Strict Standards: Static function ReactableEntity::get_entity_id_field() should not be abstract in /home/srv64662/domains/glosmilicza.pl/public_html/data_base/dto/reactable_entity.php on line 7

Strict Standards: Static function ReactableEntity::get_reactions_table_name() should not be abstract in /home/srv64662/domains/glosmilicza.pl/public_html/data_base/dto/reactable_entity.php on line 8
Noc spadających gwiazd
LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz

W sprzedaży od 21.02.2024

IMG

Licznik odwiedzin

2 879 373

Ostatnie komentarze

Dolina Baryczy

Noc spadających gwiazd

js - 2023-08-15
597 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 2
2 / 2

Spotkanie miłośników astronomii prowadził Tomasz Dębski
Uczestnicy mogli zobaczyć przez teleskop min. Wielką Gromadę Kulistą (M13)

W nocy z piątku na sobotę 10-11 sierpnia w pobliżu Domu Drzewa w Walkowie odbyło się spotkanie miłośników astronomii, którzy obserwowali sierpniowy rój meteorów, zwanych Perseidami. W spotkaniu uczestniczyło ok. 40 osób.

Teren obserwacji został udostępniony miłośnikom astronomii przez nadleśnictwo Milicz, a sprzęt nagłaśniający użyczył Milicki Ośrodek Kultury. Spotkanie zorganizował milicki miłośnik astronomii Tomasz Dębski, który prywatnie jest dyrektorem SOA Mezzorte podlegającego pod DTM we Wrocławiu. W spotkaniu uczestniczył również emerytowany nauczyciel fizyki w Technikum Leśnym Józef Sławenta, który udostępnił swój 6-calowy teleskop oraz lornetki astronomiczne.

Pokaz rozpoczął się ok. godz. 22. W sumie w obserwacji sierpniowego nieba uczestniczyło ok. 40 osób w wieku od 8 do 70 lat. Spotkanie prowadził Tomasz Dębski, który przekazał zebranym podstawowe informacje o konstelacjach, gromadach gwiazd, galaktykach a przede wszystkim o meteorach, które w tym dniu obserwowali zebrani. Uczestnicy spotkania usadowieni w przyniesionych przez siebie leżakach i składanych krzesełkach obserwowali „spadające gwiazdy”. Mogli je oglądać przez lornetki, a także przez teleskop. Tej nocy można było zobaczyć m.in. kulistą gromadę gwiazd M13, podwójną dwukolorową gwiazdę Albireo, galaktykę Andromedę, a także Saturna z pierścieniami oraz Jowisza z jego czterema księżycami. Spotkanie trwało do godz. 1.30. W czasie ponad 3-godzinnego spotkania naliczono ok. 40 spadających gwiazd.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.