LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Różności W Szkole Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy powstaje klasa łyżwiarstwa szybkiego. Nabór chętnych trwa!

W sprzedaży od 20.09.2023

IMG

Licznik odwiedzin

2 763 974

Ostatnie komentarze

Różności

W Szkole Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy powstaje klasa łyżwiarstwa szybkiego. Nabór chętnych trwa!

anm - 2023-07-18
193 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 3
2 / 3
3 / 3

- Obserwujemy trendy, szukamy dyscyplin, które w regionie się rozwijają, w których dolnośląska młodzież osiąga dobre wyniki sportowe i z której mogą się wywodzić przyszli reprezentanci Polski –  Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Świdnickie lodowisko to obiekt z prawdziwego zdarzenia. Zostało ono częściowo zmodernizowane przez zawodami World Games 2017
Porozumienie w sprawie otwarcia klasy łyżwiarstwa szybkiego podpisało Województwo Dolnośląskie, Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego oraz Miasto Świdnica

Popularność łyżwiarstwa szybkiego, a zwłaszcza short tracku, w naszym kraju systematycznie rośnie. Od nowego roku szkolnego 2023/2024 uzdolniona sportowo młodzież z Dolnego Śląska będzie mogła rozwijać swój talent i trenować ten sport w ramach nowej klasy, która otwiera się w świdnickim liceum. Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc, więc chętni mogą składać wymagane dokumenty.

Ideą powstania nowej klasy jest danie możliwości, osiągającej wysokie wyniki sportowe młodzieży, szkolenia się i rozwijania swojego talentu łyżwiarskiego na Dolnym Śląsku. Młodzi zawodnicy będą mogli się uczyć i realizować sportowo przebywając wciąż blisko swoich rodzin. Samorząd Województwa Dolnośląskiego prowadził w tym temacie rozmowy ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy, która jest organizacyjną jednostką oświatową województwa. Jednocześnie, nawiązano kontakt również z Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Szybkiego oraz miastem Świdnica, która dysponuje lodowiskiem, gdzie będzie można prowadzić szkolenie sportowe.

- Nasza propozycja nauki i jednocześnie prowadzenia szkolenia sportowego dla młodzieży poszerza właśnie się o kolejną dyscyplinę sportową – łyżwiarstwo szybkie. Obserwujemy trendy, szukamy dyscyplin, które w regionie się rozwijają, w których dolnośląska młodzież osiąga dobre wyniki sportowe i z której mogą się wywodzić przyszli reprezentanci Polski, którzy tak jak pani Natalia Czerwonka będą zdobywać w przyszłości medale mistrzostw Europy, Świata i Igrzysk Olimpijskich – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego z Bezpartyjnych Samorządowców.

Inicjatorką całego przedsięwzięcia jest Dolnoślązaczka – Natalia Czerwonka – medalistka olimpijskich igrzysk zimowych. Jeszcze w trakcie kariery zaczęła ona działać na rzecz rozwoju łyżwiarstwa. Zawodniczka zapowiedziała także wsparcie w budowaniu systemu szkoleniowego dla utalentowanych sportowców na Dolnym Śląsku. Finansowanie projektu zapewnią Samorząd Województwa Dolnośląskiego, który prowadzi szkołę, oraz Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego.

- Natalia Czerwonka jest wzorem do naśladowania dla dzieci i młodzieży, dlatego cieszę się, że możemy ją wesprzeć i wspólnie budować system szkoleniowy dla naszych utalentowanych sportowców – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego z Bezpartyjnych SamorządowcówŚwidnicka szkoła jest jedną z kilku szkół sportowych, które prowadzimy jako Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Mam nadzieję, że dzięki tej współpracy wspólnie wychowamy następne pokolenia mistrzów – dodaje.

- Dla mnie to wzruszająca chwila. Od dwóch lat myślałam o tym jak wesprzeć dzieci, które będą mogły się rozwijać w tej dyscyplinie. Myślę ze to jest początek czegoś naprawdę wielkiego. Sport uczy cierpliwości, pracowitości i pokory, ale to wszystko byłoby na nic gdybym nie otrzymała wsparcia od Państwa – od samorządów – dodaje Natalia Czerwonka.

Świdnickie lodowisko to obiekt z prawdziwego zdarzenia. Zostało ono częściowo zmodernizowane przed zawodami World Games 2017, które były rozgrywane na Dolnym Śląsku. Z powodzeniem można tam profesjonalnie trenować, a także organizować zawody. Miasto Świdnica zapowiedziało wkład w dalsze prace modernizacyjne.

Idea otwarcia nowego oddziału łyżwiarstwa szybkiego w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy  rozpoczęła się od programu popularyzacji łyżwiarstwa szybkiego i short tracku, którego realizację wspiera Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Jednocześnie od kilku lat wiemy, że na popularności zyskuje zwłaszcza short track i że jest to również ta dyscyplina, która w systemie sportu młodzieżowego sprawnie się rozwija i może przynieść województwu dodatkowe punkty w klasyfikacji sportu młodzieżowego. Na Dolnym Śląsku prężnie działają kluby, które prowadzą szkolenie w łyżwiarstwie szybkim oraz jeździe na rolkach i wrotkach (będące pokrewnymi dziedzinami komplementarnymi do szkolenia w sporcie łyżwiarskim) – MKS Cuprum Lubin, UKS Orlica Duszniki – Zdrój, UKS Znicz Kłodzko oraz Akademia Sportowego Rozwoju Natalii Czerwonki.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.