Strict Standards: Static function ReactableEntity::get_entity_id_field() should not be abstract in /home/srv64662/domains/glosmilicza.pl/public_html/data_base/dto/reactable_entity.php on line 7

Strict Standards: Static function ReactableEntity::get_reactions_table_name() should not be abstract in /home/srv64662/domains/glosmilicza.pl/public_html/data_base/dto/reactable_entity.php on line 8
Drogowe plany powiatu
LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz

W sprzedaży od 21.02.2024

IMG

Licznik odwiedzin

2 879 360

Ostatnie komentarze

Aktualności

Drogowe plany powiatu

383 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Na sesji Rady Powiatu 8 listopada starosta Sławomir Strzelecki poinformował radnych, że powiat milicki otrzymał w ostatnich tygodniach blisko 18 mln zł dofinansowań rządowych na zrealizowanie 8 inwestycji drogowych, które zostaną wykonane na początku przyszłej kadencji samorządowej.

Pierwsze dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wys. 60 proc. wartości inwestycji dotyczy remontów dróg i budowy chodników w Bukowicach i Ostrowąsach. Na budowę 700-metrowego chodnika przy ul. Wrocławskiej w Bukowicach – pomiędzy ul. Sosnową i Kubrycką, powiat otrzymał 1 mln 384 tys. zł. Natomiast dofinansowanie na budowę chodnika przy drodze powiatowej w Ostrowąsach o długości 385 m (w kierunku Wodnikowa Górnego) wynosi 871 tys. zł. Jak informował starosta, obecnie kończone są projekty na obie inwestycje i powiat wkrótce ogłosi przetargi, gdyż zgodnie z warunkami dofinansowania wykonawca powinien być wyłoniony do końca roku, a zadanie musi być zrealizowane najpóźniej do końca listopada 2024 roku.
Drugie dofinansowanie w wys. 11 mln 875 tys. zł powiat pozyskał z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład na remont 5 dróg powiatowych. Z tej kwoty 9 mln 975 tys. zł zostanie przeznaczone na przebudowę i remont 3 dróg powiatowych: Ruda Sułowska - Grabówka – Olsza; Świętoszyn - Piękocin - Piotrkosice i Wierzchowice PKP - Wąbnice. Natomiast 1,9 mln zł zostanie przeznaczone na remont drogi powiatowej Biadaszka - Trzebicko i Jankowa - Tworzymirki. Przetarg na te inwestycje zostanie ogłoszony wiosną 2024 roku. Obecnie przygotowywana jest dokumentacja na te zadania. Inwestycja zakończy się do połowy 2025 roku.


Kolejne dofinansowanie w wys. 3,77 mln zł powiat otrzymał z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Na przebudowę zniszczonej drogi z Młodzianowa do Henrykowic o długości ok. 2,2 km powiat dostał 60 proc. dofinansowania w wysokości 1,59 mln zł. Z kolei na przebudowę drogi powiatowej z Wierzchowic do Wąbnic o długości 1 km i 50 metrów pozyskano dofinansowania w wys. wys. 60 proc., czyli 2,18 mln zł. Inwestycje mają by wykonane w 2025 roku.
– Zwróciliśmy się z prośbą do gmin, aby zabezpieczyły w swoich budżetach środki na wkład własny do inwestycji przeprowadzanych na ich terenie. Obecnie trwa przygotowywanie dokumentacji projektowej na te zadania. Największy problem jest z drogami z Młodzianowa do Henrykowic i z Wierzchowic do Wąbnic, gdzie wymagane są decyzje środowiskowe na obydwie drogi, na co czeka się nawet pół roku. Dlatego drogi te zostaną przebudowane najpóźniej. Najważniejsze, że obie drogi zostaną wykonane na początku przyszłej kadencji – mówił na sesji starosta Sławomir Strzelecki.
Radny Grzegorz Duda dopytywał o zakres prac i termin rozpoczęcia remontu drogi Świętoszyn - Piękocin - Piotrkosice. Jak mówił starosta, przetargi na wszystkie trzy drogi powinny być ogłoszone w lutym po wykonaniu dokumentacji. – Liczę, że gminy dofinansują nam te remonty w wysokości połowy wkładu własnego. Do remontu drogi Ruda Sułowska – Olsza zadeklarowała się nam dołożyć także firma Tarczyński – mówił starosta Strzelecki.


Radny Marek Sierpiński dopytywał, kiedy inwestycje zostaną wykonane i dlaczego do budowy chodnika nie wybrano Gruszeczki tylko Ostrowąsy i Bukowice. Starosta odpowiedział, że do programu dofinansowania budowy chodników powiat mógł złożyć dwa wnioski. – Nie mieliśmy wątpliwości, że pierwsze w kolejności jest dokończenie budowy chodnika w Bukowicach, przy której to inwestycji w ostatnich latach wspierała nas mocno gmina Krośnice. Przy wyborze drugiego chodnika w grę wchodziły Ostrowąsy, Pakosławsko i właśnie Gruszeczka. Ostatecznie zdecydowaliśmy, że najpilniejszą inwestycją są Ostrowąsy, dlatego, że przy okazji remontu będzie można tam wyremontować jeszcze kawałek drogi. Z kolei w Gruszeczce droga jest już zrobiona – tłumaczył starosta Strzelecki dodając, że pierwsze w kolejności zostaną wykonane właśnie chodniki, a jako ostatnie drogi Młodzianów - Henrykowice i Wierzchowice - Wąbnice. Wszystkie inwestycje będą już realizowane przez władze powiatu w nowej kadencji samorządowej.

 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.