LOGO
Niezależny tygodnik powiatowy gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz
Strona Główna Wiadomości Aktualności Pierwsi kandydaci w wyborach samorządowych

W sprzedaży od 21.02.2024

IMG

Licznik odwiedzin

2 879 372

Ostatnie komentarze

Aktualności

Pierwsi kandydaci w wyborach samorządowych

410 👁️ 0 💬
0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Premier Donald Tusk ogłosił, że tegoroczne wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Ewentualna druga tura wyborów na włodarzy odbędzie się dwa tygodnie później, 21 kwietnia. Publicznie chęć startu w wyborach na burmistrza gminy Milicz potwierdziło na razie dwóch kandydatów – obecny burmistrz Piotr Lech (komitet Ziemia Milicka) oraz Wojciech Machnicki (komitet Patriotyczny Milicz).

Premier Donald Tusk przedstawił projekt rozporządzenia w sprawie zarządzenia wyborów samorządowych 7 kwietnia 2024 roku. Zarządzenie ma zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw najpóźniej 30 stycznia. Wtedy też ruszy oficjalnie kampania wyborcza. Zgodnie z przedłożonym projektem 12 lutego mija termin na podanie do publicznej wiadomości informacji o okręgach wyborczych. Najpóźniej do 12 lutego będzie można rejestrować komitety wyborcze. Do 4 marca będzie można zgłaszać kandydatów na radnych, a do 14 marca oficjalnych kandydatów na włodarzy.
Na razie dwóch kandydatów oświadczyło publicznie, że będzie kandydować na stanowisko burmistrza gminy Milicz. Jako pierwszy 9 stycznia na swoim profilu w serwisie internetowym Youtube swój start w wyborach na burmistrza ogłosił przewodniczący „Klubu Gazety Polskiej Cieszków - Krośnice” Wojciech Jan Machnicki z Wszewilek. W minionym tygodniu na ulicy Wojska Polskiego w Miliczu pojawił się pierwszy baner kandydata, który w wyborach na burmistrza zamierza startować z własnego komitetu wyborczego Patriotyczny Milicz. Komitet zamierza wystawić listy kandydatów w wyborach do Rady Miejskiej i Rady Powiatu. Wiadomo, że kandydatami komitetu będą m.in. Grażyna Bereźnicka i Ireneusz Partyka.


Jako drugi, 22 stycznia swój start w wyborach na burmistrza ogłosił podczas konwencji komitetu Ziemia Milicka w Starej Rzeźni burmistrz Piotr Lech. Komitet Ziemia Milicka wystawi swoich kandydatów w wyborach do Rady Miejskiej i Rady Powiatu. Pełnomocnikiem wyborczym komitetu została Halina Smolińska.


W pozostałych komitetach partyjnych trwają rozmowy o potencjalnych kandydatach na radnych i burmistrzów. Wiadomo, że swoich kandydatów do Rady Powiatu wystawi Platforma Obywatelska, której przewodniczy w powiecie Sylwia Szydłowska-Małecka. Kandydatów do Rady Miejskiej i Rady Powiatu wystawi Prawo i Sprawiedliwość, które planuje zgłosić także swojego kandydata na burmistrza. Na razie nie zapadła jednak ostateczna decyzja, kto będzie kandydatem PiS. Swoich kandydatów do Rady Powiatu i Rady Miejskiej wystawią także PSL i Nowa Lewica. Nie zapadła jednak decyzja, czy będzie to start w koalicji z innymi formacjami czy start samodzielny. Kandydatów do Rady Miejskiej planuje wystawić także komitet Milicz Ponad Podziałami, którego liderką jest Beata Walkowiak. Z listy komitetu startować będą działacze stowarzyszenia oraz część radnych opozycyjnych w Radzie Miejskiej. Komitet rozważa również wystawienie swojego kandydata na burmistrza. Obecnie rządząca koalicja w powiecie na czele ze starostą Sławomirem Strzeleckim i wicestarostą Januszem Łabudą zamierza utworzyć komitet wyborczy Razem dla Powiatu Milickiego, który wystawi swoich kandydatów na radnych w dwóch okręgach do Rady Powiatu.


Nie ma oficjalnych kandydatów na wójtów w Krośnicach i Cieszkowie. Zaskoczeniem nie będzie jednak start w wyborach obecnych włodarzy Andrzeja Białego (Krośnickie Stowarzyszenie Samorządowe) i Ignacego Miecznikowskiego (PSL). Obaj włodarze powinni mieć po 1-2 kontrkandydatów startujących z lokalnych komitetów wyborczych. O tym, jakie lokalne komitety wyborcze zostaną utworzone okaże się najpóźniej 12 lutego.
Zgodnie ze znowelizowanym 6 lat temu kodeksem wyborczym nowe przepisy wprowadziły dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, przy czym zasada ta nie działa wstecz i dwie kadencje są naliczane dopiero od wyborów przeprowadzonych w 2018 roku. Tak więc, nasi włodarze, którym właśnie kończy się pierwsza liczona kadencja: burmistrz Piotr Lech oraz wójtowie Andrzej Biały i Ignacy Miecznikowski, w zbliżających się wyborach mogą ubiegać się o reelekcję. Natomiast starostę, jak dotychczas, wybierze w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów nowo wybrana Rada Powiatu. Jeśli chodzi o radnych wszystkich samorządów, to mogą oni kandydować do rad dowolną ilość razy.
Po wyborach samorządowych w czerwcu pójdziemy na wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbywają się co 5 lat. Już wiadomo, że wybory europejskie odbywać się będą w naszym kraju 9 czerwca.

 

Zaloguj się, aby zostawić komentarz i ocenić artykuł...

Oceny

0
0

Tylko zalogowani użytkownicy mogą reagować na artykuły.

Zaloguj się

Komentarze

Brak komentarzy do tej publikacji.