Strict Standards: Static function ReactableEntity::get_entity_id_field() should not be abstract in /home/srv64662/domains/glosmilicza.pl/public_html/data_base/dto/reactable_entity.php on line 7

Strict Standards: Static function ReactableEntity::get_reactions_table_name() should not be abstract in /home/srv64662/domains/glosmilicza.pl/public_html/data_base/dto/reactable_entity.php on line 8
Rezygnacja powiatu z chodników w Bukowicach i Ostrowąsach
LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności Rezygnacja powiatu z chodników w Bukowicach i Ostrowąsach

W sprzedaży od 21.02.2024

IMG

Licznik odwiedzin

2 879 380

Ostatnie komentarze

Aktualności

Rezygnacja powiatu z chodników w Bukowicach i Ostrowąsach

332 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Starosta Sławomir Strzelecki poinformował radnych powiatowych, że z powodu zbyt wysokich cen uzyskanych w przetargu powiat rezygnuje z budowy w 2024 roku chodników oraz dróg w Bukowicach i Ostrowąsach. Tym samym powiat odda do budżetu państwa ponad 2,1 mln zł uzyskanych dofinansowań na te inwestycje z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Powiat 12 grudnia otworzył oferty w ogłoszonych przetargach na budowę chodników i remontów dróg powiatowych w Bukowicach i Ostrowąsach, na które pozyskał 2 mln 157 tys. zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Aby skorzystać z tych dofinansowań powiat musiał rozstrzygnąć przetargi i podpisać umowy z wykonawcami do 15 grudnia.
Starosta Sławomir Strzelecki na komisji 20 grudnia poinformował zaskoczonych radnych, że powiat nie skorzysta z przyznanych dofinansowań z powodu wysokich cen. W związku z tym zdecydował się unieważnić przetargi i oddać rządowe dotacje na inwestycje w Bukowicach i Ostrowąsach.
W Bukowicach powiat miał w 2024 roku wyremontować ulicę Wrocławską między ul. Sosnową i Kubrycką i wybudować przy niej 700 metrów chodnika. Miał to być ostatni etap realizowanej od wielu lat budowy chodnika przy ul. Wrocławskiej. Najtańszą ofertę w przetargu w wys. 2 mln 420 tys. zł złożyła firma GM Snadna Witkowska z Krotoszyna i była to kwota o 670 tys. zł wyższa, niż spodziewał się powiat. Dofinansowanie rządowe na tę inwestycję wynosiło 1 mln 384 tys. zł, więc wkład własny powiatu wynosiłby 1 mln 36 tys. zł.


Drugi przetarg dotyczył remontu drogi i budowy chodnika przy drodze powiatowej w Ostrowąsach o długości 385 m (w kierunku Wodnikowa Górnego). Najtańszą ofertę w wys. 1 mln 289 tys. zł złożyła firma Brukarstwo Kasprzak z Ostrowa Wielkopolskiego i była ona wyższa tylko o 187 tys. zł od kwoty planowanej w budżecie powiatu na 2024 rok. Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wynosiło 60 proc. wartości inwestycji, a więc ok. 773,4 tys. zł. Wkład własny przy tej inwestycji powinien wynieść zatem ok. 516 tys. zł.


Na sesję Rady Powiatu 21 grudnia przyjechał wójt Andrzej Biały, który nie ukrywał żalu z powodu rezygnacji przez powiat z 1 mln 384 tys. zł dotacji rządowej na dokończenie budowy chodnika w Bukowicach. Byłaby to kompleksowo wykonana inwestycja z nową drogą, chodnikiem i oświetleniem przejść dla pieszych. Wkład własny na tę inwestycję wynosiłby 1 mln 36 tys. zł. W przypadku pokrycia wkładu po połowie przez gminę i powiat wychodziłoby po 519 tys. zł na samorząd. – Informowałem starostę, że mamy w budżecie zabezpieczone 400 tys. zł na inwestycje na drogach powiatowych – mówił wójt Andrzej Biały dodając, że razem ze skarbnik gminy znalazłby dodatkowe ponad 100 tys. zł na tę inwestycję. Niestety, powiat nie poinformował go o takiej potrzebie i bez wiedzy gminy Krośnice starosta unieważnił przetarg. – Proszę powiedzieć, czy chodziło rzeczywiście o pieniądze, czy może o terminy? Bo jeżeli chodzi o pieniądze to nie dostałem żadnej szansy złożenia deklaracji znalezienia dodatkowych 100 tys. zł w budżecie – mówił poruszony wójt Andrzej Biały. Starosta Sławomir Strzelecki odpowiedział, że chodziło tylko o pieniądze, bo 2,4 mln zł jest kwotą zbyt wysoką za budowę 700 metrów chodnika i drogi w Bukowicach i że za takie pieniądze można wyremontować kilkukilometrowy odcinek którejś z innych dróg. Starosta dodał, że w 2024 roku powiat musi się skupić na wykonaniu innych zaplanowanych inwestycji drogowych, na które pozyskał dotacje z Polskiego Ładu i Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Starosta proponował, by wójt Biały zorganizował zebranie wiejskie w Bukowicach, na które starosta przyjedzie i wytłumaczy mieszkańcom, dlaczego zrezygnował z wykonania inwestycji w ich miejscowości w 2024 roku. Wójt Andrzej Biały zadeklarował wsparcie gminy Krośnice przy planowanym remoncie drogi powiatowej z Wierzchowic do stacji PKP Wierzchowice, która została podzielona na dwa etapy. Wójt podkreślał, że gminie najbardziej zależy na wykonaniu remontu drogi od Wierzchowic do skrzyżowania z drogą na Wąbnice.


Dzień wcześniej, na komisji starosta Strzelecki informował radnych, że zaproponował na piśmie burmistrzowi Milicza udział finansowy w budowie chodnika i drogi w Ostrowąsach. Burmistrz nie raczył mu na ten wniosek odpowiedzieć, dlatego z powodu braku wsparcia gminy Zarząd Powiatu zdecydował się także zrezygnować z dofinansowania rządowego i budowy drogi oraz chodnika w Ostrowąsach.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.