Strict Standards: Static function ReactableEntity::get_entity_id_field() should not be abstract in /home/srv64662/domains/glosmilicza.pl/public_html/data_base/dto/reactable_entity.php on line 7

Strict Standards: Static function ReactableEntity::get_reactions_table_name() should not be abstract in /home/srv64662/domains/glosmilicza.pl/public_html/data_base/dto/reactable_entity.php on line 8
Budżet powiatu przeszedł tylko jednym głosem
LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności Budżet powiatu przeszedł tylko jednym głosem

W sprzedaży od 21.02.2024

IMG

Licznik odwiedzin

2 879 402

Ostatnie komentarze

Aktualności

Budżet powiatu przeszedł tylko jednym głosem

448 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Rada Powiatu na sesji 21 grudnia uchwaliła budżet powiatu na 2024 rok, w którym na inwestycje przeznaczono 17,8 mln zł. Budżet został uchwalony przez radnych przewagą tylko jednego głosu – 7 radnych było „za” i 6 „przeciw”. A budżet przyjęto dzięki temu, że radny Szymon Lew wstrzymał się od głosu.

Planowane dochody powiatu w 2024 roku mają wynieść 96,82 mln zł, a wydatki 96,66 mln zł. Nadwyżka w wys. 151 tys. zł razem z wolnymi środkami z 2023 roku w wys. 1,7 mln zł ma zostać przeznaczona na spłatę zadłużenia powiatu, które na koniec 2024 roku ma wynieść 22,25 mln zł.

 

17,8 mln zł na inwestycje
W dochodach powiatu na 2024 rok 28,47 mln zł to subwencja oświatowa. Wpływy z podatku PIT i CIT wyniosą ok. 10,5 mln zł, a dotacje na zadania zlecone 12,4 mln zł. Prawie 15 mln zł to dofinansowania na inwestycje drogowe. Na inwestycje zaplanowano 17,8 mln zł. Z tej kwoty 16,15 mln zł ma być przeznaczone na budowę dróg Ruda Sułowska - Olsza, Świętoszyn - Piotrkosice, Wierzchowice PKP - Wąbnice, Wąbnice - Wierzchowice, Biadaszka - Trzebicko, Młodzianów - Henrykowice oraz na budowę chodników i dróg w Bukowicach i Ostrowąsach. Z kolei na wdrożenie e-usług w powiatowej geodezji przeznaczono 394 tys. zł. Do budżetu wpisano też 1,27 mln zł z Polskiego Ładu na przeprowadzenie inwestycji w zabytkowych kościołach  dla trzech parafii – pw. św. Andrzeja Boboli i św. Michała Archanioła w Miliczu oraz parafii św. Piotra i Pawła w Sułowie.


Na funkcjonowanie Starostwa Powiatowego zaplanowane 8,5 mln zł. Z tej kwoty ok. 6,8 mln zł to wydatki na wynagrodzenia i pochodne. Na promocję powiat przeznaczy 297,5 tys. zł, a na odsetki od kredytów – 1,9 mln zł. Natomiast na funkcjonowanie komendy Powiatowej Straży Pożarnej zapisano 5,74 mln zł z rządowej puli.
Projekt budżetu uzyskał ocenę pozytywną z uwagami wydaną przez skład orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej. Starosta Strzelecki wyjaśnił, że uwagi RIO dotyczyły drobnych pomyłek pisarskich, które zostały poprawione.

 

Sporne środki na promocję
Podczas dyskusji nad budżetem radny Marka Sierpiński zauważył, że blisko 1,9 mln zł zaplanowano na spłatę odsetek od wyemitowanych obligacji, i chciał wiedzieć, dlaczego odsetki są tak wysokie. Skarbnik Marzena Lis-Długosz wyjaśniła, że wyższe wydatki na spłatę odsetek są spowodowane inflacją i wzrostem stóp procentowych. Skarbnik podała, że jeszcze 2 lata temu powiat przeznaczał na spłatę odsetek ok. 800 tys. zł. Z kolei radna Halina Góra stwierdziła, że nierealne jest uzyskanie 1 mln zł ze sprzedaży majątku powiatu. Radna wytknęła też zarządowi powiatu, że zaplanowana na promocję kwota 297,5 tys. zł jest znacznie wyższa niż w 2023 roku. Z kolei radny Marcin Ciesielski wskazywał, że w budżecie nie ma obiecanych 2 mln zł, jakie Rada Powiatu obiecała przelać szpitalnej spółce MCM. Do tej pory z obiecanych przy emisji obligacji 4 mln zł szpital otrzymał jedynie 2 mln zł. Radny zarzucił też staroście, że do budżetu wpisano inwestycje, z wykonania których powiat zrezygnował. Chodzi o budowy chodników i odcinków dróg w Bukowicach i Ostrowąsach, które wiadomo, że nie zostaną przez powiat zrealizowane.


Starosta odparł, że kwota 297,5 tys. zł na promocję nie jest wysoka i są to środki o wiele niższe od tych, jakie powiat przeznaczał na promocję za czasów starosty Piotra Lecha w 2014 roku. Starosta Strzelecki wyjaśniał, że ze środków na promocję Starostwo ogłasza konkursy na dotacje dla organizacji pozarządowych. Poza tym z tej puli opłacane są składki członkowskie powiatu w różnych związkach i stowarzyszeniach. – Reszta tych pieniędzy będzie przeznaczona na organizację imprez, jak chociażby planowane w styczniu 25-lecie powiatu milickiego. To są środki na cały rok i nie wydam ich do końca kadencji w kwietniu. Być może panie radny, to pan po wyborach zostanie kolejnym starostą i będzie korzystał z tych pieniędzy w drugiej połowie roku – odpowiedział starosta Sławomir Strzelecki. Co do środków na chodniki w Bukowicach i Ostrowąsach, starosta powiedział, że zostaną one zdjęte z budżetu przy wprowadzeniu zmian w budżecie w trakcie roku. Starosta wyjaśniał, że 2 mln zł, które miały być przeznaczone na szpital, przejdą jako wolne środki na 2024 rok i powiat jest gotów przelać je spółce MCM, ale po przeprowadzonej restrukturyzacji. Starosta wyliczał, że w 2023 roku powiat dofinansował MCM kwotą 3,5 mln zł.


Ostatecznie po dyskusji na komisji i sesji odbyło się głosowanie w którym radni przyjęli budżet powiatu na 2024 roku większością zaledwie jednego głosu. Za przyjęciem budżetu zagłosowało 7 radnych: starosta Sławomir Strzelecki, wicestarosta Janusz Łabuda, członkowie zarządu Piotr Psiuk i Marek Warkocz oraz Krzysztof Domagała, Krystyna Patalas i Jerzy Szkatuła. Przeciw było 6 radnych: przew. Rady Powiatu Krzysztof Osmelak, Marcin Ciesielski, Grzegorz Duda, Halina Góra, Marek Sierpiński i Sylwia Szydłowska-Małecka.
Od głosu jako jedyny się wstrzymał się radny Szymon Lew, którego głos okazał się decydujący dla losów budżetu powiatu. Nieobecny był wiceprzewodniczący Rady Edward Rybka.

 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.