LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz

W sprzedaży od 29.11.2023

IMG

Licznik odwiedzin

2 826 828

Ostatnie komentarze

Aktualności

Wyborczy maraton w 2024 roku

163 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

W niedzielę 15 października cała Polska wybierała w wyborach parlamentarnych posłów i senatorów. W 2024 roku czekają nas kolejne wybory: samorządowe (w kwietniu) oraz do Parlamentu Europejskiego (9 czerwca).

W wyborach parlamentarnych zanotowaliśmy w Polsce rekordową frekwencję w wys. 74,03 proc. Wszystko wskazuje na to, że w grudniu nowy rząd utworzy koalicja dotychczasowych ugrupowań opozycyjnych (Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, Nowa Lewica) z premierem Donaldem Tuskiem na czele. W przyszłym roku czekają nas ponownie wyborcze emocje.

Jako pierwsze, w kwietniu, odbędą się wybory samorządowe, w których wybierać będziemy wójtów, burmistrzów oraz radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Poprzednie wybory samorządowe w Polsce odbyły się 21 października 2018 roku. W związku z tym, że kadencja samorządów trwa obecnie pięć lat (została wydłużona w 2018 roku), to termin kolejnych wyborów, zgodnie z kalendarzem wyborczym, przypadał na jesień 2023 roku. W związku z tym, że w tym samym terminie wypadały wybory parlamentarne, rządząca większość w 2022 roku zdecydowała o wydłużeniu kadencji samorządów do 30 kwietnia 2024 roku. Oznacza to, że kolejne wybory samorządowe odbędą się wiosną przyszłego roku. Możliwe terminy to 7, 14 lub 21 kwietnia. Zarządzenia terminu wyborów należy się spodziewać najpóźniej na przełomie roku.
Zgodnie ze znowelizowanym 5 lat temu kodeksem wyborczym nowe przepisy wprowadzają dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, przy czym zasada ta nie działa wstecz i dwie kadencje są naliczane dopiero od wyborów przeprowadzonych w 2018 roku. Tak więc, nasi włodarze, którym właśnie kończy się pierwsza liczona kadencja: burmistrz Piotr Lech oraz wójtowie Andrzej Biały i Ignacy Miecznikowski w zbliżających się wyborach mogą ubiegać się o reelekcję. Natomiast starostę, jak dotychczas, wybierze w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów nowo wybrana Rada Powiatu. Jeśli chodzi o radnych wszystkich samorządów, to mogą oni kandydować do rad dowolną ilość razy.

Po wyborach samorządowych w czerwcu pójdziemy na wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbywają się co 5 lat. Już wiadomo, że wybory europejskie odbywać się będą w naszym kraju 9 czerwca 2024 roku. Polska ma obecnie 52 przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. W wyborach głosować będziemy na partie krajowe, ale później większość wybranych europosłów przystępuje do ponadnarodowych grup politycznych, powiązanych z danymi partiami krajowymi.

 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.