Miasta i Gminy Gostyń przeszli ulicami 1 Maja, Boczną oraz Zamkową na dziedziniec głównego budynku technikum w Pałacu Maltzanów. Tam część zaproszonych gości udała się na otwarcie nowej izby przyrodniczo-leśnej, czyli nowoczesnej sali dydaktycznej wyposażonej m.in. w próbki wszystkich rodzajów drewna występujących w polskich lasach, mikroskopy, gabloty z motylami, zbiór trofeów myśliwskich czy prasę branżową. Będzie ona dostępna nie tylko dla uczniów, ale także dla grup zwiedzających.
Kulminacyjnym momentem uroczystych obchodów był apel na szkolnym boisku. Pojawiło się na nim wielu gości, eurodeputowani Beata Kempa i Bogdan Rzońca oraz posłanka na Sejm Agnieszka Soin, a także z-ca dyrektora departamentu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Maciej Szmit. Lokalny samorząd reprezentowali starosta Sławomir Strzelecki, wiceburmistrz gminy Milicz Łukasz Rokita, wójt gminy Krośnice Andrzej Biały i przew. Rady Powiatu Krzysztof Osmelak. Nie zabrakło też przedstawicieli świata nauki w osobie byłych absolwentów, a obecnie profesorów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wśród gości pojawili się także nadleśniczy z południowo-zachodniej części kraju, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół leśnych, komendanci służb mundurowych oraz przedstawiciele milickich przedsiębiorstw czy instytucji wspierających szkołę. Wszystkich serdecznie powitała dyrektor Justyna Żarczyńska. 
– Na dorobek naszej szkoły złożyła się praca kilku pokoleń nauczycieli, wychowawców i uczniów. A potwierdzają go osiągnięcia, sukcesy zawodowe i kariery naszych absolwentów, którzy zdali egzamin z życia. Waszą obecnością dzisiaj potwierdzacie przywiązanie do lat nauki, przyjaciół, pedagogów i miejsca. Pokazujecie, jak silne są te więzi. Zaświadczacie o prestiżu szkoły. Dziękuję wam za to i życzę wspaniałych chwil tutaj – mówiła dyrektor. Następnie głos zabrali zaproszeni goście, wśród których znalazła się eurodeputowana Suwerennej Polski Beata Kempa. – Mundur zobowiązuje, a absolwenci tego wspaniałego technikum właśnie w mundurach służą Rzeczpospolitej. Lasy polskie to jedna trzecia terytorium kraju, a przez to – podstawa naszej suwerenności. Dlatego pragnę podziękować wszystkim obecnym uczniom, a przede wszystkim absolwentom za ich służbę i bycie niesamowitymi profesjonalistami. Jestem przekonana, że to zasługa tej szkoły – mówiła 


Po przemowach gości zasłużonym nauczycielom przedstawiciel rządu wręczył odznaczenia państwowe: brązowe, srebrne i złote Medale Prezydenta Rzeczpospolitej za wieloletnią służbę, Medale Komisji Edukacji Narodowej oraz najwyższe odznaczenia w leśnictwie – Kordelasy Leśnika Polskiego, które otrzymali nauczyciele Salomea Bienkiewicz, Zygmunt Wiertel, Krzysztof Salata oraz pracownik szkoły Grzegorz Matuszak. Statuetki przyjaciół szkoły otrzymali m.in. absolwenci, pomagający w urządzeniu izby przyrodniczo-leśnej i siłowni. Na koniec przybyli goście na ręce dyrektor Justyny Żarczyńskiej złożyli dary dla szkoły, w tym obrazy czy monografie uwzględniające dorobek naukowy absolwentów szkoły.

 

Czas spotkań
Na jubileusz milickiego Technikum Leśnego przybyło kilkuset absolwentów z całej Polski: od tych, którzy rozpoczynali naukę 60 lat temu w pierwszym roku funkcjonowania placówki aż po obecnych studentów, jeszcze niedawno uczących się w Miliczu. Często towarzyszyły im rodziny, dzieci czy znajomi. Po oficjalnych obchodach mieli okazję spotkać przyjaciół albo dawnych nauczycieli, aby porozmawiać lub wymienić się doświadczeniami. Duży entuzjazm wśród absolwentów wzbudziła obecność wieloletniego dyrektora szkoły Czesława Sadrakuły, uczącego uczniów wielu roczników fizyki i chemii. 
Park Maltzanów na tyłach kompleksu pałacowego zamienił się w kolorowy festyn. Nie zabrakło oferty gastronomicznej ze straganów czy food trucków a także ław do biesiadowania. Czerwcowa pogoda wyjątkowo dopisała i wielu gości zostało aż do późnego popołudnia.

 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.