Strict Standards: Static function ReactableEntity::get_entity_id_field() should not be abstract in /home/srv64662/domains/glosmilicza.pl/public_html/data_base/dto/reactable_entity.php on line 7

Strict Standards: Static function ReactableEntity::get_reactions_table_name() should not be abstract in /home/srv64662/domains/glosmilicza.pl/public_html/data_base/dto/reactable_entity.php on line 8
Związki domagają się restrukturyzacji szpitala
LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności Związki domagają się restrukturyzacji szpitala

W sprzedaży od 21.02.2024

IMG

Licznik odwiedzin

2 879 350

Ostatnie komentarze

Aktualności

Związki domagają się restrukturyzacji szpitala

384 👁️ 2 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się
1 / 2
2 / 2

Wicestarosta J. Łabuda, starosta S. Strzelecki i P. Psiuk w czasie spotkania z przedstawicielami Związków Zawodowych w MCM-ie
Radny Piotr Psiuk (od lewej), przedstawiciele Związków Zawodowych w MCM-ie: S. Kurzyńska, P. Knopik-Dec, K. Tatoń-Sokołowska, T. Soliński, A. Ciepła i U. Szanta

Trzy Związki Zawodowe MCM domagają się od właścicieli spółki MCM, czyli gminy Milicz i powiatu milickiego, wdrożenia działań naprawczych, które uratują szpital przez upadkiem, gdyż jego sytuacja finansowa jest tragiczna. Związki uważają, że konieczna jest realizacja wariantu z likwidacją oddziału położniczo-ginekologicznego, gdyż tylko to daje szanse na uzyskanie przez szpital jakiegokolwiek zysku i przerwanie spirali zadłużania.

W czwartek 23 listopada do Starostwa Powiatowego w Miliczu złożone zostało pismo od trzech związków zawodowych funkcjonujących w milickim szpitalu. Pismo podpisały przewodnicząca Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników Szpitala w Miliczu Katarzyna Sokołowska, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Miliczu Joanna Bartosz oraz wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii Patrycja Knopik-Dec. Takie samo pismo złożono w Urzędzie Miejskim oraz w Milickim Centrum Medycznym. 
W dokumencie tym związki zawodowe proszą o natychmiastowe spotkanie ze wspólnikami spółki w związku „z tragiczną sytuacją ekonomiczną MCM, co w krótkim czasie może doprowadzić do upadłości placówki”. Padają też zarzuty pod adresem właścicieli spółki, którzy nie wdrażają działań naprawczych, a zadłużenie szpitala sięga obecnie ok. 40 mln zł. Winą za niewdrożenie planu naprawczego spółki z 2019 roku związki również obciążają właścicieli spółki, którzy byli bierni w obliczu braku działań zarządu spółki, a nawet nagradzali zarząd za dobre zarządzanie spółką. Jednocześnie związku zauważają, że tylko realizacja wariantu nr 2 z planu naprawczego szpitala „pozwoli na poprawę wyniku ekonomicznego o ok. 15 mln zł rocznie i wypracowanie niewielkiego zysku”. Przypomnijmy, że wariant 2 zakłada m.in. zlikwidowanie oddziału ginekologiczno-położniczego, co próbował wcielić w życie starosta Sławomir Strzelecki. Ostatecznie spotkało się to z tak dużym oporem społecznym i protestami pracowników szpitala, że zarząd powiatu wycofał się z tych działań. Związki jednocześnie zauważają, że nawet oddłużenie szpitali powiatowych przez państwo nie będzie rozwiązaniem problemów milickiego szpitala, gdyż ten bez restrukturyzacji nadal będzie generował stratę na działalności, czyli zadłużał się od nowa. Związki Zawodowe stwierdzają również w piśmie, że w szpitalu panuje „fatalna atmosfera”, a lekarze składają wypowiedzenia. Największy problem jest na oddziale rehabilitacji, który, zdaniem związków, od stycznia przyszłego roku, czyli już za miesiąc, może przestać funkcjonować z powodu braku kadry medycznej. 


W odpowiedzi na to pismo starosta Sławomir Strzelecki zaprosił przedstawicieli związków ze szpitala na spotkanie w poniedziałek 27 listopada do Starostwa. Burzliwe rozmowy trwały od godz. 19 do 21.30. Uczestniczyli w nich starosta, wicestarosta Janusz Łabuda oraz członkowie zarządu powiatu Marek Warkocz i Piotr Psiuk, prezes szpitala Janusz Atłachowicz oraz przedstawiciele związków: Urszula Szanta i Anna Ciepła z OZZPiP, Patrycja Knopik-Dec i Sylwia Kurzyńska z OZZPF oraz Katarzyna Tatoń-Sokołowska i Tomasz Soliński z NZZ Pracowników Szpitala.

 
Starosta w przygotowanym oświadczeniu ustosunkował się do zarzutów związków. Jak wykazał, od listopada ub. roku podjął szereg działań mających na celu poprawienie sytuacji szpitala. Władzę w szpitalu objął nowy prezes, zmieniono też członków rady nadzorczej. Starosta renegocjował warunki spłaty zobowiązań w ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym oraz negocjował nowe kontrakty w NFZ, z którego to do szpitalnej kasy wpłynęły dodatkowe 3 mln zł. Ponadto powiat przekazał MCM w ostatnich miesiącach 2 mln zł, a kolejne 2 mln zł przekaże po nowym roku. Starosta zarzucił też związkom bierność w czasie prób wdrażania przez szpital działań naprawczych, które spotykały się z oporem pracowników i wysyłaniem przez nich skarg. Niektóre z tych zamierzeń, jak redukcja liczby łóżek i nadgodzin, napotykały opór ze strony związków. Starosta wskazał też, że gmina nadal nie umorzyła szpitalowi podatków od nieruchomości za kilka poprzednich lat, a konieczność zapłaty jednego z podatków w grudniu sprawi, że w szpitalu zabraknie pieniędzy na pensje. 


Spotkanie zakończyło się konkluzją, że potrzebne jest kolejne spotkanie, ale tym razem w szerszym gronie, z drugim wspólnikiem – burmistrzem Piotrem Lechem oraz przedstawicielami kadry medycznej. Tym razem gospodarzem spotkanie będzie prezes Atłachowicz i odbędzie się ono we wtorek 5 grudnia na terenie szpitala. Starosta zaprosił również przedstawicieli związków na sesję Rady Powiatu w najbliższy czwartek 30 listopada, ale związkowcy nie wyrazili woli uczestnictwa w sesji. 


W szpitalu pracuje obecnie 607 osób, z czego 348 jest zatrudnionych na umowę o pracę, a 259 na podstawie umów cywilnoprawnych. Związki zawodowe zrzeszają 258 czlonków: OZZ Pielęgniarek i Położnych – 127 członków, NZOZ Pracowników Szpitala – 110, OZZ Pracowników Fizjoterapii – 19 i NSZZ „Solidarność” – 2. 

 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

CharlieForester - 2024-02-01, 22:38
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na komentarze.

Zaloguj się

  19 fizjoterapeutek i wszystkie w związkach..

  CharlieForester - 2024-02-01, 22:36
  0
  0

  Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na komentarze.

  Zaloguj się

   Porodówka przetrwała, a zlikwidowali chirurgię, gdzie tu logika?